Copy
Ak sa vám obsah mailu nezobrazuje správne, otvorte si ho v prehliadači.
TLAČOVÁ SPRÁVA
: Leto v turizme v Košickom kraji bolo lepšie, rekordne ho vytiahli Slováci
KOŠICE, 29. október 2021 –  Oživenie turistickej mobility sa po dlhej druhej vlne pandémie prejavilo v medziročnom zvýšení počtu domácich návštevníkov Košického kraja, a to najmä počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny. Hoci cudzincov k nám prišlo podstatne menej, ako v lete 2020, počet domácich návštevníkov sa vyšplhal na rekordné číslo. 

Ubytovacie štatistiky Košického kraja za uplynulú letnú turistickú sezónu (jún – august), vykazujú oproti predošlému letu pozitívny trend. Počet návštevníkov celkovo narástol o 3,59 % (zo 112 798 na 116 850) a počet prenocovaní o 1,12 % (z 266 500 na 269 479).

Zásadný podiel na tomto náraste majú návštevníci zo Slovenska, ktorých počet sa dokonca vyšplhal až na novú rekordnú úroveň. V našom kraji výletovalo takmer 100-tisíc návštevníkov s 230-tisíc prenocovaniami. V počte prenocovaní sme sa tento rok skoro vyrovnali historickému roku 2019 (240-tisíc v roku 2019 vs. 230-tisíc v roku 2021). Slováci tvorili toto leto až 85 % z celkového množstva ubytovaných hostí.

V časoch pred koronakrízou pritom tradične platilo, že až 4 z 10 návštevníkov kraja pricestovali zo zahraničia. Kým počas leta najsilnejšieho roku 2019 prenocovalo v hoteloch či penziónoch v Košickom kraji viac ako 64-tisíc zahraničných hostí, toto leto ich prišlo len 18-tisíc.

„Ukazuje sa, že napriek všetkým problémom, ktoré do odvetvia cestovného ruchu pandémia priniesla, pozdvihla domáci cestovný ruch,  a to je skvelá správa. Na jednej strane to je príležitosť pre slovenských cestovateľov objavovať krásne miesta a lokality, na strane druhej zas výzva podnikateľom, ktorí musia hosťom ponúknuť kvalitu služieb, naviac pri dodržaní všetkých platných opatrení. Ruku k dielu priložila aj župa kampaňou Kraj sveta – hrdý na to, čo v ňom nenájdeš, ktorá získala viacero ocenení aj v súťaži kreatívnych reklám Zlatý klinec,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Táto kampaň bola pritom jedinou oceňovanou kampaňou z oblasti cestovného ruchu a stala sa zároveň top prácou mesiaca september v oblasti slovenskej reklamy. „Nehovoriac o tom, že ako jediní zástupcovia východného Slovenska z odvetvia cestovného ruchu sme získali hneď niekoľko ocenení v tejto prestížnej súťaži. Takisto sme radi, že sme takouto formou, hoci ju možno niektoré kruhy vnímali ako kontroverznú, inšpirovali Slovákov k návšteve nášho kraja,“ dodal župan.

Destinácia Košického kraja si počas letnej sezóny naďalej udržiavala rastúci trend domácej návštevnosti, ktorý sa začal skokovitým nárastom už v roku 2016, a ktorý je s malým výkyvom v roku 2020, stabilný. Toto platí do veľkej miery aj o trende v počte prenocovaní domácich návštevníkov, ktorý je tiež dlhodobo v miernom raste.

Zaujímavým zistením je skutočnosť, že letnú sezónu v roku 2021 výrazne potiahol už mesiac jún, ktorý v minulom roku značne utrpel kvôli platným pandemickým opatreniam. V tejto letnej sezóne naopak nastal v mesiaci jún zásadný nárast počtu návštevníkov a to až o 50 %.

Počet zahraničných návštevníkov z tradične najsilnejších zdrojových trhov toto leto výrazne poklesol. Česko o 40 %, Poľsko o 38 %, Nemecko o 15 % a Maďarsko o 11 %. Naopak, výraznejšie vzrástli oproti vlaňajšku Ukrajina o 31 %, Taliansko o 50 % či Rumunsko o 244 % V prípade týchto zdrojových trhov sa však počet ubytovaných pohybuje rádovo v stovkách, preto aj medziročný percentuálny vývoj pôsobí skokovo.

„Dopady pandémie na odvetvie sú stále rozsiahle a dlhodobo nepredvídateľná situácia sa prirodzene premieta najmä do rozhodovania ľudí o plánovaní pobytov vo vzdialenejších končinách. Aj preto, a aj na základe dostupných štatistických ukazovateľov, sa pre najbližšie obdobie ťažiskovo sústredíme na domáci trh, v ktorom vidíme obrovský potenciál. Myslím si, že spoločnou budúcoročnou métou celého odvetvia v našom kraji pre letnú sezónu by teda malo byť prekonanie počtu stotisíc domácich návštevníkov,“ dodala výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.
 

Web
Facebook
Instagram
YouTube
Twitter
SoundCloud
LinkedIn
sa zaoberá destinačným manažmentom pre región Košického kraja. Členmi krajskej organizácie cestovného ruchu sú Košický samosprávny kraj a oblastné organizácie cestovného ruchu Slovenský raj a Spiš, Zemplínska oblastná organizácia cestovného ruchu a KOŠICE Turizmus.