PAVEL TUREK

eSport nezadržitelně opouští ulitu celonočního pařanství a stává se celosvětovým byznysem, kde se točí miliardy. Jak se to vlastně stalo? A co se bude dít dál?

eSport dnes

Miliardy? V eSportu? Ano, divil bych se tomu stejně jako vy, kdybych před sebou neměl aktuální čísla a předpověď na nejbližší roky. Specialisté na eSport (ano, to jsou ty turnaje v hraní počítačových her) z Newzoo deklarují celosvětové příjmy tohoto odvětví v roce 2017 ve výši 696 milionů dolarů a předpovídají růst k hranici 1,5 miliardy dolarů v roce 2020. Proč se tedy o eSportu v našich končinách nepíše víc? Protože Evropa je ve srovnání s Asií a Severní Amerikou stále na začátku a boom nás teprve čeká. Ať si dokážete udělat konkrétnější představu, z výše zmíněných příjmů ve výši 696 milionů se o 59 procent podělí Severní Amerika, Čína a Jižní Korea. Zbývajících 41 procent na celý zbytek světa opravdu není mnoho.
V eSportu už dnes najdeme všechny čtyři stěžejní faktory globálního komerčního úspěchu – masu fanoušků, kteří jej sledují, prize money, které přitahují nové aktivní účastníky, oddané příznivce, kteří tvoří „tvrdé jádro“ fanouškovské obce, i osobnosti z řad sportovců, jež si budují status celebrit. Zároveň s tím roste počet lidí, kteří se považují za fanoušky eSportu. Jen ve Spojených státech se jejich počet mezi roky 2015 a 2016 zvýšil zhruba z 33 milionů na necelých 42 milionů.

.

Co na to tradiční sport?

V souvislosti s dalším vývojem elektronického sportu si musíme položit logickou otázku. Jak se promítne do sportu „reálného“? Navzdory logickým odlišnostem v nárocích na fyzickou připravenost sportovců, ve skladbě diváckého spektra a v dalších aspektech mají tato dvě odvětví mnoho společného – od globálního zásahu přes tréninkovou časovou náročnost po příležitosti ve sponzoringu. Nebyli byste první, koho napadne, že eSport začne na reálném sportu parazitovat. Proč se trmácet na stadion, když můžete zůstat doma a jediný gól utkání si pustit z několika úhlů včetně pohledu z první osoby střelce? Situace, kdy například finále fotbalového mistrovství světa sleduje na moskevském stadionu Lužniki místo 81 tisíc diváků jen pár desítek kamer a senzorů, je naštěstí krajně nereálná.
Mnohem pravděpodobnější je prolnutí obou sportovních sfér, což skvěle zvládá například Formule E. Ta se spojila se společností Virtually Live a maže hranici mezi divákem a účastníkem skrze unikátní aplikaci, ve které může kdokoli s tabletem nebo telefonem v ruce závodit v reálném čase proti pilotům na okruhu. Alejandro Agag, CEO seriálu Formule E, tento krok shrnuje následovně: „Pamatuju si, když jsme startovali úplně první sezonu Formule E. Řekli jsme si, že fanouškům už nestačí se na sport jen dívat, chtějí se aktivně zapojit.“

.

Revoluce v prodeji vysílacích práv

Tihle mladí „pankáči“ se sluchátky toho mohou sportovní bafuňáře ještě hodně naučit. Podívejme se na provázání eSportu s tradičním sportem očima nejvýnosnější fotbalové ligy světa – anglické Premier League. Premier League má do roku 2019 o příjmy postaráno, běží jí smlouva garantující příjem 2,8 miliardy liber ročně jen za vysílací práva. Televizním vysíláním zasáhne liga celosvětově odhadem téměř 650 milionů domácností a v nich 4,7 miliardy diváků. Představme si, že se Premier League rozhodne místo prodeje vysílacích práv dalším subjektům – nebo jako vlastní doplňkovou alternativu – spustit platformu na principu měsíční platby. Cenu nastaví na přijatelných 5,99 libry měsíčně za uživatele a mimo živého sledování všech utkání nabídne in-app purchases, které prakticky smažou bariéru mezi divákem a hráči. Lákavá možnost pro fanouška je ještě lákavější pro ligu samotnou – i při hypotetické ztrátě poloviny diváků by si jen na platbách za předplatné přišla Premier League na více než 14 miliard liber měsíčně.

.

Celebrity s joystickem

Rostoucí příjmy celého odvětví s sebou nevyhnutelně přinášejí rostoucí tlak na sportovce, kteří budou muset nejen obstát ve stále tužší konkurenci, ale také vyhovět nárokům značek, jež se rozhodnou s tím či oním eSportem nebo konkrétním hráčem spojit, a fanoušků, kteří je budou podporovat. Už dnes pozorujeme zajímavý trend, kdy aktivní hráči videoher z řad mileniálů tráví raději čas sledováním eSportu než tradičního sportu. eSport čeká nevyhnutelná profesionalizace. Stejně jako ještě před pár desítkami let nebylo nic neobvyklého na tom, že si hokejista v šatně o přestávce zapálí cigaretu, dnes už nic takového na nejvyšší úrovni neuvidíme. eSport jde a nadále půjde stejnou cestou. Několikahodinové intenzivní noční hraní posílené více či méně povzbuzujícími látkami je na ústupu, na scénu vstupuje zodpovědný přístup, bez kterého se esportovci budoucnosti neobejdou. Z profesionalizace budou těžit všechny strany – značky budou ochotnější investovat finanční prostředky do sponzoringu kvalitnějších sportovců, kteří zvýší zájem médií, čímž přilákají nové diváky, díky kterým se prvotní investice rychleji vrátí.

.

eSport zítra

Ujasněme si nejdřív, co nečekat. Není příliš pravděpodobné, že eSport čeká revoluce, která by ze dne na den otočila to, jak jej vnímáme a jaký má potenciál z pohledu sportovního marketingu. Čekat můžeme spíše evoluci. eSport se z pochopitelných důvodů vyvíjí paralelně s tím, jak se vyvíjí technologické limity platforem, na kterých je bytostně závislý. V tomto ohledu stoprocentně žádné zpomalení nepřijde. V potaz musíme brát také lidskou stránku věci. Do pozice hlavní hybné síly světové ekonomiky se postupně dostávají mileniálové, jejichž životní styl je od útlého věku provázán s mobilními technologiemi a prakticky neomezeným přístupem k informacím. Právě oni a jejich požadavky na to, co musí sport nabídnout, aby mu věnovali pozornost, rozhodnou, kam až se odvětví eSportu v příštích letech posune. Už dnes se však dá s jistotou říct, že eSport není další bublinou, která do roka splaskne. Věřte tomu, že miliardové předpovědi jeho dalšího vývoje nejsou ani v nejmenším přehnané. A vzpomeňte si na to, až budete odhánět děti od počítače s tím, že hraním her to nikdo nikdy nikam nedotáhl.

.
Autor tématu: Pavel Turek, komerční ředitel letecké série Red Bull Air Race a expert na sportovní marketing

„Na světě najdete hráče všech věkových kategorií i pohlaví. A vývojáři, ti také vyrostli.“

— Warren Spector, herní designér

Copyright ©️ 2018 MediaRey, SE / Odhlásit odběr (týká se pouze NEXTu, Espresso vám zůstane)