Pěkné ráno!

Náš dnešní mix: Trochu akcií, přihodíme aktuální problémy pracovního trhu v Saúdské Arábii, k tomu kapku živé vody, která v Kapském Městě zatraceně chybí. Na závěr patří hvězdný poprašek, který se snesl na slovinský turistický ruch až z Washingtonu (možná). Výsledkem je variace na Espresso Martini, které nejlíp chutná v pátek ráno.

Pokud máte 1 minutu

Nejhorší měsíc vůbec. Majitelé bitcoinu si v lednu rvou vlasy a oprávněně. Na začátku roku byl jeden bitcoin průměrně za 15 tisíc dolarů, na konci měsíce to bylo 9 tisíc. Jak tuhle nervy drásající podívanou jako investor zvládnout a nezbláznit se při tom?

Saúdské ženy chtějí pracovat. Tamní ředitelství pro pasovou kontrolu se rozhodlo na hraničních přechodech a letištích poprvé nabídnout práci ženám. Na 140 vypsaných postů přišlo za pouhý týden 107 tisíc přihlášek. Hodně štěstí s tím vyřizováním...

Míň času. Facebook má solidní, leč horší-než-se-čekalo zisk za Q4. Za to mohou změny v daňovém systému USA, jinak příjmy meziročně stouply o 47 procent na hvězdných 12,87 miliardy dolarů. I tak to byl pro Marka Zuckerberga "těžký rok". CEO taky prozradil, že se průměrný čas strávený na jeho síti napříč uživateli snižuje, prý to je ale součást plánu
partner Forbes Espressa
 
"Díky škálovatelné automatizaci IoT budeme moci lépe řídit lidské zdroje." Nebo: "Diverzifikovaná nabídka správy služeb nyní obsahuje integrované řízení modularity." Je vám to povědomé? Technologie mohou kromě zlepšení práce přinést i nové výrazy, nad jejichž významem možná někdy váháte podobně jako my. Proto jsme připravili speciál, kde si nová slovíčka "prosvištíte" včetně použití ve větách. Ale hlavně si z nich neudělejte cargo cult!

Pokud máte 5 minut

Ble. Francouzská mlékárenská skupina Lactalis řeší velký trabl. Poslední měsíce se ve Francii objevilo téměř 40 miminek, která po požití mléka značky Lactalis onemocněla salmonelózou. Šéf holdingu vyčísluje škody v řádu stovek milionů eur – z prodeje stahuje 12 milionů výrobků a uzavírá část továrny, kde se bakterie šířily.

Cesta ven a zase zpátky. AppStore ve čtvrtek stáhl a zase vrátil mezi nabízené aplikace komunikační službu Telegram, která umožňuje šifrované posílání zpráv mezi uživateli. Podle zakladatele apky Pavla Durova Apple jako důvod k vymazání uvedl "nevhodný obsah". Co přesně se ale semlelo...

Velký bráška. Obchodní gigant Amazon si nechal patentovat náramky, které sledují pohyb zaměstnanců. Náramek přesně ví, kam jeho nositel pokládá ruce, a využívá vibrací, aby skladníka "postrčil" správným směrem. Mimochodem, washigtonská kavárna si dala dostaveníčko a s peticí v ruce varuje americká města, aby při soutěži o nové sídlo Amazonu místo výhry nakonec neprodělala.

Pokud máte 10 minut

Sucho. V Kapském Městě dochází voda. Od února město snížilo limit denní spotřeby z 87 na 50 litrů vody na jednoho obyvatele. Tzv. "day zero" má podle aktualizovaných předpovědí nastat do tří měsíců a úřady se snaží připravit na chaos, který v jihoafrickém městě může zavládnout v nejrůznějších podobách.

Kód 420. Za marihuanu zaplatíte nejvíc v Asii, přesněji v Tokiu. Vyplývá to z aktuálního Cannabis Indexu, který srovnává ceny oblíbené rekreační drogy ve 120 městech světa (Praha je na 43. příčce). Nejlevněji je v Ekvádoru, kde je konzumace marihuany do 10 gramů legální. V Quitu zaplatíte průměrně 1,34 dolaru za gram.

Slovinsko zažívá nájezd amerických turistů a tamní úřady za to děkují slavné rodačce Melanii Trump (rozené Knavs). Čísla za poslední rok vykazují 24procentní meziroční nárůst turistů z USA, ale zda to je zásluha faktoru Melania, jisté není. Turistický boom totiž tahle země zažívá poslední čtyři roky. 

Robátka donesla pololetní vysvědčení a vy pro ně musíte vymyslet náležitou odměnu. Odpíchněte se od toho, že nejlepší bude společně strávený čas – dělíme se o několik tipů na zážitky, které můžete podniknout hned teď. A nezapomeňte, že odměnu za vysvědčení si podle psychologa Václava Mertina zasluhují i rodiče.

Tak snad ten víkend plný zážitků přežijete.

Hanka, Forbes 
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2018 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči