Svěží ráno!

Přesně před 163 lety publikoval Charles Darwin knihu O původu druhů, v níž poprvé uveřejnil svou evoluční teorii založenou na přírodním výběru. A je to dnes také 31 let, kdy zemřel britský zpěvák a frontman kapely Queen Freddie Mercury. Ale abychom nezačínali moc smutně, tak přesně za měsíc bude Štědrý den. A teď už si vychutnejte ranní dávku Espressa.

Máte 1 minutu?

Rudé zlo. Válka na Ukrajině už trvá devět měsíců. A Rusko ve své agresi nijak nepolevuje. Ba naopak. Včerejší série vzdušných útoků způsobila další výpadky v dodávkách elektřiny nejen na Ukrajině, ale i v sousedním Moldavsku, které je na její energetickou síť napojené. Problémy hlásily rovněž atomové elektrárny. Podle ukrajinské vlády nemá přístup k elektřině kvůli opakovaným ruským útokům přes deset milionů lidí. V zemi pomáhá i organizace Člověk v tísni, podle které potřebuje více než jedenáct milionů lidí nouzové přístřeší nebo nezbytné vybavení domácnosti. 

Hlas pro roboty. Startup Vocalls chce být slyšet i v zahraničí. Firma, která vyvíjí konverzační umělou inteligenci a automatické hlasové asistenty chystá vstup na anglicky hovořící trhy, hlavně do Velké Británie a USA. A líp jim to půjde s dvaceti miliony korun, které do startupu vloží miliardáři Michal Menšík a Zdeněk Šoustal. 

Zlatá Pařížská. Zlatá éra ulice Na Příkopě skončila. Už je to tak. Pozici nejdražší české ulice teď přebírá Pařížská. A pozor, vede i ve střední a východní Evropě. Čím že si to zasloužila? Nejvyšší nájemné letos činí 2719 eur za metr čtvereční ročně, tedy asi 5500 korun za metr čtvereční měsíčně. Newyorské Fifth Avenue je ale stále chudou příbuznou. V tamních končinách se nejvyšší roční nájemné šplhá k 21 076 eurům za metr čtvereční.
partner Forbes Espressa
Otevírá se první dům pro rodiny hospitalizovaných dětí v České republice
Dnes otevírá své dveře první český Dům Ronalda McDonalda, který zdarma slouží jako dočasný domov rodinám dětí podstupujících opakovanou léčbu či dlouhodobou hospitalizaci. Za projektem stojí Nadační fond Dům Ronalda McDonalda, který v České republice působí už 20 let. www.drmcd.cz
Chci vědět víc

Máte 5 minut?

České žihadlo. Nic divočejšího Česko ještě nemělo. A až tohle auto jednou potkáte na silnici, vážně ho nepřehlédnete. Tedy pokud ho stihnete zahlédnout. Praga Bohema má pod kapotou sedm set koní a maximální rychlost 305 kilometrů v hodině. Zatím jsou na světě dva předprodukční prototypy, vedení značky Praga ale plánuje, že auta vzniknou v omezené sérii 89 kusů. S cenou 37 milionů korun.

Úspěch. Když sluníčko svítí a hřeje, hned je na světě o trochu líp. A když pomáhá i vydělávat, to je pak jasný důvod k radosti. Ten má teď český energetický holding Solek, který se zabývá výstavbou solárních parků zejména v Latinské Americe. A loni poprvé překonal na tržbách hranici jedné miliardy korun. 

Tip Forbes Espressa: Chcete začít spořit na důchod a nevíte kdy a jak? Anebo toužíte zhodnotit své peníze a přemýšlíte, do čeho je investovat. Tak si poslechněte další Forbes BrandVoice podcast a zjistíte, jak nevyhazovat peníze z okna.

Máte 10 minut?

Pryč z Twitteru. Jedno se musí miliardáři Elonu Muskovi nechat. Od té chvíle, co převzal Twitter, není dne, aby se kolem něho něco nesemlelo. Nejnověji všechny značky německého automobilového koncernu Volkswagen, jehož součástí je i Škoda Auto, pozastavily na této síti veškeré placené aktivity. A nejsou jediné. Reklamu už stopla třeba americká automobilka General Motors nebo výrobce léků Pfizer. Bojí se, že Musk bude benevolentní ke svobodě slova a na platformě se bude objevovat víc závadných příspěvků od jejích uživatelů. 

Vesmírná šance. Aleš Svoboda. Tohle jméno si dobře zapamatujte. Šestatřicetiletý pilot letectva české armády je totiž pomyslným českým želízkem v ohni s reálnou šancí na účast ve vesmírné mise. Patří do náhradního týmu dvanácti lidí, které vybrala Evropská kosmická agentura.

Lavička jak Brno. Je sto dvacet metrů dlouhá a podobu jí vtiskl designér David Karásek z mmcité společně s Consequence Forma architects. O čem je řeč? No přece o lavičce, která se stala hlavní dominantou parku na Moravském náměstí v Brně. Jeho přeměna se plánovala šest let a trvala osm měsíců. Na lavičce se podíleli čtyři konstruktéři a je vyrobena z brazilské třešně. Please, sit down!

Výstřední, extravagantní, geniální. King of Queen. 

Užívejte dne!

Jana, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Web Forbes.cz
Copyright © 2022 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči