Dobré ráno!
Snad vás o víkendu neodnesl vichr z hor a bouři Herwart jste přežili ve zdraví. Elektřina už ve většině Česka zase funguje, a tak si můžete udělat kafe a přečíst si k němu našimi Forbes baristy s láskou a péčí připravené výběrové Espresso.

Pokud máte 1 minutu

Bezos vede (už zase). O víkendu vyhodil ze sedla Billa Gatese, a po třech měsících tak Jeff Bezos, zakladatel Amazonu, znovu usedl na trůn nejbohatších lidí světa. Zatímco je na celém světě jen 150 lidí, kteří vlastní jmění vyšší než 10 miliard dolarů, Bezosovi se takový objem peněz podařilo ke svému majetku připočíst během jediného dne. A tím se vyhoupl do čela žebříčku Forbesu. Jak? Pomohl mu hlavně rekordní růst akcií jeho internetového tržiště.

Tři přání. Aneb co by nejvíc ze všeho chtěli investoři vědět o největším vstupu na burzu v historii – ale narážejí jen na zeď mlčení. Ze všech stran skloňované IPO ropné společnosti Saudi Aramco totiž ještě pořád obklopuje závoj tajemství a Rijád pro jeho odhalení nic nedělá. Investoři doufali, že víkendový „pouštní Davos“ přinese nějaké odpovědi, ale saúdský korunní princ jen znovu zopakoval, že IPO Aramca přijde v roce 2018. Ovšem kdy přesně to bude, jak velká část ropného gigantu půjde na burzu a kdo si bude moct urvat kousek černého bohatství – to se zatím pořád můžeme jenom dohadovat.

Deník ředitele. Zabralo to 525 rozhovorů a desítku let, ale Adam Bryant z NYT dal dohromady ultimátní okno do duše šéfů největších amerických bank, firem a institucí. Dozvěděl se přitom třeba i to, proč po uchazečích o práci házejí klíčky od auta a proč se jich ptají, jak moc divní jsou. Tak schválně – na škále od 1 do 10?
partner Forbes Espressa
Každá překážka se může stát výzvou. Vydejte se, kamkoliv vás srdce táhne. Vozy s pohonem všech kol 4MATIC nyní na operativní leasing od 11 800 Kč bez DPH měsíčně. Zjistěte více zde nebo se rovnou objednejte na testovací jízdu u některého z našich dealerů a vyzkoušejte 4MATIC sami.em>
 
Zjistěte více »

Pokud máte 5 minut

Data. Kopec dat. Hora dat! Analyzovat velké objemy streamovaných dat je prý jako snažit se změřit parametry vody, která vám plnou silou stříká přímo do obličeje z hasičské hadice. A proto se už třicet let ajťáci, nerdi a počítačoví vědci celého světa pokoušejí sestavit co nejlepší algoritmus, který by problém záplavy dat vyřešil – a prý se jim to konečně podařilo. Parta vědců vedená profesorem z Harvardu dala dohromady algoritmus založený na „strategickém zapomínání“. A má to být začátek nové éry.

Pecka z Mitonu. Jak se dostat se svým projektem do jedné z nejdravějších českých investičních skupin? Kde investory z Mitonu nejlépe oslovit a co čekat, že od vás budou chtít? A jaké to bylo, provdat milovanou „dceru“ Slevomat? Všechno se dozvíte v podcastu Forbesu s Davidem Špinarem.

Mladý papež a dlouhé čtení. Ne, nebavíme se o americkém seriálu (i když na jeden v tomhle Espressu ještě dojde…), ale o Jorgem Bergogliovi, papeži Františkovi. Ve svých osmdesáti letech je pořád čilý a plný síly, navíc je obrovsky populární – k velké nelibosti některých lidí uvnitř církve. „Nemůžeme se dočkat, až umře,“ říká jeden z kněží, když v rozsáhlé reportáži o „válce proti papeži“ popisuje vnitřní rozkol, kterým pod mírumilovným povrchem bublá katolická církev. Skvělé, těžké a bolestné čtení o tom, že pro některé činovníky Vatikánu není tak jednoduché milovat bližního svého.

 

Pokud máte 10 minut

Jenom dvě slova: comfort food. To nás napadá, když se takhle při pošmourném pondělku podíváme z okna. Protože je potřeba se už od rána na něco těšit a protože na našem soukromém seznamu „jak přežít podzim“ se jídlo dělí o tři top pozice společně s dobrou knížkou a večerem zachumlaným v peřinách. Podzimní comfort food totiž nemusí být jenom domácí žemlovka, ale taky třeba jiskřivý večer se sklenkou dobrého šampaňského a srnčím hřbetem s konfitem z lýtka, celerem, fíkem, kadeřávkem, brusinkami a šípkovou omáčkou. Kam na něj? Poradíme vám osm nejlepších míst na podzimní večeři v Praze.

Na vodě. Raději byste někam za teplem a na širé moře než se oddávat debužírování při svíčkách a jiným metodám přežívání podzimních splínů v našich zeměpisných šířkách? Možná si dejte ještě chvíli na rozmyšlenou. Anebo si aspoň zabalte dost ovesných vloček a psa (nebo raději dva). To je totiž recept na přežití od Jennifer a Tashy, které vyrazily na měsíční plavbu po tropických vodách kolem Havaje – ale dovolená se jim „trochu“ protáhla. Přesněji na pět zoufalých měsíců, které strávily na neovladatelné lodi na širém oceánu, bez pomoci a bez spojení se světem, napospas bouřím a žralokům. Ale nebojte, celé to má happy end.

Když trollové útočí. Podsvětí ruského internetu neupíná své síly jenom na harašení s demokratickým procesem voleb různě po světě. Co se taky může stát, když mladá ruská novinářka zveřejní online detaily domácího násilí, aby dodala odvahu dalším týraným ženám?

Spoiler alert! Jestli jste měli nějaké pracovní plány na začátek listopadu, tak je rovnou zrušte. Netflix do nich totiž v pátek zapíchnul vidle, když na svůj streamovací portál pustil celou druhou sérii veleúspěšného (a návykového) seriálu Stranger Things. Pokud nemáte rádi překvapení (anebo máte silnou pracovní morálku a prostě si to hned tak nepustíte), můžete si zatím aspoň přečíst, co čeká Eleven a klučičí gang v boji s Demogorgonem. #nepouštějtesito #neudělátežádnouprácidokudtonedokoukáte #myjsmevámtoříkali


Přejeme bezbolestné pondělí!

Kristýna, Forbes

 
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2017 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči