Copy
Ak sa vám e-mail nezobrazuje správne, otvorte si online verziu.

Prenocovania rástli v lete najrýchlejšie v Košickom kraji

KOŠICE, 3. december 2019 – Spomedzi ôsmich slovenských krajov zaznamenal počas leta najvýraznejší percentuálny medziročný nárast prenocovaní návštevníkov Košický kraj. Ubytovacie štatistiky tak už niekoľko rokov potvrdzujú kontinuálny rast návštevnosti jedného z dvoch regiónov na východe Slovenska.
Letná sezóna 2019 v Košickom kraji priniesla ďalší rast počtu návštevníkov a s ním spojeného počtu prenocovaní. Návštevníci legálnych ubytovacích zariadení na území kraja strávili za mesiace jún – august v regióne bezmála 400-tisíc nocí. Tento ukazovateľ bol ešte štyri roky dozadu o takmer polovicu nižší. V medziročnom porovnaní počet prenocovaní v kraji za obdobie mesiacov jún, júl a august vzrástol o 27,60% (z 311.961 na 398.074). Ide o najvyššie tempo rastu počtu prenocovaní spomedzi krajov SR.
 
Počet ubytovaných návštevníkov za tri letné mesiace dosiahol hodnotu 160.366, teda o 19,78% viac ako za rovnaké obdobie vlaňajška. Vyšším tempom rástol počet návštevníkov už len v Trnavskom a Banskobystrickom kraji. Priemerná dĺžka návštevy jedného turistu za toto leto tak štatisticky predstavovala 2,48 nocí. Až 50 percent návštevníkov bolo ubytovaných v regióne Abova, čo je prirodzené, vzhľadom na ubytovacie kapacity v Košiciach.
“Tieto štatistiky však nezahŕňajú mesiac máj, keď sa v Košiciach konali Majstrovstvá sveta v hokeji. V tomto období počet prenocovaní cudzincov vzrástol o rekordných 80 percent. O to pozitívnejšie vyznieva percentuálny nárast návštevníkov, ktorí prišli do Košického kraja v priebehu tohto leta. Sme veľmi radi, že z roka na rok záujem o náš kraj ako turistický cieľ narastá a teší sa väčšej obľube u domácich i zahraničných návštevníkov,” povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Podľa riaditeľky krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej je dôležité, že rast návštevnosti je pri domácich i zahraničných nášvtevníkoch pomerne symetrický: “To skutočne svedčí o rastúcej atraktivite našej destinácie naprieč zdrojovými trhmi a vyvracia možné úvahy o dočasných anomáliách. Napokon, naše aktivity smerujú k propagácii Košického kraja doma, ale aj v zahraničí. Medziročný nárast počtu cudzincov o 20 percent je temer identický s nárastom skupiny domácich návštevníkov. Pochopiteľne, počet prenocovaní cudzincov medziročne vzrástol o čosi výraznejšie – o 32,5 percenta, zatiaľ čo prenocovania domácich o 24,5 percenta.”
Spomedzi zahraničných zdrojových trhov bol najvyšší skok v prenocovaniach zaznamenaný u Kanaďanov. V Košickom kraji strávili až 3.225 nocí, teda o 737,66% viac ako minulé leto. Obrovský nárast v počte prenocovaní (o 126,49%) bol zaznamenaný aj u Ukrajincov.
 
V počte návštevníkov badať najvýraznejší medziročný percentuálny nárast u Rusov – o 54,4%, Ukrajincov – o 42,6%, o tretinu viac ako vlani bolo aj Nemcov či Francúzov.
 
Bližší pohľad na krajiny pôvodu návštevníkov ukazuje aj to, aké dôležité je pre región medzinárodné letisko a čo najväčšia diverzita pravidelných liniek. Príkladom je Izrael, ktorý mal ako zdrojová krajina, dobre našliapnuté stať sa jedným z TOP 5 príjazdových trhov. Po zrušení pravidelnej linky (Košice – Tel Aviv, WizzAir) pred dvoma rokmi však, pochopiteľne, počty izraelských turistov klesajú a zo siedmej priečky v minulom roku sa s 28-percentným poklesom za toto leto prepadli až na 15. miesto.
Web
Facebook
Instagram
YouTube
Twitter
SoundCloud
LinkedIn
sa zaoberá destinačným manažmentom pre región Košického kraja. Členmi krajskej organizácie cestovného ruchu sú Košický samosprávny kraj a oblastné organizácie cestovného ruchu Slovenský raj a Spiš, Zemplínska oblastná organizácia cestovného ruchu a KOŠICE Turizmus.