Krásné ráno!

Před šestnácti lety odešel člověk, který tvrdil, že existuje přirozená míra nezaměstnanosti, a předpověděl jev známý jako stagflace. Za svou práci a dílo získal Nobelovu cenu za ekonomii. Ano, hádáte správně, byl to Milton Friedman. Tak na něj při pročítání následujících řádků vzpomeňte a užijte si dnešní dávku Espressa, protože zítra vás o něj připraví státní svátek.  

Máte 1 minutu?

Rudá pomsta. Náhody neexistují. A tak se nelze divit, že řada lidí považuje masivní raketový útok na Kyjev za mstivou reakci na projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na summitu G20. Světové vůdce na ostrově Bali vyzval, aby ukončili ruskou invazi. Ruský prezident Vladimir Putin na summitu chyběl, místo sebe poslal ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který z něj ale předčasně odjel. Rusové vypálili na Kyjev stovku raket, zasáhli i obytné domy. 

Renesance jádra! Jedni ji opouštějí, druzí ji chtějí. Jaderná energetika zažívá ve střední a východní Evropě svou renesanci. Zatímco v Německu poslední tři elektrárny tohoto typu ukončí provoz v průběhu příštího roku, nové jaderné bloky se naopak chystá vystavět Polsko, Bulharsko či Maďarsko. Uvažují o nich ve Slovinsku nebo v Rumunsku a v Česku aktuálně běží tendr na dostavbu jaderného bloku v Dukovanech. 

Jeden letoun vládne všem! Tony „Brick“ Wilson sloužil jako pilot pětadvacet let u námořnictva Spojených států a po funkci testovacího pilota letounu F-35 dnes působí jako šéf letových operací stíhaček společnosti Lockheed Martin. A kolega Darek Šmíd si s ním v texaské továrně povídal nejen o tom, proč se v novém Top Gunu nelétá se stíhačkami páté generace. 
partner Forbes Espressa
Kolbenova park je nová rezidenční čtvrť s vlastním parkem přímo u metra Vysočanská. Jen 15 minut od centra města tu najdete moderní a klidný domov i plnou občanskou vybavenost v tradiční a zároveň dynamicky se rozvíjející pražské čtvrti. 
Chci zjisti více

Máte 5 minut?

NFT za Kytaru. Přes 37 milionů dolarů. To je částka, kterou utržilo Muzeum moderního umění v New Yorku za Picassovu Kytaru. Slavný obraz prodalo na pondělní aukci s jasným cílem –⁠ koupit si za utržené peníze vůbec první NFT. Každopádně Picasso není poslední, koho za digitální dílo muzeum vymění. Čeká to i Augusta Renoira nebo Francise Bacona. 

Investice. Jsou splatné v roce 2029 a nesou variabilní výnos s marží 4,5 procenta. To je asi tak to v kostce to nejdůležitější, co lze o dluhopisech v celkové hodnotě 25 milionů eur říci. A zbývá dodat to podstatné: vydala je Stavební a investiční společnost Passerinvest podnikatele Radima Passera. Potenciálním investorům zároveň doporučuje, aby si zjistili všechny informace a pochopili i potenciální rizika, než se rozhodnou své peníze do cenných papírů vložit. 


Tip Forbes Espressa: Zlato, všude samé zlato. Chcete-li do něj však investovat, nedělejte to kvůli krizové situaci, ale proto, že si chcete vytvořit sbírku. Takové sběratelské zlaté mince jsou skvělou kombinací umělecké a investiční hodnoty. A protože to říká ředitel České mincovny Michal Drtina, není důvod tomu nevěřit.

Máte 10 minut?

Do zbraně! A investice do třetice. Co třeba do limitované edice legendárních pistolí? Takovou možnost teď nabízí skupina Colt CZ Group. A milovníci střelných zbraní určitě ocení, že v edici jsou ručně ryté pistole CZ 75 z dílny České zbrojovky, nesoucí titul Řád Bílého lva. Zdobení lipovými listy i dvouocasým lvem jistě nejedno sběratelské srdce zahřeje!

Demonstrovat za změnu klimatu lze různě. Tentokrát se aktivisté zaměřili na obraz Gustava Klimta ve vídeňském muzeu. V den, kdy do něj byl vstup zdarma díky sponzorství ropné společnosti, se rozhodli protestovat proti ropným vrtům. A tak na obraz vylili černou tekutinu, a ještě si k němu přilepili ruku. Naštěstí bylo slavné dílo za skleněnou zástěnou. Inu, fantazii aktivistů se meze nekladou! 

Top ten. Martin sice na bílém koni nepřijel, meteorologové ale tvrdí, že k nám sníh už brzy dorazí. A než se tak stane, můžete se poohlédnout jinde v Evropě. A vybrat si z deseti nejlepších lyžařských středisek sestavených na základě hlasování turistů a nadšenců zimních sportů. 


Užívejte dne!

Jana, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Web Forbes.cz
Copyright © 2022 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči