Copy
Ak sa e-mail nezobrazuje správne pozrite on-line verziu.
Interaktívna pozvánka
NAZRITE DO REJDOVEJ

 

Miesto konania: Regionálny informačný bod, Hlavná 48, Košice
Dátum konania: 11. 3. - 15. 4. 2016
Otvorenie expozície : 14. marca 2016 o 16:30

Obec Rejdová je národopisnou lokalitou celoslovenského významu.“

Takto začína takmer každá zmienka o tejto rázovitej gemerskej obci, ktorá bola na valašskom práve založená už v prvej polovici 15. storočia. Silu tohto tvrdenia však človek pochopí, až keď Rejdovú navštívi. Príbytky necelých 800 obyvateľov sa rozprestierajú pod Stolicou, najvyšším vrchom Košického kraja. Keď sa po obci prechádzate, na každom kroku natrafíte na doklady o pravdivosti úvodného tvrdenia. Drevenice pod šindľovými strechami, nejeden gánok s vyrezávaným zábradliím, ale aj celej obci dominujúca 36 metrov vysoká kostolná veža z konca 18. storočia… A ľahko sa môže stať, že pri prechádzke stretnete ľudí, ktorí dodnes používajú niektoré odevné súčasti starých krojov. Lenže tu to nie je preto, lebo propagujú folklór, tu to patrí k životu.

História obce je bohatá na tradície, prenášané z generácie na generáciu. Vedeli to už dedovia a pradedovia súčasníkov a tak tu už v 30. rokoch vznikol prvý národopisný súbor. V 30. rokoch 20. storočia objavil Rejdovú aj významný slovenský a český výtvarník, fotograf, filmový režisér, kameraman, folklorista a hudobný vedec Karol Plicka. Vďaka jeho výskumu máme dnes k dispozícii množstvo fotografií, odhaľujúcich krásu a rozmanitosť Rejdovej. V súčasnosti už viac ako 60 rokov rozvíja a uchováva tradície a zvyky Rejdovčanov folklórna skupina Hôra.

Ak dnes poviete Rejdová, vybavia sa ľuďom dva momenty. Jedným z nich je Gemerský folklórny festival, ktorý sa tu už viac ako 40 rokov koná v tretí augustový víkend. Druhým je typický domček – drevenica, nafarbená na modro. Obec tu umiestnila etnografickú expozíciu, dokumentujúcu históriu, život a tradície predkov a remeslá. Rekonštrukciu tohto domu podporil program Terra Incognita v roku 2012. Žiaľ, v polovici januára tohto roku zaúradoval živel a strecha domu zhorela do tla. Našťastie, zbierkové predmety sa podarilo zachrániť a niektoré z nich sú vystavené aj na interaktívnej pozvánke Nazrite do Rejdovej.

Cieľom interaktívnej pozvánky Nazrite do Rejdovej je predstaviť rozmanitú kultúru, remeslá, tradície a život obce. Nie je možné na malom priestore sústrediť veľa dokladov o zručnosti a bohatstve, ukrytom v Rejdovej, chceme ale ponúknuť ľuďom príležitosť doslova nazrieť do tejto pokladnice Gemera a inšpirovať ich k jej návšteve.

Nazrite teda do Rejdovej. Od 11. marca do 15. apríla 2016 v Regionálnom informačnom bode v Košiciach na Hlavnej 48. Interaktívna pozvánka je prístupná v pracovných dňoch od 10:00 do 18:00.

Oficiálne otvorenie interaktívnej pozvánky Nazrite do Rejdovej sa uskutoční v pondelok 14. marca 2016 o 16:30 v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.

 

Tešíme sa na stretnutie!

Tím Košice región turizmus

Facebook
Twitter
Google Plus
YouTube
Web
Copyright © 2016 Košice region turizmus, Všetky práva vyhradené.
Naša adresa:
Košice region turizmus
Hlavná 48
Košice 04001
Slovakia

Add us to your address book


odhlásiť sa z mailinglistu   upraviť údaje v mailingliste

 
Email Marketing Powered by Mailchimp