Miroslav hošek

Člověk vzešel z lůna přírody a domácí mazlíčci mu toto spojení s přírodou pomáhají udržovat při vědomí. Naší posedlostí obklopovat se čím dál větším počtem roztomilých zvířátek je ale zároveň měníme k obrazu svému. Jaká je čeká budoucnost?

Domácí mazlíčci se valí světem

V České republice je evidováno 2,5 milionu psů a 1,9 milionu koček. Bulvární média navrhují nový název pro stát: Čoklostán. Nějakého domácího mazlíčka chová dnes v Česku každá druhá domácnost.  V USA si lze stáhnout mobilní aplikaci, např. Wag nebo DogVacay, a živit se hlídáním a voděním psů. Šedesát devět procent amerických mileniálů používá mobilní aplikace ke sledování pohybu svých domácích mazlíčků a Američané ročně utratí přes pět miliard dolarů jenom za jejich stříhání a hotelové služby. Pětačtyřicet procent majitelů domácích zvířat ve Velké Británii má pro ně uzavřeno speciální zdravotní a úrazové pojištění. Ve Švédsku je to dokonce 70 procent. Celých 70 milionů domácností v Evropské unii chová nejméně jednoho zvířecího domácího mazlíčka a za zájmy evropských výrobců a dodavatelů vezoucích se na této tržní vlně zde lobbuje jejich profesionální asociace FEDIAF. V Americe je to APPA, American Pet Products Association. V Japonsku vlastní 20 procent domácností alespoň jedno domácí zvíře a v zemi je dnes více domácích mazlíčků než dětí.

.

Co to žere a kde to spí

Není vůbec náhoda, že prvními a dodnes jednoznačně nejběžnějšími domácími mazlíčky jsou savci. Žádný jiný zvířecí druh nemá s člověkem tolik společných fyziologických rysů a lidská sebeprojekce do savců je nejjednodušší. Stejně jako jakákoli jiná lidská potřeba ani potřeba sebeprojekce do živé přírody však nemá žádný limit. Novými objekty této lidské touhy se stali ptáci, následují je plazi, obojživelníci, ryby. Jeden můj známý chová druh hmyzu k nerozeznání od kousku malého uschlého dřívka, říká mu Strašilka a pečlivě se o něj stará. Dočkáme se v budoucnu geneticky modifikovaných mazlíčků, rodí se už někde v biologické laboratoři kočkopes? Českým vědcům se již podařilo vypěstovat třeba ve tmě svítící kuřata. Je libo psa baterku? Dáte přednost zvířátku živému, plyšovému, nebo byste raději robopeta, robotického mazlíčka řízeného umělou inteligencí a vybaveného schopností strojového učení? Lidské potřeby ani lidská fantazie a kreativita neznají mezí. Co třeba nějaká 3D projekce domácího mazlíčka vysílaná pomocí impulzů přímo do vašeho mozku?

.

PARTNER NEWSLETTERU FORBES NEXT

NEXT Big Thing je největší český festival o technologiích a ve svém třetím ročníku vás opět o kus dál posune do budoucnosti. Co jsme se dozvěděli o NEXT Big Thing v loňském roce? Podívejte se zde.

KOUPIT VSTUPENKY

Členové rodiny s výhodami

Proč lidé pociťují nevysychající potřebu obklopovat se zvířaty nebo jejich napodobeninami? Akcelerující urbanizace a život v městské džungli, ničení divoké přírody, rozpad klasického modelu rodiny a moderní emocionální stres, příčin je zřejmě mnoho. Člověk vzešel z lůna přírody a domácí mazlíčci mu toto spojení s přírodou pomáhají udržovat při vědomí. Poskytují mu emocionální a fyzickou podporu a útěchu, když celý okolní svět na něj řve, jsou jeho pračlověčí jeskyní, posledním útočištěm jeho zničené, ale neporažené přírodní duše. Učí jej i zodpovědnosti nejen za sebe samotného a pomáhají v navazování společenských kontaktů. Jsou však stále více i formou jakéhosi nového sociálního statusu. Nemáš psa? Tak s tebou moc nemáme o čem mluvit. Že tomu stále nerozumíte? Tak zkuste třeba někdy za úmorného letního vedra zamknout v autě na parkovišti na pět minut psa spolu s vaším manželem nebo manželkou a uvidíte, kdo z nich vás po příchodu bude radostně vítat.

.

Nové odvětví ekonomiky

Domácí zvířata dnes bezkonkurenčně vévodí žebříčku věcí, za něž jsou lidé ochotni utrácet stále vyšší sumy peněz, a to i třeba na úkor výdajů na vlastní děti a zdraví. Vznikl nový globální trh výrobků a služeb, jehož velikost byla v roce 2016 132 miliard dolarů a do roku 2025 má dosáhnout 202 miliard dolarů při průměrném agregovaném růstu pět procent ročně. Inovacím se meze nekladou. Známe již globální značky jako PetSmart Inc., Petco Animal Supplies Inc., Just for Pets, Ancol a další. Organizují se sportovní soutěže i přehlídky módy všech možných domácích mazlíčků a zkušenosti se vyměňují na odborných konferencích, jako je pražská „Friends of Pets“. V blízké budoucnosti se tak zřejmě dočkáme i zábavních programů určených pro domácí mazlíčky všeho druhu, zubních past citlivých k jejich dásním, specializovaných právních služeb a fitness programů pro stárnoucí jedince. Matně si vybavuji slova své babičky: Představ si, proboha, oni toho psa nechávají spát v posteli.

.

Psí statistiky

■ 900 milionů – Tolik činí odhadovaný počet psů na celém světě.
■ 70 milionů – Tolik psů registrují v USA, které mají nejpočetnější psí populaci na světě.
■ 2,5 milionu – Tolik psů eviduje Česká republika.
■ 38 procent – Takový podíl českých domácností chová psa
■ 50 miliard dolarů – Tolik za své psí mazlíky ročně utratí Američané.

Druhá lidská rasa?

Existuje nějaká etická hranice lidské sebeprojekce do zvířat? Do jaké míry mají lidé právo roubovat na zvířata antropomorfní rysy, a to jak fyzické, tak sociální? Co třeba usekávání ocasu některým domácím mazlíčkům? Do jaké míry zbavujeme zvířata jejich zvířecí podstaty, když z nich děláme členy naší lidské rodiny? Indie přijala zákon na ochranu volně žijících zvířat, který zakazuje některé druhy ptáků, želv a hadů jako domácí mazlíčky a bojuje proti jejich lovení a pašování. Nepřeměňujeme zvířata postupně v nějakou druhou, němou a méně inteligentní pololidskou rasu, kterou můžeme jako superpánové ovládat, jak chceme? Odedávna také platí, že kam člověk nemůže, kde je to příliš nebezpečné, tam pošle místo sebe zvíře, svého nejlepšího přítele. Poslali byste svého nejlepšího lidského přítele do podzemní nory s jedním východem, kdyby tam na něj čekala liška tak velká jako on? Nebo byste mu nechali vytrhat nehty, abyste mu je pořád nemuseli stříhat a nedrápal vám s nimi nábytek? Budou v budoucnosti vůbec nějaká normální, přirozená, divoká zvířata?

.
Autor tématu: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products, své názory publikuje na třištíři.cz

„Nejprve bylo nutné civilizovat vztah člověka k člověku. Nyní je nutné civilizovat vztah člověka k přírodě a zvířatům.“

— Victor Hugo

Copyright ©️ 2018 MediaRey, SE / Odhlásit odběr (týká se pouze NEXTu, Espresso vám zůstane)