Pěkné ráno!

Uber spálil miliardu, libra pokračuje směrem dolů, Beyoncé je svou paní, Poláci kupují česká fitka a slovem roku je „toxic“. To je zase rok 2003?! Ne, tohle je vaše aktuální páteční Espresso. 

Máte 1 minutu?

Miliarda dolarů. Tolik činí čtvrtletní (!) ztráta dopravního startupu Uber, který se příští rok chystá uvést své akcie na burzu. Vypadá to sice jako hrozivá částka, ale minulý rok Uber touto dobou spálil ještě o 405 milionů víc. A současná valuace Uberu dosahuje 72 miliard dolarů, takže miliarda sem, miliarda tam… Navíc tržby z „taxíků“, koloběžek, doručování jídla a dalších služeb stále rostou.

„Jdu dolů, jdu dolů, jdu sám.“ Hodnota bitcoinu se propadla pod šest tisíc dolarů za kus, ve středu ztratil přibližně 10 procent ceny. Ač je čím dál jasnější, že doby astronomických cen bitcoinu z konce roku 2017 jsou pryč, podzim byl jinak celkem klidný a virtuální měna se na burzách pohybovala mezi šesti a sedmi tisíci dolary za kus. Tohle budou ještě nervy…

Dolů jde i britská libra a ostrovní akcie. Důvodem je nestabilita v konzervativním kabinetu premiérky Theresy May, kde se leckdo ofrňuje nad návrhem brexitové smlouvy. Několik členů vlády ve čtvrtek rezignovalo, spekuluje se o předčasných volbách.
partner Forbes Espressa
Pergola ESPACIO vám zajistí pocit neopakovatelného luxusu na vaší terase. Její křídla vás ochrání před sluncem i deštěm. Díky exkluzivním doplňkům a kvalitnímu zpracování si ji jednoduše zamilujete. Bioklimatickou pergolu ESPACIO objednávejte exkluzivně u prodejce stínicí techniky PROKLIMA.

Máte 5 minut?

Poláci v českém fitku. Holmes Place, BBC Fitness, Jatomi, World Class. Čtyři největší fitness řetězce, které dosud zcela ovládaly trh v Praze, se postupně pod taktovkou nového majitele přejmenovávají na FormFactory. „Továrny na kondici“ nově patří pod polský holding Benefit Systems, který je kotovaný na varšavské burze a jehož tržní kapitalizace dosahuje 2,1 miliardy zlotých. V Česku je ale nečeká jednoduchý trh…

Když královna řekne „Dej mi mou firmu!“, prostě jí ten svůj podíl odprodáte. Takhle si dupla zpěvačka Beyoncé na sira Philipa Greena, majitele skupiny Arcadia, do které spadá třeba řetězec Topshop. Britský miliardář Green čelí obvinění ze sexuálního obtěžování a šikany – a proto se Queen B, která má s Topshopem napůl svou sportovní řadu Ivy Park, rozhodla Greenův podíl odkoupit a stát se výhradní majitelkou. 

Oddálit, popřít, odklonit pozornost. New York Times zveřejnily reportáž sestavenou z interních výpovědí zaměstnanců o napjatých posledních třech letech, kdy Sheryl Sandberg a Mark Zuckerberg stále hasili obrovský problém s bezpečností sítě, ruským vlivem na mínění uživatelů a stoupajícím tlakem regulátorů a Washingtonu. Jejich strategie? Najmout si vlastní PR firmu (tu už Facebook stihl vyhodit), agresivně vystupovat proti kritikům, roli Ruska ve veřejných projevech minimalizovat.

Máte 10 minut?

Stihnout víc. Podle Harvard Business Review pracuje CEO průměrně 62,5 hodiny týdně a absolvuje přitom 37 schůzek. Zásadní je plánovat a řídit tak, aby každá hodina a schůzka byla produktivní. Jak? Tipy devíti úspěšných šéfů zahrnují třeba: středy bez schůzek, záměrně dlouhé jízdy autem, rychlejší rozhodování nebo šlofíky.

Jakou náladu měl svět v roce 2018? „Toxic“. To je slovo roku podle britského vydavatele Oxford Dictionaries. Letos ho prý lidé v anglofonním prostředí používali k popsání téměř všech situací, pocitů, nálad a událostí – od plastů po maskulinitu.

Už žádné klíčenky. Nestačí vymyslet, jak obdarovat svoji rodinu, musíte myslet i na své obchodní partnery. Pokud jim nechcete poslat jen obligátní lahev vína v nevkusné dárkové taštičce, zkuste se podívat na náš výběr dárků, které mají smysl (nebo jde rovnou o zážitky, na které vaši klienti nezapomenou). 

Chyba (v) systému. Japonský ministr pro kyberbezpečnost nikdy v životě nepoužil počítač. „Od svých 25 let vždy zadávám úkoly svým asistentkám a podřízeným,“ vysvětluje Jošitaka Sakurada. Muž, který zodpovídá mimo jiné za to, že letní olympijské hry v Tokiu 2020 odolají útokům hackerů. 

Smysluplný závěr týdne!

Hanka, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2018 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči