Dobré ráno! 

Dnes to bude silná káva – Carlos Ghosn přišel o další místo, o práci přijdou i tisíce lidí z GM (kdy už jsme to jen slyšeli?), Italové možná ustoupí, v Praze je jedna z módních ikon současnosti, výroba dětí na objednávku asi odstartovala a na Marsu je další superchytrý rover. Připraveni?

Máte 1 minutu?

Přizpůsobujeme se. General Motors se rozhodla poslechnout „volání trhu“ a zavře tři severoamerické továrny. Aby přestala vyrábět auta, o která už není zájem. Největší americká automobilka, jejíž problémy před deseti lety vygradovaly až do vyhlášení bankrotového režimu a přispěly k rozjezdu ekonomické krize, se chce více soustředit na nové trendy = elektrické a autonomní vozy.

Sága pokračuje. S auty ještě nekončíme – Carlos Ghosn už totiž není ani předsedou představenstva Mitsubishi Motors. Nejmenší člen aliance Nissan-Renault-Mitsubishi, která vyrobí každé deváté na světě prodané auto, padlého manažera odvolal jednohlasně. A zatímco Nissan se ho zbavil už minulý týden, v Renaultu se pořád drží, takže na řadě jsou jednání, jestli má tahle automobilová trojčlenka ještě vůbec nějakou budoucnost (paywall). 


À propos. Carlos Ghosn je teď jedno z nejskloňovanějších jmen internetu, víte ale třeba, že Libanonci doufali, že se jednou stane jejich prezidentem, a na jeho počest natiskli i známky?

No tak jo. Sice to tak vůbec nevypadalo, ale po měsících hádek by po brexitu mohla být na dohled i dohoda mezi Bruselem a italskou vládou. Premiér Luigi Di Maio se nechal slyšet, že jeho kabinet by mohl ustoupit a o něco přece jen snížit rozpočtový deficit, který eurozóně tolik vadí… 
partner Forbes Espressa
ABRA Gen je variabilní informační systém, který zjednodušuje řízení a organizaci ve firmách, pomáhá šetřit zdroje a osvobozuje od nadbytečné administrativy. Desítky propojených a přizpůsobivých modulů komplexně pokrývají celou firemní agendu od CRM přes finance až po výrobu, sklad, prodej či servis. ABRA Gen se zaměřuje na úsporu času, proto nabízí rozšířenou automatizaci, propojení s dalšími aplikacemi (moderní API) i online přehledy pro efektivní rozhodování a řízení.

Máte 5 minut?

Krásný nový svět. Čínský vědec Che Ťien-kchuej z Šen-čenu tvrdí, že se podílel na vzniku prvních dětí s upraveným genetickým kódem na světě. Do DNA nedávno narozených dvojčat prý vložil vlastnost, kterou má od přírody jen zlomek populace – odolat budoucím nemocem, jako je HIV… Kam že vede cesta, která je dlážděná dobrými úmysly?

Královna. Chiara Ferragni, jedna z nejvlivnějších módních instagramerek, je v Praze. Jak napsala svým fanouškům, kterých je přes 15 milionů, fotí tu novou kampaň. Tak abyste byli v obraze, přečtěte si pohádku o tom, jak se z neznámé mladé Italky stala instagramová královna. A také úspěšná podnikatelka a self made multimilionářka.

Jako ve filmu. Ve sporu mezi Facebookem a Velkou Británií přituhuje. Už dnes se v Londýně ostrované pustí do jednoho z viceprezidentů firmy a budou chtít slyšet, jak mohlo dojít ke skandálům, které má Facebook letos za sebou. Ale aby toho nebylo málo, sáhl tamní parlament k nebývalé věci a už o víkendu zabavil jinému zaměstnanci Facebooku citlivé dokumenty popisující, jak chtěla centrála tyhle přešlapy řešit.

Máte 10 minut?

Vykašlete se na to. Jiří Halousek je spoluzakladatel softwarové společnosti IReSoft a tomu, že vás koučové něco naučí, nikdy moc nevěřil. Až do chvíle, kdy se nechal přemluvit a k jednomu sám zašel. Z pedanta posedlého kontrolou všeho a všech se během několika měsíců stal šéf, který veškerou důvěru a řízení společnosti přenechal ostatním. A nemůže si to vynachválit. Nechtěli byste to taky

I’m here. I’m home. Na Marsu je zase o robota víc. Sonda InSight, která se směrem k rudé planetě vydala před sedmi měsíci, bezpečně přistála a vědce v NASA ujistila, že je celá a funkční. Další kapitola objevování vesmíru tak může začít. Tenhle rover nemá za úkol nic menšího než prozkoumat, jak Mars vypadá uvnitř.

Na gauč. Jestli ale raději než dobývání vesmíru sledujete televizi, tak byste neměli vynechat tyhle tři charakterové studie, které do ní právě zamířily. Skandál po anglicku, Útěk z vězení v Dannemoře a Geniální přítelkyně. Proč právě je?

Ground Control to Major Tom

Lucka, Forbes  
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2018 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči