|
|
Tiden flyver! Snart er der nyt på event fronten, så her et hurtigt, kort nyhedsbrev omkring snarlige begivenheder af interesse for fitness wellness interesserede.
Kun tre punkter og ingen særlig tekst.
- Ferie (Ferie For Alle Messe)
- Forskningens Døgn
- We Are Fitness
Datoer og links her under.
Fortsat god uge og år.

Marina Aagaard, MFT
Foto top: Et januar foto fra Jumeira Beach med en anbefalet og sjov core øvelse: Three Legged Dog (beskrivelse her) som aktuelt er med på flere af mine hold.
|
|
Ferie For Alle
I weekenden skal jeg på Skandinaviens største feriemesse i MCH Herning. Det har jeg været de sidste tre år og det har været informativt og givtigt; interessante rejseforedrag og fordelagtige ferietilbud.
Det er jo allerede nu, kom jeg pludselig i tanke om - så derfor lige en briefing til nyhedsbrevslæsere, hvis andre også er interesserede i rejser eller messer (hvor der kan være en del larm og trængsel). Det er nu i denne weekend:
Ferie For Alle 24.-26.2.2017
For de, der ikke deltager, laver jeg igen en highlight artikel i den kommende tid (link i næste nyhedsbrev). Eventkoordinatoren havde i øvrigt læst mit sidste indlæg om FFA 2016 og nævnte at han ville poste det på deres facebookside.
Ferie? Hvad har det med fitness og wellness at gøre? Efterhånden ret meget: Aktive ferier bliver stadigt mere populære fx med fitness, cykling, golf og/eller yoga.
|
|
Forskningens Døgn
I Uge 17 er der Forskningens Døgn
Her er der over 600 events rundt om i landet, blandt andet på universiteterne.
Forskningens Døgn 24.-30.4.2017
Her fortæller forskere inden for alle fagområder om deres specialer.
Bestil en forsker. Hvis man kan samle et publikum på mindst 20, kan man gratis bestille et foredrag med en forsker (arrangøren betaler kun transport/forplejning) (jeg har tre gange deltaget med specialet Sundhedsfremmende Fitness).
Dette er blot en forhåndsinformation. Når man kommer nærmere datoen, er der mulighed for at læse mere om de forskellige arrangementer i de forskellige byer.
|
|
We Are Fitness 2017
En ny fitness konference med seks kendte og kompetente foredragsholdere, der fortæller om fitness, træning, kost og motivation.
Arrangørerne anbefaler, at man køber sin billet inden det er for sent ...
Her er nærmere informationer:
We Are Fitness 29.4. København, og 30.4., Århus.
Foredragsholderne, der næppe behøver yderligere præsentation (alternativt google): Eskild Ebbesen, Mikkel Kessler, Umahro Cadogan, Henrik Duer, Kasper Danborg og Thue Kvorning.
|
|
Fortsat god uge 8 (vinterferie for nogen)
|
|
|
|
|
|
|