Dobré ráno!

Jistoty ještě ne tak vzdálených dob jsou fuč. Považte – Microsoft odstavuje vlastní prohlížeč a chce se přiblížit Chromu, Gulfstream G650 už možná nebude jedničkou private jetů, štědré reklamní smlouvy už nejsou jen výsadou hollywoodských hvězd a sportovců, ale čím dál víc i youtuberů. Ještě že tu je naše Espresso a s ním věčně stávkující Francouzi, z brexitu utrápení Britové a jedna prastará burzovní kniha.

Máte 1 minutu?

U-turn. Až dosud francouzský prezident Emmanuel Macron odolával všem protestům a výzvám, aby změkčil reformy své vlády. I na něj ale dolehla síla demonstrací, symbolizovaná reflexními vestami, které zemi zachvátily v posledních týdnech kvůli plánu na zvýšení spotřebních daní na pohonné hmoty. A tak Macronův premiér Édouard Philippe oznámil, že minimálně půl roku se nic měnit nebude. 

Brexitový bolehlav. Na druhé straně Lamanšského průlivu nemají starostí méně, spíš naopak. Příští týden čeká britský parlament klíčové hlasování o podmínkách rozchodu s EU, které vyjednala premiérka Theresa May. Poslanci smlouvu nejspíš odmítnou. Od poradce Evropského soudního dvora nyní do Londýna dorazila překvapivá zpráva – že prý mohou klidně zrušit svůj odchod z unie a nemusejí se nikoho ze zbylé sedmadvacítky ptát, jestli by jim dovolili v EU zůstat. 

Who to watch. Respektovaný portál Politico sestavil seznam 28 lidí, kteří budou mít v příštích letech vliv na dění v Evropě a které se vyplatí sledovat. Jasně, asi jste už četli, že do žebříčku se dostal i poslanec TOP 09 Dominik Feri, jenže v přehledu je spousta dalších zajímavých lidí, na něž česká média zapomněla. Jen namátkou: spoluzakladatel Skypu, který ze Švédska dělá malé Silicon Valley, nebo jeden z otců Angry Birds, který chce Finsko spojit s Estonskem podmořským tunelem, či holandský exhacker, z něhož je dnes elitní kybernetický ochránce. 
partner Forbes Espressa
Pilsner Urquell každoročně realizuje s Centrem Paraple projekt, který pomáhá potřebným. Pivní lahve od nejlepších českých designérů draží v aukci, jejíž výtěžek je věnován na pomoc lidem s poškozením míchy. Letos každá z deseti aukčních lahví přináší příběh jedné dekády naší republiky.
Zjistit víc

Máte 5 minut?

E-budoucnost. Elektromobilita, samořiditelné technologie, umělá inteligence… Autoprůmysl v posledních letech nemluví o ničem jiném. Aby Audi, kterému v souboji s BMW a Mercedesem trochu docházel dech, ukázalo, že i v Ingolstadtu to myslí s e-budoucností vážně, oznámilo pořádný investiční balík. Do roku 2023 hodlá na všechny tyhle buzzwordy vydat 16 miliard dolarů. To je, jen tak mimochodem, sedmkrát tolik, než kolik chce na totéž vyčlenit Škodovka…

Do sebe! Zajímavé souboje se samozřejmě neodehrávají jen na zemi, ale i ve vzduchu. Až dosud byl nezpochybnitelným etalonem private jetů Gulfstream se svou vlajkovou mašinou G650. Jenže poté, co pro svou novinku Global 7500 dostal všechna potvrzení a certifikáty kanadský Bombardier, by se letitý status quo mohl začít měnit. Let the fight begin!

Čas odejít. Mark Weinberger patří k nejvlivnějším byznysmenům světa. Nejen tím, že má blízko k Donaldu Trumpovi, jenž ho zařadil do svého poradního sboru, ale hlavně díky tomu, že stojí v čele konzultantského obra EY (dříve Ernst & Young). Teď ale oznámil, že ve funkci CEO po pěti letech příští rok v červnu skončí (paywall). Kdo ho nahradí, se zatím neví.

Veršovánky. Mileniálové milují poezii. Že o tom nevíte? V Americe ji prý čte 12 procent z nich. Manželé Lukáš a Johana Sedláčkovi toho chtějí využít, a tak před časem spustili sociální síť pro milovníky veršů nazvanou Poetizer. Nyní na ní mají 14 tisíc uživatelů, zanedlouho to ale má být 60 tisíc. Na její rozvoj už získali investici přes 200 tisíc eur.

Máte 10 minut?

Edge na okraji. Zdá se to jako věčnost, co Evropská unie řešila, že Microsoft má monopol na webové prohlížeče se svým Internet Explorerem. To už je dávno pryč. Mezitím přišla Mozilla Firefox a hlavně Google se svým Chromem. A právě tomu se teď Microsoft snaží přiblížit, ve svém tři roky starém prohlížeči Edge plánuje vyměnit základní technologii právě za tu, která pohání Chrome.

Sousto pro burziány. Je jí 330 let a stát by mohla až 300 tisíc dolarů. Sotheby’s bude v online aukci dražit nejstarší burzovní knihu světa Confusion de Confusiones z pera sefardského Žida Jossepha Pensa de la Vegy. Španělský spisovatel v ní pro širokou veřejnost popsal zákonitosti fungování, ale i různé triky z amsterdamské burzy. Očekává se střet sběratelů historických knih s milovníky ekonomické literatury.

Hvězdy nové doby. Vlastní řady sportovního oblečení, vlastní kosmetika, mnohamilionové reklamní smlouvy… To, co bývalo výsadou hollywoodských hvězd a slavných sportovců, dnes platí i pro nejsledovanější youtubery. Americký Forbes sestavil přehled těch nejlépe vydělávajících a na čele se umístil kanál sedmiletého Ryana a jeho recenzí hraček, který má – samozřejmě – i vlastní řadu hraček, které prodává ve Walmartu.

Ať žije mládí!

Luboš, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2018 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči