Pěkné ráno!

Doufáme, že vám první pracovní týden roku nedal moc zabrat. Nebo ano? V každém případě tu je náš ranní přehled zpráv, se kterým můžete vše důležité z posledních dní dohnat: rovný Island, další kybernebezpečí, marihuana z Austrálie a nová mise Marka Zuckerberga. Vše je v Espressu!

Pokud máte 1 minutu

Počítačový průmysl trne. Miliardy počítačů a chytrých telefonů, které obsahují čipy od Intelu, AMD a ARM Holdings, představují lákadlo pro hackery. Dvě různé bezpečnostní chyby, Meltdown a Spectre, umožňují přístup k citlivým údajům v zařízeních i na cloudových serverech. Wired píše, že základní ochrana téměř všech počítačů je ohrožena, zatímco třeba analytici Credit Suisse tvrdí, že o nic velkého nejde.

Braňte se. Pro vás jako uživatele je hlavní nainstalovat si co nejrychleji aktualizace s bezpečnostními záplatami. Forbes je sleduje a shromažďuje v tomto článku.

Insider trading? Velké pozornosti médií teď čelí šéf Intelu Brian Krzanich, který v listopadu prodal 245 743 akcií své firmy v hodnotě 11 milionů dolarů – tedy v době, kdy už vývojáři začali pracovat na řešení problému s čipy Intelu. Firma ovšem tvrdí, že Krzanich postupoval podle předem naplánovaného prodejního kalendáře a k prodeji by došlo automaticky tak jako tak.
partner Forbes Espressa
 
Některé společnosti rozdávají lístky na koncerty nebo hokejové zápasy, jiné hýčkají zaměstnance levným jídlem v kantýně, další poskytují dárkové poukázky, slevy. Atraktivního zaměstnavatele může udělat pingpongový stůl, playstation nebo silentroom s cvičitelkou jógy. Nejde o to, řešit benefity podle příruček a časopisů, ale podle potřeb lidí ve firmě. Jak je udělat #stastnejsi? Dozvíte se v našem speciálu.

Pokud máte 5 minut

Na Islandu jen stejně. Platová nerovnost mezi muži a ženami je na Islandu od Nového roku ilegální. Firmy, které nedokážou doložit, že své zaměstnance platí stejně bez ohledu na pohlaví, budou úřady pokutovat. Finanční nerovnost mezi muži a ženami chce Island do roku 2022 zcela eliminovat.

Chceme vám prodat naši trávu. Tak zní nová exportní strategie Austrálie. Země se chce prosadit coby největší světový vývozce lékařské marihuany. Do dvou let Austrálie zečtyřnásobí produkci do výše miliardy dolarů. Jen pro představu, světový trh má v roce 2025 podle odhadů dosáhnout hodnoty 55 miliard.

Do práce! Sarah Jessica Parker se kromě herectví věnuje i vlastnímu byznysu, značce bot nesoucí její jméno. Co se za poslední roky SJP naučila o obchodu s módou? „Dnes si prostě nemůžete dovolit být líní. Zákazníci jsou velmi dobře informovaní a jsou obezřetní, všechno mají na dosah. Stoupněte si několikrát za rok ‚na plac‘ a dobře svého zákazníka poznejte.“

Pokud máte 10 minut

Trendy umírají, styl je věčný. Pokud jste muž a nevíte, co máte v zimě nosit, přečtěte si tipy krejčího Lea Macenauera, s jakými kousky neuděláte jako gentleman chybu. Odvážným je povolena i hedvábná košile s potiskem, vrrrr.

Předsevzetí jsou pro starý, Mark Zuckerberg si dává osobní výzvy. V minulých letech navštívil každý stát USA, uběhl 365 mil, přečetl 25 knih nebo se naučil plynně mandarínsky. Letos se bude snažit být „jen“ lepším šéfem Facebooku a napravit všechny průšvihy, do kterých se firma namočila. A že jich v posledních letech bylo dost.

Smažte si je. Pokud máte mezi osobními výzvami pro rok 2018 (jedeme podle Markova vzoru) i digitální detox, rovnou si smažte těchto 17 aplikací, pokud je máte v mobilu. Teď hned. 1) Deptají vás, 2) ztrácíte s nimi čas, 3) tahají z vás peníze a/nebo 4) vás nutí pracovat 24 hodin denně.

Kdo má větší čudlík? Velké červené tlačítko je symbolem moci a možnosti bezodkladné destrukce. Není tedy divu, že se Kim Čong-un a Donald Trump přetahují, kdo má na dosah ruky větší... kufřík s kódy. Fascinace tlačítky je tu ale mnohem déle než vyhrůžky nukleární válkou. Psychologii za neodolatelností červených čudlíků rozebírá Quartz.

V pondělí na viděnou!

Hanka, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2018 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči