Soňa Tichá

Mobilní aplikace, kterou mimo teenagerů zná málokdo, ukazuje světu, jak by mohla vypadat budoucnost sociálních sítí a jejich uživatelů. A je to opravdu slušné panoptikum.

Ptáte se co? Asi vám už není 15

Patří mezi jedno z největších překvapení loňského roku. Jeho růst zaznamenali snad všichni, kdo se zabývají aplikacemi, sociálními sítěmi i marketingem. Tahle pro dost dospělých nepochopitelná aplikace vytváří nejen nové místo pro sebevyjádření, ale i pro inspiraci a pochopení trendů v estetice a fenoménu „meme“. Nabízí také jedinečnou příležitost nakouknout mimo naši bublinu a seznámit se s tím, co „ta dnešní mládež“ vlastně dělá a co ji baví. Pokud jste TikToku ještě neslyšeli, tak si z toho nic nedělejte. Možná prostě nejste cílovka, která se na něm pohybuje. Tou jsou hlavně teenageři, kteří jsou v této aplikaci nejaktivnější. Právě pro ně už je například Facebook, ale někdy i Instagram mimo jejich zorné pole.

.

Trendsetter může být každý

Tato mobilní aplikace funguje jako sociální síť, kde se sdílejí patnáctivteřinová videa. Původně se jmenovala Musical.ly, když byla hlavně o nahrávání lipsyncových videí. Po změně názvu a úpravě dostala jméno TikTok. Ten se razantně rozšířil mezi mladé zejména v roce 2018, kdy byl jednou z nejvíce stahovaných aplikací jak na Apple App Storu, tak na Google Play, a v některých měsících překonal i Facebook, YouTube nebo Instagram. Svou popularitu si TikTok získal nejspíš tím, že v podstatě každý může být tvůrcem a má šanci dělat zábavná a zajímavá videa bez použití složitých střihačských programů. Stačí využívat všechny možnosti úprav, jako jsou filtry, efekty i hudba, které nabízí. Každý má šanci se ukázat a sbírat lajky, zde tedy konkrétně srdíčka, napříč celým světem. Uděláte video? Může se stát vzorem pro mnoho dalších a třeba vznikne i řetězec reakcí, které budou fungovat na principu “duetu” (reagujete na video jiného člověka). A kdo ví, třeba se z toho stane meme! Co ale dělá TikTok TikTokem? Jsou to jeho uživatelé, které tu můžete potkat.

.

TikToková čísla

■ 500 milionů – uživatelů po celém světě má TikTok.

■ 150 – trhů už žije TikTokem, dostupný je v 75 jazycích

■ 200 – dní údajně trval vývoj TikToku.

■ 1,4 milionu ˜– dolarů je odhadovaný měsíční výdělek TikToku.

■ 41 – procent uživatelů TikToku tvoří lidé ve věku 16 až 24 let
 

Funny People

Rozšířený druh samozvaných komiků schopný vytvářet nové druhy videí. Díky své samostatnosti a schopnosti přicházet s novými nápady se nebojí svá videa obohatit i vlastním hlasem, což je u TikToku méně časté, jelikož lidé využívají převážně hudby a hlášek, které jsou přímo v aplikaci k dispozici. Někteří sem přesouvají i stand up komedii, případně zvládají výbornou práci s mimikou, takže šílené výrazy ve tváři jsou jejich silnou stránkou.

.

PARTNER NEWSLETTERU FORBES NEXT

Aktivní pohyb, párty s Rock for People, piknik a červnový podvečer s přáteli a rodinou. To a mnohem více je O2 Pražská štafeta 4 × 5 km, která se koná 25., 26. a 27. června ve Stromovce. Stačí sehnat další tři běžecké nadšence, vybrat si den a prostě si to užít!

Zaregistrovat se

Twitch thots

Jde o hanlivé označení holek, které na herní streamovací službě Twitch využívají během natáčení své tělo k výdělku. Získávají finanční podporu od fanoušků, kterým se jejich křivky líbí a vedou se spory o tom, nakolik se tato videa blíží k pornografii. S podobným označením se potýkají i dívky na TikToku. Ty ale nemají možnost přímého sponzoringu od svých fanoušků. Jde tu možná jen o způsob, jak hezké dívky urážet. Jsou totiž velmi atraktivní a vědí o tom. Sbírají tak velké množství srdíček, ale i kritiku. Nakolik je oprávněná, je už jen otázka pohledu na věc.

.

Roztomilá holka

Hezká, roztomilá holka, co se chce líbit. Oproti twitch thot není sexbomba. Jede na trendech, které zrovna zaznamená. Přirozená krása a smysl pro humor jsou jejími tajnými zbraněmi. Kdo by se s nimi tedy nedokázal ztotožnit nebo třeba zamilovat?

.

Cute boys

Kluci, které by před pár lety někteří pojmenovali jako metrosexuály. Dneska to jsou mladíci, co mají dokonalou vizáž a jejich vzhled a sexy pohledy jsou jejich zbraní k tomu, aby dostali kteroukoliv holku od té roztomilé až po twitch thot. Sami jsou roztomilí (nebo se o to alespoň pokoušejí), ale svým perfektním vzhledem i trochu nedosažitelní. Jejich tvorba není zpravidla založená na nijak složité produkci. Filtry a svůdné pohledy jim stačí. Hrábnutí do vlasů a jemné olíznutí rtů included. Díky vzhledu mají ale poměrně úspěch a dost srdíček, které jsou v současné době jeden z mála ukazatelů popularity na TikToku.

.

Tanečníci

Využívají TikTok jako místo, kde mohou ukázat svoje taneční schopnosti. Vzhledem k tomu, že hodně populárních tiktokových videí je s tancem spojena, je pro ně tahle aplikace místem, kde se mohou vyřádit. Například zapojením pohybů ze hry Fortnite.

.

Memeři

Sarkastičtí trollové s velmi originálním smyslem pro humor, který je založený na znalosti takzvaného interního humoru. Ten se nejčastěji líhne na Redditu a postupně se šíří internetem k youtuberům a mnohem dál. Právě memy jsou to, co hýbe světem internetu, takže i TikToku. A jestli o nich nemáte přehled, skvělým zdrojem informací je ještě stále největší youtuber PewDiePie, který produkuje na YouTube pravidelně videa s podtitulem Meme Review, kde nastupující memy hodnotí a komentuje.

.

Slav

Fanoušci ruské gopnické estetiky, která je momentálně stále populární jak ve stylu oblékání, tak i co se týče hudebního stylu. Zde se nám promíchávají s memery. Můžeme je dělit na opravdové slovanské muže a na jejich fanoušky. Rozdíl je přibližně v tom, že jejich fanoušci si nenechají za sebou střílet tank a nemají kontakt s opravdovou ruskou zimou. Dost se tu rozšířila popularita slav hardbass hudby jako třeba „Tri Poloski“ v kombinaci nezřízeného pohybu ve stylu kozáčka a oblečení obrandovém třemi proužky.

.

Gameři aneb „I’m already tracer“

Videa s tématem her a hraní jsou velmi rozšířená i na TikToku. Důkazem vlivu počítačových a konzolových her je například i hra Fortnite a nově nastupující Roblox. Fortnite totiž TikToku přinesl taneční pohyby jako flossing (pohyb připomínající používání ústní nitě), které jsou natolik populární, že si žijí vlastním životem i mimo virtuální svět. Velmi oblíbeným gamerským videem se stalo to, kde dívka předstírala, že je gamerka. Prozradilo ji, že neměla zapnutý PlayStation ovladač, který držela v rukou. Ostatní si z ní proto dělají legraci natolik, že jsou reakční videa (duety) na ni populární memy.

.

Cosplay

Subkultura, které si potrpí na převlékání do kostýmů svých oblíbenců ze světa superhrdinů, sci-fi, fantasy a anime. Právě díky anime získal TikTok i populární songy, které jsou rozšířeny i mimo fanouškovskou základnu. Cosplay videa určitě nepřehlédnete. Plno dětí napodobuje roztomilé převleky, pohyby spojené s anime a začínají mít v oblibě i japonské písničky.

.

Jak to dopadne?

Díky TikToku se nám otevírají dveře k poznání různých skupin mladých lidí a k jejich alespoň částečnému pochopení. Je nástrojem pro zábavu a sebevyjádření, kde každý může být tvůrcem a hrdinou. Zatím je aplikace bez velkého množství reklam a je na ní i velká svoboda vyjadřování, což s sebou nese rizika, se kterými se už TikTok začal potýkat. Problematika pedofilie nebo kyberšikany se nevyhnula ani této aplikaci. Je tedy na vlastnících TikToku, jak se s tím poperou a jestli i nadále poroste a přiláká třeba i větší množství marketérů. Pro ně by TikTok mohl být skrytým zlatým dolem, což by jej ale zařadilo mezi jednu z dalších klasických sociálních sítí.

.
Autor tématu: Soňa Tichá, idea maker, 2Fresh

„Sociální média byla jen takovou zábavnou věcičkou a teď je to monstrum požírající životy mileniálů.“

— Cazzie David

Copyright ©️ 2018 MediaRey, SE / Odhlásit odběr (týká se pouze NEXTu, Espresso vám zůstane)