Dobré ráno!

Káva pro zlepšení úterního rána je tu. Co nabízí? Růžovou atmosféru nad Pacifikem, mračna nad Katarem, novou burzovní jedničku (pápá, Microsofte), ale i zajímavá rozhodnutí českých investorů nebo bláznivé Asiaty, kteří jsou asi až moc crazy. Tak hurá na to!

Máte 1 minutu?

Z kola ven. Katar to po 57 letech balí v OPEC. Poloostrovní země, která už nějakou dobu čelí blokádě svých větších a více ropy produkujících sousedů, se prý chce více orientovat na plyn. V kapalném stavu ho ostatně vyváží nejvíc ze všech zemí na světě. Z kartelu chce Katar oficiálně vystoupit v lednu, čeká se ale, že zbývající členové mu zastaví své ropné dodávky už tento týden

Jdeme na to. Donald Trump a Si Ťin-pching si podali ruce a všechno je rázem růžovější. Akcie posilují, lidé slaví a Tencent obnovil své plány na úpis primárních akcií své hudební divize v New Yorku. V plánu má vybrat přes miliardu dolarů a její hodnotu dostat někam k 25 miliardám. Konkurenční Spotify se v dubnu dostalo na 26 miliard. 

Měděný král. Těžaři z Glencore přijdou o jednu ze svých klíčových postav. Aristotelis Mistakidis, tamní muž číslo jedna pro vše související s mědí, do konce roku britsko-švýcarský koncern opustí (paywall). Pracovní vaz mu zlomil vlekoucí se skandál s praním špinavých peněz v Demokratické republice Kongo, Venezuele a Nigérii. 
partner Forbes Espressa
Vánoce jsou časem nápaditých dárků, úchvatných večírkových šatů a luxusních ikonických kousků. Přesně to a mnohem víc najdete v Karen Millen. Oslnivé partywear modely splňují nepsané pravidlo letošních Vánoc, které říká, že třpytu není nikdy dost a více je více. Sebevědomí až u nebeských výšin vám zajistí odvážné flitry, sofistikovaný samet či nápadný zvířecí vzor. Právě nyní nastal ten pravý čas zazářit!

Máte 5 minut?

Investoři při chuti. Tomáš Šebek není jen odvážný chirurg, který jezdí na mise s Lékaři bez hranic, ale taky schopný byznysmen, který už nějakou dobu provozuje úspěšný konzultační server uLékaře.cz. A teď se mu pro něj podařilo ulovit i zvučná investorská jména - na další rozvoj mu přispějí Ondřej Fryc, Martin Rozhoň nebo Ondřej Bartoš. Hezké, ne?

Dát peníze do zajímavého projektu se rozhodl i byznysmen Jiří Jirovec, kterého většina z vás zná coby dlouholetého prodejce BMW. Jeho aktuální rozhodnutí podpořit desítkami milionů korun srovnávač nabídek na prodej aut Carismo.cz tak možná leckoho překvapí

Časy se mění. V pátek večer to byl Microsoft, včera pro změnu Amazon. Řeč je o postu nejhodnotnější společnosti zapsané na Wall Street. Pozice Applu, který si tohle prvenství léta držel, už prostě není, co bývala. Posuďte sami: Amazon se vyšplhal na 865 miliard dolarů, Apple na 864,8 a páteční král Microsoft na 859. Jo, kde ty bilionové časy jsou…

Máte 10 minut?

Bláznivě bohatí Asiati dorazili do Asie, respektive do Číny, a jejich spanilá jízda se zastavila. Zatímco v Americe poťouchlá komedie vydělala přes 173 milionů dolarů (26 jen za první víkend), v Číně během slavnostního openingu dala sotva milion. Místní mnohem více zaujaly boje temného Venoma.

Šťastné a ekologické. Čtvrté okénko v adventním kalendáři je otevřené, a do Štědrého dne tak zbývá 20 dní. Tedy čas začít přemýšlet nad tím, jestli by se letošní Vánoce nedaly pojmout trochu šetrněji. Vědci z univerzity v Yorku totiž spočítali, že jen během tří vánočních svátků průměrný člověk vyprodukuje 650 kilo emisí oxidu uhličitého. Tak nebuďte průměrní.

Beskydská star. Už jste slyšeli o hotelu Mezi Plůtky? Bílé historické stavení v Čeladné v Beskydech se před dvěma lety stalo senzací. Snoubí v sobě historii a moderní design a v místních čtyřech pokojích si budete připadat jako u babičky na chalupě. Jen v poněkud exkluzivnější variantě. A takhle to celé vzniklo.

Do sluchátek. Podcasty jsou skvělé. Můžete je poslouchat cestou do práce, při vaření nebo hned ráno po probuzení. Krásně vám vyplní chvíle, které byste jinak strávili v módu autopilota. Tohle je seznam těch nejlepších, které by vám rozhodně neměly uniknout.

Nic důležitého nepřeslechněte!

Lucka, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2018 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči