Nádherné ráno!

Přesně před 78 lety vyhrál Franklin Delano Roosevelt čtvrté prezidentské volby v řadě. Žádný jiný americký prezident přitom nebyl zvolen více než dvakrát. Tolik dnešní historické okénko, zde už je čerstvé Espresso.

Máte 1 minutu?

Euro? Jen pro účetní. Česká republika euro jen tak nepřijme. Minimálně do konce tohoto volebního období to nepřichází v úvahu, říká premiér Petr Fiala. Vláda však chce umožnit českým firmám, aby si v eurech vedly své účetnictví. 

Twitter odkládá předplatné. Sociální síť v sobotu oznámila spuštění nové služby, kterou avizoval její nový majitel Elon Musk. Za osm dolarů měsíčně si kdokoli bude moct pořídit modrou „fajfku“, která dříve sloužila k označování ověřených profilů. Den poté se objevila zpráva, že nový systém začne fungovat až po úterních volbách v USA.

Svět vs. klimatická změna. V Egyptě odstartovala světová klimatické konference COP27, na které projednají boj proti globálnímu oteplování zástupci 195 států. Prvním velkým tématem jsou kompenzace pro země, které klimatická změna ohrožuje nejvíc. Tato debata se vede vůbec poprvé.
partner Forbes Espressa
Costa del Sol - Christie's International Real Estate is the exclusive subsidiary of Christie's® in and around Marbella. Christie's real estate network has 1200 offices worldwide. The connection between them allows for a global service. The Marbella office provides the most luxurious selection of villas and apartments on the Costa del Sol.
 
Our luxury PROPERTIES

Máte 5 minut?

Buffett ve ztrátě. Investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta vykázala ve třetím kvartálu čistou ztrátu 2,69 miliardy dolarů, loni ve stejném období vydělala přes deset miliard. Mezi důvody jsou propady na akciovém trhu a hurikán Ian. Provozní zisk firmy však meziročně vzrostl o pětinu a překonal odhady analytiků.

Vyjednávání s Ruskem? Spojené státy podle deníku The Washington Post nenápadně tlačí Ukrajinu k tomu, aby dala Rusku najevo ochotu vyjednávat. Američtí diplomaté mají za to, že se tak podaří udržet mezinárodní podporu země, která po tři čtvrtě roce války začíná ochabovat. 

Optimističtí investoři. Výplach na trzích, vysoká inflace ani geopolitické hrozby, zdá se, nezviklaly optimismus evropských investorů ze sektoru venture kapitálu. Loni nalili do nadějných firem rekordních 103,5 miliardy eur a letos by to mohlo být ve finále ještě víc.


Tip Forbes EspressaV krizi nevyhraje ten, kdo vymyslí něco geniálního, ale ten, kdo udělá nejméně chyb, míní předseda představenstva Liko-s Jan Musil. Rodinná výrobní a stavební firma ze Slavkova u Brna se po generační výměně v čele vrhla na inovace a zahraniční expanzi.
 

Máte 10 minut?

Morricone mladší. V Česku ožije hudba legendárního italského skladatele Ennia Morriconeho pod taktovkou jeho syna. Andrea Morricone vystoupí v pražské O2 areně společně s Českým národním symfonickým orchestrem, s nímž byl dlouhá léta sehraný i jeho otec. „Bude to hořkosladký zážitek, protože mi velmi chybí,“ říká v rozhovoru pro Forbes.

Opojení z domů. Během studia dostala desítka milovníků architektury za úkol vymyslet projekt, který by oživoval kulturní dědictví v Praze a zároveň by jej šlo realizovat za covidu. Vytvořili online průvodce, který ukazuje zákoutí metropole v nových souvislostech. A nedávno jej vydali i knižně. Jak vypadá hudební, skleněná nebo brutalistní cesta hlavním městem?


Pohodový start nového týdne.

Marek, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Web Forbes.cz
Copyright © 2022 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči