Copy
Srpen 2018
Otevřete tento email ve svém prohlížeči.

Hlavním cílem toho newsletteru je  poukazovat na fenomén využívání ekonomických a finančních nástrojů k pronikání cizí moci do strategicky významných odvětví v členských státech EU a NATO. Nedílnou součástí bude informování o mechanismech pro kontrolu zahraničních investic a aktuální debatě o jejich posílení. V případě jakýchkoliv dotazů nebo komentářů se na nás neváhejte obrátit na emailové adrese pssi@pssi.cz

Plány na zpřísnění mechanismů pro kontrolu zahraničních investic
Velká Británie plánuje zvýšit kontrolu nad zahraničními investicemi s ohledem na národní bezpečnost
Britská vláda představila na konci července tzv. white paper nesoucí název „Národní bezpečnost a investice,“ podle něhož hodlá přísněji posuzovat převzetí britských společností ze strany zahraničních investorů s ohledem na národní bezpečnost. Tímto krokem reaguje na tzv. Zelenou knihu z října 2017, která poprvé nastínila připravované změny.

Podle pravidel z roku 2002 může vláda intervenovat u převzetí britských firem, které ovládají 25 procent trhu nebo mají roční obrat minimálně 70 milionů liber (tato podmínka se v minulém roce snížila u vybraných oblastí na 1 milion liber). Zvláštní režim kontroly se týká případů, které spadají do oblastí národní bezpečnosti, finanční stability či plurality médií.

Navrhovaný zákon však výrazněji rozšiřuje škálu transakcí, které budou prověřovány z důvodu zachování národní bezpečnosti. Investorům bude doporučováno, aby vládu dopředu informovali o jakékoliv transakci, která by mohla ohrozit britské bezpečnostní zájmy. Podle nových pravidel by nebyl prověřován pouze přímý kapitálový vstup, ale i např. získání významného vlivu pro určování směru firmy.
Předpokládá se, že v návaznosti na nové změny příslušný úřad obdrží zhruba 200 oznámení, z čehož zhruba 50 se stane předmětem intervence.

Za poslední rok a půl britské úřady údajně prověřovaly jen dvě akvizice kvůli možnému bezpečnostnímu riziku. Jednalo se o převzetí společnosti Northern Aerospace čínským státem vlastněnou společností Gardner a převzetí výrobce komunikační techniky Sepura čínskou Hytera Communications. Obě převzetí byla nakonec schválena.  
Německo zvažuje další zpřísnění kontroly akvizic u strategických firem, nový zákon by mohl vstoupit v platnost do konce roku
Podle ministra hospodářství Petera Altmaiera německá vláda nově zvažuje, že by mohla zastavit případný vstup mimounijního investora do německé firmy, pokud by investor chtěl koupit více než 15 procentní podíl ve strategicky důležitých společnostech.

Dle dosavadních pravidel může německý stát zahájit kontrolu nově vzniklé akvizice v případě, že investor nepocházející z Evropské unie získá minimálně 25 procentní vlastnický podíl a tato akvizice by mohla ohrozit veřejnou bezpečnost.

Berlín loni v červenci již jednou zpřísnil zákon o zahraničních investicích tak, aby se vztahoval na všechny firmy v oblastech kritické infrastruktury, jako jsou energetické a vodovodní sítě, elektronické platební systémy, nemocnice či doprava.

Na základě tohoto zpřísnění vláda 1. srpna přijala rozhodnutí o zablokování potenciálního nákupu společnosti Leifeld Metal Spinning čínskou firmou Yantai Taihai Group. Vláda přijala rozhodnutí nehledě na to, že čínská firma v poslední chvíli naznačila, že svou nabídku stáhne. Leifeld je jedním z klíčových výrobců materiálů využívaných v jaderné energetice, letectví, kosmonautice či automobilovém průmyslu.

Jak uvedlo německé ministerstvo hospodářství, od daného zpřísnění vláda prověřila více než 80 plánovaných akvizic, přičemž více než třetina přímo nebo nepřímo pocházela od čínských investorů.

Nově zpřísněný zákon, který by mohl vstoupit v platnost ještě letos, se má vztahovat na společnosti, které se zabývají např. odposlechem v telekomunikacích, cloudovými službami, kontrolními systémy pro elektrárny a energetickými sítěmi, dodávkami pitné vody či čištěním odpadních vod.
Příklady pronikání cizí moci do strategicky významných odvětví v členských státech EU a NATO
Německá vláda využila státní banku KfW k ochraně své rozvodné sítě
Namísto čínského státního podniku State Grid Corporation of China (SGCC) získala 20 procentní podíl v německém provozovateli přenosové soustavy 50Hertz nakonec státní banka KfW. O tento podíl se SGCC v letošním roce pokoušela dvakrát. Zbylých 80 procent vlastní belgická skupina Elia.

V reakci na tento krok německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že Berlín má “z bezpečnostně-politických důvodů velký zájem na ochraně klíčové energetické infrastruktury“.

Využití státní banky KfW ukazuje na doposud nepříliš často využívaný  nástroj k ochraně národní kritické infrastruktury, kdy stát využije své vlastní instituce k  nabytí důležitých podílů ve strategických firmách.

Rozhodnutí německé vlády zároveň odhaluje významnou změnu ve strategii, jelikož ilustruje zjevné odhodlání bránit německé společnosti strategického významu před převzetím ze strany čínských společností. Berlín doposud nikdy nejednal tak rozhodně ve svých intervencích ve snaze chránit svůj vlastní trh z bezpečnostních důvodů.
Čínský konglomerát Fosun projevuje zájem o největší belgickou pojišťovnu Ageas
Na konci července bylo uveřejněno, že čínský konglomerát Fosun International se zajímá o největší belgickou pojišťovnu Ageas, přičemž aktuální tržní hodnota společnosti činí 11 miliard dolarů.

Fosun má údajně zvažovat navýšení svého současného podílu, který se pohybuje okolo 3 procent. V Evropě společnost mj. vlastní 17% podíl v portugalské Banco Comercial Portugues SA patřící mezi největší veřejně obchodované banky v Portugalsku.    
Ruská společnost Svel ovládla dodavatele transformátorů pro ČEZ
Podle informací HN kontrolu nad plzeňskou společností ETD Transformátory a ESV Elektrické stroje, která transformátory opravuje, získal výrobce elektrotechnických zařízení usídlený v Rusku, společnost Svel.

V rámci česko-ruského konsorcia MIR.1200 se ETD dříve snažila získat podíl na dostavbě dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín.  
Nedávné neúspěchy CEFC
Podle třech zdrojů obeznámených s vyjednáváním se čínská CEFC nestane většinovým vlastníkem KazMunaiGas International (KMGI), která je dceřinou firmou státní kazašské ropné společnosti KazMunaiGas (KMG). KMGI provozuje rafinerie a čerpací stanice v Rumunsku. Další benzinky má v Bulharsku, Moldavsku a dalších zemích. Obě firmy vedly jednání od prosince 2016.

Singapurská odnož CEFC, AnAn Group, řeší oficiální žádost ze strany ruské státní banky VTB, aby splatila půjčku v hodnotě 170 milonů dolarů, která měla být použita k získání podílu v ruské energetické společnosti En+. Číňané od nákupu, významně postižené americkými sankcemi z dubna 2018, nakonec ustoupili.
Ruské státní banky Sberbank a VTB získaly významný podíl v chorvatském Agrokoru
Věřitelé, držitelé dluhopisů a dodavatelé chorvatského potravinářského koncernu Agrokor odhlasovali v červenci podmínky dohody o restrukturalizaci firemního dluhu. Hlasováním bylo rozhodnuto o tom, že největší věřitel koncernu, ruská státní banka Sberbank, získá 39.2% podíl (pohledávky Sberbank činily zhruba 1,1 miliardy eur). Důležitý věřitel a zároveň druhá největší banka VTB, která je rovněž pod kontrolou ruského státu, obdrží 7.5% podíl.
Novým šéfem společnosti Agrokor by měl být Maxim Poletaev, bývalý zástupce generálního ředitele Sberbank, který v bance působil od 90. let.  

Tyto dvě banky tedy získají 46.7% podíl ve společnosti, která zaměstnává více než 50,000 lidí v Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině a Maďarsku.

Maloobchodní, potravinářská a zemědělská část koncernu přitom tvoří až 3.5% chorvatského rozpočtu. Roční tržby se blíží 15% chorvatského HDP. Loni se však firma v důsledku vysokého zadlužení dostala pod nucenou správu. Policie v minulém roce prohledávala sídlo zakladatele firmy, Ivica Todoriće, který bývá přezdíván jako „jugoslávský král“.


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Prague Security Studies Institute · Pohorelec 6 · Prague 118 00 · Czech Republic