Bohaté ráno,

svět za sebou má událostmi nabitý týden. Kryptoměnami otřásá pád burzy FTX, Twitterem zase nové vedení v podobě Elona Muska a ukrajinská vojska od pátku osvobozují Cherson. Jak s aktuálním děním udržet krok o víkendu? Přehled těch nejzajímavějších i nejinspirativnějších událostí na vás čeká v následujících řádcích. Zbývá si jen vychutnat ranní šálek své oblíbené kávy a číst!

Máte 1 minutu?

Forbes pomáhá. Na počátku bylo slovo. To slovo bylo Forbes a v Česku padlo poprvé přesně před jedenácti lety. Letos se pak u příležitosti jedenáctých narozenin magazínu Forbes Česko na tradiční největší charitativní večeři u nás potkali tuzemští podnikatelé a podnikatelky, aby podpořili dobrou věc.

Autorská práva v blockchainu. Blockchain + právo + umění. Asi takhle by se dala jednoduše popsat platforma Certoo, která funguje jako digitální pomocník pro umělce. Advokátní kancelář Havel & Partners ji vytvořila ve spolupráci se startupem Artinii a slibuje si od ní revoluci v zaznamenávání autorských práv.

Banky a windfall tax. Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí stoupl meziročně o 23 procent na 14,3 miliardy korun. Ostatní velké banky zaznamenaly také výrazný nárůst. Vyšší zisky bank ale zvýšily pozornost státu v kontextu zavedení takzvané windfall tax. Daň z neočekávaných zisků nyní čeká na schválení Senátem a podpis prezidenta. S jejím zavedením představitelé bank nesouhlasí.
partner Forbes Espressa

Máte 5 minut?

Elon v porcelánu. Zaměstnanci Facebooku čelí masivnímu propouštění, ale ani sociální síť Twitter před sebou nemá jistou budoucnost. Nový šéf a majitel Twitteru Elon Musk se pustil do radikální proměny společnosti k obrazu svému – a na nikoho a nic nebere ohledy. Vrtochy nového vlastníka sociální sítě se kromě samotných zaměstnanců nepozdávají také řadě celebrit a známých byznysových osobností: na protest proti Muskově stylu vedení si své účty mažou a z platformy odcházejí.

Kryptopanika. Kryptoměny nikdy nebyly stabilním aktivem, ale panika, která na trhu vládne v posledních dnech, nemá obdoby. Kurzy hlavních virtuálních měn létaly v posledním týdnu o desítky procent kvůli nejistotě kolem jedné z největších kryptoburz světa, platformy FTX, která nakonec v pátek vyhlásila bankrot.

Fuck up like a boss. Každý z nás někdy zažil nějaký fuckup, chybu nebo selhání. A platí to i pro vašeho šéfa. Zeptali jsme se proto ředitelů velkých firem, co se nepovedlo jim. Podělili se s námi o to, čeho litují, co by dnes udělali jinak, z čeho se poučili. I co dnes dávají k dobru už jen jako humorné historky.

Tip Forbes Espressa: Rádi pořádáte večírky? Určitě potom víte, že někdy se za povedenou akcí skrývá mnoho práce a příprav. Co kdybychom vám řekli, že existuje pár tipů a triků, které z vašich domácích posezení učiní nezapomenutelné kulinářské zážitky, a přitom vám ještě ušetři starosti v kuchyni?

Máte 10 minut?

Kolik stál americký plyn? Do České republiky už dva měsíce proudí plyn z vůbec prvního LNG terminálu vystaveného po zahájení války na Ukrajině v nizozemském Eemshavenu. A zatímco k němu připlul již druhý tanker plný zkapalněného zemního plynu, nevyřčenou otázkou stále zůstává: Kolik jsme za jeden takový tanker zaplatili?

Ať žijí ojetá auta! Každá krize přináší i vítěze. A v případě automobilového průmyslu je to skupina Aures Holdings, která provozuje největší síť autobazarů ve střední Evropě v čele s vlajkovou lodí AAA Auto. Deset let firmu řídí Karolína Topolová, se kterou pro Forbes vedl rozhovor kolega Ondřej Kinkor.

Matuškova hospoda. Poslední příspěvek dnešního Espressa ocení hlavně pivaři, a zejména fanoušci pivovaru Matuška. Je to něco málo přes rok od chvíle, kdy se Adam Matuška, člen výběru Forbes 30 pod 30 v roce 2017 a spolumajitel a sládek minipivovaru nesoucího jeho jméno, dočkal potvrzení, že na dohled pražské zastávky Hradčanská otevře první samostatnou hospodu. Nevíte, kam večer zajít? Už je to tady. Otevřeno!

A teď už zbývá pouze popřát vám klidný víkend. Užijte si ho!

Martin, Forbes

 
Sdílet dnešní vydání na Facebooku Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Web Forbes.cz
Copyright © 2022 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči