Pěkné ráno!

Určitě nemáte času nazbyt, tak si udělejte espresso a k tomu si čtěte to naše. Dnes je nabité: Maersk pluje vstříc budoucnosti bez uhlíku, vlivných žen je zase víc, Chanel to zvládne bez kůže a taky se znovu prokázalo, že pár Přátel stačí mít a máte půlku populace v kapse. 

Máte 1 minutu?

Mají moc. A taky peníze, vliv či velkou zodpovědnost – nejlépe všechno najednou: to jsou nejvlivnější ženy světa podle Forbesu v čerstvě aktualizovaném žebříčku. Stále ho vede Angela Merkel, ale na paty jí šlape několik debutantek. Pokud vám jména Shonda Rhimes, Aileen Lee nebo Denise Coates ještě nic neříkají, rychle to napravte.

Ka-ching. Abychom byli genderově vyvážení, přidáváme i testosteronový žebříček. Album Joshua Tree sice nahráli před víc než 30 lety, ale svět jich pořád nemá dost. U2 jsou díky tomu nejvýdělečnějšími hudebníky planety, za poslední rok si na konto připsali 118 milionů dolarů. Na druhém místě jsou chlapci z Coldplay (115,5 milionu), třetí je podle Forbesu Ed Sheeran (110 milionů).

Ambiciózní plán. Dánská firma Maersk je „jen“ největší lodní přepravní společností na světě a dobře ví, že její byznys životnímu prostředí zrovna neprospívá. Pro rok 2050 si teď dala cíl stát se uhlíkově neutrální firmou a začíná proto vyvíjet plavidlo, které jí k tomu pomůže. Navíc burcuje další rejdaře, aby se do vývoje nové technologie zapojili taktéž. Protože two are better than one…

Haleluja. A zatímco západní mocnosti přezkoumávají, kdo jim postaví 5G infrastrukturu (Huawei to asi nebude), na Kubě dostanou běžní smrtelníci možnost používat 3G internetové připojení. Otázkou je, jestli si ho budou moci dovolit.
partner Forbes Espressa
Čím potěšit děti pod stromečkem? Pořiďte jim skvělý cukrářský kurz. V International Prague Pastry Academy probíhají dětské kurzy pod vedením týmu Ivety Fabešové. Děti v nich vyrábějí oblíbené dezerty a zároveň poznají hodnotu a původ jednotlivých surovin. Díky zábavné a zážitkové povaze našich kurzů se děti učí, zatímco si hrají. Vyberte svému malému cukráři kurz na míru!

Máte 5 minut?

Skrz naskrz. Petr Kováčik se loni stal součástí jednoho z největších českých internetových exitů, když jeho portál Skrz.cz putoval společně se Slevomatem a slovenským Zlavomatem do rukou britské skupiny Secret Escapes. Ta za balíček firem dle odhadů médií zaplatila více než 1,5 miliardy korun. V našem podcastu teď bývalý majitel Skrz.cz přiznává, že se naplňuje i jeho mise v roli CEO: Kováčik v ní letos skončí.

Luxusní, elegantní, etický. Chanel přestane jako první luxusní značka prodávat produkty z kůže exotických zvířat, jako jsou krokodýli, ještěrky nebo hadi. Společnost jménem svého prezidenta Bruna Pavlovskyho ujišťuje, že tak nečiní pod tlakem ochránců zvířat. Prostě „to viselo ve vzduchu“. Chanel se vzdává i kožešin, podobně učinily i značky Louis Vuitton, Burberry nebo Gucci.

Přátelé zůstanou! Ale bylo to napínavé. Netflix původně oznámil, že seriál Přátelé 1. ledna ze své nabídky z důvodu končícího „pronájmu“ od WarnerMedia stáhne. Fanoušci ovšem streamingovou službu přesvědčili, že má z kapsy vytáhnout dalších 100 milionů dolarů a licenci minimálně o rok prodloužit (původně za ni platil 30 milionů ročně). Teď jásají diváci i Netflix, který ze všeho vykřesal slušné PR. 

Máte 10 minut?

Teď je ta nejhorší doba pro investování na finančních trzích od dob prezidenta Nixona. Analytická firma Ned Davis Research trh dělí do osmi skupin, od dluhopisů přes akcie po komodity, a výnos ani jedné z nich letos nepřesáhne pět procent. Co se týče ztrát, byly i horší časy, ale z hlediska výdělků je to největší bída od roku 1972.

Best of. Apple zveřejnil svůj žebříček nejstahovanějších aplikací (mezi placenými vede Facetune, zdarma je nejoblíbenější YouTube) a přidal své vlastní tipy na ty nejlepší hry, podcasty, knihy, aplikace, hudbu, seriály nebo trendy. Pokud patříte mezi Apple geeky, tohle je povinná četba.

Youtubeřina, těžká dřina. Ano, Forbes vydal žebříček nejlépe vydělávajících tvůrců na YouTube. Ano, dolarovým milionářem dnes může být i sedmiletý kluk. Ale když se do fungování YouTube, přidružených byznysů a světa prominentních youtuberů podíváte blíž, zjistíte, že budoucnost povolání může být velmi křehká: co se stane, když se jeden z článků fungujícího videobyznysu zhroutí.

Vánoční abeceda. Pokud patříte mezi superhrdiny, kteří mají dárky koupené a zabalené už od října, gratulujeme. Pro ty ostatní z nás jsme připravili seznam vánočních dárků od A do Z. Je libo motýlí křídla, nekonečno kilometrů na železnicích nebo vázu plnou Lásky? Navíc jsou všechny dárky české a to je hezké. 

Tak hlavně šťastně a vesele!

Hanka, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2018 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči