Lubo SMID

V app storech přibývá 70 tisíc aplikací týdně. Většina z nich nechá lidi chladnými a investory zklamanými. Kdo nese vinu a jak z toho ven?

Daň za neomezené možnosti

Sedmdesát tisíc. Bývaly doby, kdy tohle číslo reprezentovalo celkový počet digitálních produktů v app storech. Kdo tehdy tušil, že stejné desítky tisíc budou v roce 2019 přibývat týden co týden?
Člověk by si řekl, že čím větší bude nabídka digitálních produktů, tím šťastnější, produktivnější a zdravější bude masa lidí, kteří jimi plní své telefony, a tím úspěšnější budou ti, kdo produkty vyvíjejí. Zvláštní – když se rozhlédnete kolem sebe, nic takového se neděje.
Dnes a denně v STRV vidíme, jak někteří investoři, startupy i nadnárodní korporace utápějí peníze v nesmyslných produktech nebo jsou tak nedočkaví výsledku, že podhodnotí situaci na trhu a spustí produkt ve fázi vývoje, kdy ještě nemá šanci v obrovské konkurenci zaujmout dostatek zákazníků.
Na straně zákazníků není situace o nic růžovější. App story nabobtnaly do proporcí, které zákazníci nehledě na rostoucí gigabyty paměti ve svých zařízeních nejsou schopní pojmout, kvalita sortimentu ale neroste úměrně jeho kvantitě.
Apple App Store a Google Play dnes mají každý v nabídce přes dva miliony digitálních produktů. Za tak obrovský výběr ale platíme daň v podobě rozhodovací paralýzy, klesající schopnosti udržet pozornost nebo úvah na téma smartphony zničené generace.

.

Hledání viníka

Těžko vinit Apple nebo Google, jejich cíl je jasný a nemůžeme se mu divit. Víc aplikací, víc stažení, vyšší zisky.
Od člověka, který vede technologickou společnost, to bude znít zvláštně, ale na vině je z velké části náš obor – startupy, developeři digitálních produktů i firmy, které chtějí svůj díl pozornosti v app storu nejlépe ještě dnes.
Existuje cesta, jak vyvinout velké množství produktů v krátkém čase. Říká se jí MVP, a jestli chcete na někoho nebo něco ukázat prstem a říct „Kvůli tomuhle mi v telefonu končí desítky sotva fungujících aplikací“ nebo „Tak proto se moje investice zatím nikdy nevrátila“, našli jste svůj terč.

.

Co je to MVP?

MVP = Minimum Viable Product neboli produkt v nejmenším možném stadiu designu a vývoje, ve kterém je možné dodat jej na trh a tím otestovat reakce uživatelů.
Posedlost MVP, tedy rychlým nadesignováním, naprogramováním a spuštěním je příčinou přetlaku na trhu digitálních produktů. Hlavně nic dlouho nepromýšlet, rovnou stavět, rychle získat peníze, a když to nevyjde? Nevadí, jede se dál s dalším MVP.

PARTNER NEWSLETTERU FORBES NEXT

Předplaťte sobě nebo blízkým Forbes nebo Forbes All You Can Read v měsíci dubnu a získejte poukázku v hodnotě 2000 Kč na veškerý sortiment v prodejnách Blažek.

Cesta ven aneb Co nahradí viable

Klesající hranice toho, co lze považovat za viable, nás v STRV dovedla až k myšlence MWP – Minimum Wow Product. Viable znamená životaschopný. Ne promyšlený, skvěle nadesignovaný, hladce použitelný ani byznysově funkční. Zkrátka… schopný existovat.
Stačí to někomu? Zákazníkovi stěží. Má na výběr, proč by trávil čas s polovičatým produktem? Investor také nebude chtít donekonečna financovat projekt, který vzniká spíše metodou pokusu a omylu než v promyšlených krocích.
Prohoďte ale existenceschopnost za schopnost vyvolat tzv. wow efekt a dostáváte nesrovnatelně lepší produkt. Takový, o kterém někdo přemýšlel nejen s ohledem na co nejnižší čas a cenu vývoje, ale i na to, jak jej budou lidé používat, kdy jej uvést na trh, jak dodržet rozpočet na jeho vytvoření a jak zajistit návratnost investice.
Wow dává přednost výsledné hodnotě digitálního produktu a efektivitě při jeho vývoji. Vede ke spouštění správných produktů ve správný čas za správnou cenu.

.

A jaké produkty začnou ve jménu MWP přibývat?

Z pohledu uživatele to budou produkty, které vás plynule dovedou k cíli, kvůli kterému jste produkt nainstalovali (např. k dokončené objednávce), které otevřete víc než jednou, které umějí víc než jen hezky vypadat a které vám doporučí kamarád, a ne vlezlá reklama uprostřed videa na YouTube.
A z pohledu investora se konečně dočkáte produktů, které budou lidé ochotní zaplatit, přijdou na trh ve správný čas, mají jasný byznysmodel a nesou s sebou nižší riziko bobtnání rozpočtu během vývoje.
Nechci tvrdit, že jsme objevili svatý grál vývoje digitálních produktů. Jde o naše vlastní uchopení přístupu, se kterým se v reakci na vzrůstající kritiku MVP můžete setkat například v myšlence minimum delightful product nebo minimum virtuous product, jak jej nedávno ve skvělém článku „The Era of ‚Move Fast and Break Things‘ Is Over“ popsal šéf General Catalyst Hemant Taneja.

Appky v číslech

■ 4 miliony - počet aplikací v Apple Storu a Google Play.
■ 205 miliard – celkový počet stažení aplikací v roce 2018.
■ 189 miliard USD – odhadované příjmy z mobilních aplikací v roce 2020
■ 25 % – s takovým podílem vedou žebříček populárnosti herní aplikace v Apple Storu. 
■ 72 % – podíl mileniálů, kteří si otevřou některou z aplikací, když se nudí.

Co nás tedy čeká?

Jsem si stoprocentně jistý, že další posun co do kvantity už na poli digitálních produktů nepotřebujeme. Budoucnost není ve víc, ale v líp.
Očekávat můžeme čistky v app storech, které už se ostatně dnes dějí – Apple i Google postupně odstraňují aplikace, na které se roky nesáhlo nebo které nesplňují nová kritéria. Ve vývojářských kruzích také vzrůstá význam takzvané ASO neboli App Store Optimization. Správně zvládnutá optimalizace aplikací pro daný app store teoreticky – a doufám, že i prakticky – zlepší zákaznickou zkušenost a nabídne přesnější výsledky vyhledávání.
A v dlouhodobějším horizontu se velmi pravděpodobně dočkáme situace, kdy aplikace vůbec nebudeme instalovat. S příchodem 5G nebude nutné stahovat produkt do telefonu, abychom se k němu poté vrátili jednou za měsíc, a mít obrazovku zaplněnou stovkami ikon. Místo toho si jej „půjčíme“, když bude třeba, a vrátíme, když splní svůj účel. Rozhodně bude zajímavé sledovat, jaké aplikace si po příchodu 5G udrží must have status a lidé je budou chtít mít v telefonech neustále.

.
Autor tématu: Lubo Smid, CEO STRV

„Pro vše, co děláte, a s jakoukoli situací se konfrontujete, existuje mobilní aplikace.“

— Jacqueline Leo

Copyright ©️ 2018 MediaRey, SE / Odhlásit odběr (týká se pouze NEXTu, Espresso vám zůstane)