|
|
Nu hittar ni mig på youtube
YouTube kanal
|
|
|
|
|
Jag berättar om delpersonligheter som är beteendemönster som följer oss. När vi blir medvetna kan vi göra något åt dom. Vissa beteenden är bra för oss och vissa kan göra oss sjuka.
|
|
|
Mindfulness del 1 av 3. Hur du kan hitta livsnjutning i vardagen genom att vara i nuet.
|
|
|
MindfuIness del 2 av 3. Teori. I denna del får du lära dig teorin bakom mindfulness; bl a vilka delar mindfulness består av och vad som händer i hjärnan när vi är i nuet.
|
|
|
Mindfulness del 3 av 3. Jag visar hur du ska kunna få in nuet i vardagen.
|
|
|
|
|
|
invigning
Samtalsrum i Täby samt Vasastan
|
|
Nu har jag invigt ett nytt terapirum i Täby. Rummet har en egen ingång och ökade öppettider. Kontakta mig via mail eller telefon för bokningar i Täby. Jag har förstås kvar Mötesrum vid Rådmansgatans tunnelbana och där kan du lätt boka in tider via min bokningssida.
Jag har också nya priser för att ha ett enhetligt pris på samtalsterapi och coaching. Samtalsterapi blev något dyrare och coaching något billigare. Det finns också en möjlighet att köpa paketpris på flera samtal och därmed få ett förmånligare pris.
|
|
|
Har du missat radioprogrammet? Här är en länk för att lyssna.
Vi pratade om mig och min väg från medicinsk forskning till vart jag är idag, min livssyn och varför jag idag hjälper människor. Vi pratade också en hel del om mindfulness, stress och smärta plus mycket annat.
|
|
Referens på samtalsterapi
|
|
”Så viktigt det är att känna sig trygg med den person som man ska samtala med. Karin tar emot lugn och leende och hennes blick talar om att hon ser mig. Hon följer lyhört mina tankegångar och kommenterar/frågar så det blir lätt att komma vidare, men också att stanna upp inför något som jag kanske inte själv har insett betydelsen av. Det är befriande att våga överlämna sitt innersta till någon som förstår värdet av att helhjärtat vara där och kunna ta emot. Då blir hjälpen som störst.”
Här kan du läsa fler referenser
|
|
|
|
|
|
|
|