Krásné ráno!

I když dnes ne tak úplně. Svět je totiž o jednoho skvělého chlapa chudší. Včera po dlouhém a statečném boji odešel Robert Peňažka, jeden z nejpronikavějších a nejtalentovanějších mozků české reklamy a marketingu. Vánoční reklama na Kofolu, kniha Kmeny s Vladimirem 518, ikonický klientský časopis Magnus pro J&T Banku, koncept prodejen a komunikace Bageterie Boulevard… Robertův podpis je na tom nejlepším, co česká reklama za poslední dekády zažila. Pro Forbes na jeho začátcích vymyslel slogan, který jsme tehdy malověrně neměli odvahu použít. Forbes = srdce + koule. Druhá varianta Forbes = mozek + koule. Nám ty koule na tenhle slogan tehdy chyběly. Roberte, tys je vždycky měl. A k tomu mozek i srdce. Byla radost s tebou pracovat i jen tak být. Roberte, měj se tam nahoře úžasně, všechno po balkánsku rozfofruj a pořádně to tam rozjeď! Budeš tu navždy s námi.

Máte 1 minutu?

Strach z nového Písaříka? Teplé podzimní počasí zlevňuje plyn a v porovnání s dlouhodobými kontrakty jsou nižší i spotové ceny energií. A to mění chování dodavatelů a hlavně to může nahrávat těm alternativním. Hrozí tak, že by mohli jen zopakovat byznysový model skupiny Bohemia Energy podnikatele Jiřího Písaříka. Právě ta sázela na nízké spotové ceny a loni v říjnu musela ukončit provoz. 

Za vším hledej ženu. Tedy minimálně za bohatstvím nového britského premiéra Rishiho Sunaka. Dvaačtyřicetiletý bývalý ministr financí a investiční bankéř se zkrátka uměl dobře oženit. Jeho stejně stará manželka Akshata Murthy je dcerou spoluzakladatele a bývalého předsedy indického technologického gigantu Infosys N. R. Narayany Murthyho. Jeho čisté jmění odhaduje Forbes na 4,5 miliardy dolarů a jeho dceři náleží podíl v hodnotě zhruba 715 milionů dolarů. Sečteno a podtrženo, premiér své ženě vděčí za to, že je bohatší než anglický král. 

Filmy z Letňan. Kombinaci reálného natáčení s virtuálním pozadím nabídne ateliér, který se začíná stavět v pražských Letňanech. Stavba za přibližně sedm set milionů korun, jež je součástí Prague Studios, by měla být hotova příští rok v květnu, pak se v ateliéru začne připravovat natáčení pro Apple TV+, a to třetí série sci-fi seriálu podle románu Isaaca Asimova Nadace. 
partner Forbes Espressa
S unikátními ručičkami Broad Arrow a tachymetrickou stupnicí na lunetě symbolizuje Speedmaster '57 první model Speedmaster uvedený na trh v roce 1957. S jeho inovací pozvedla OMEGA vintage ducha na další úroveň. Nyní ve štíhlejším stylu, s výjimečnou barvou a strojkem Co-Axial Master Chronometer, který posouvá hranice přesnosti ještě o kus dál. Těmto hodinkám neodolal ani George Clooney a zvolil si je za svého předního společníka.
Více

Máte 5 minut?

Do důchodu s miliony by chtěla odejít pětina Čechů. Jenže reálně pro to čtvrtina nic nedělá. Někteří své peníze sice zhodnocují ve spořicích účtech nebo v penzijním připojištění. Do podílových fondů nebo akcií, které dávají v kontextu narůstající inflace větší smysl, se ale investovat stále bojí. 

Za tulipány. Na dobrodružství za hranice se vydává český fintechový startup Lemonero. Dobýt trh chce v zemi tulipánů – Nizozemsku. Klíčovou roli v expanzi do první evropské země přitom sehrála Komerční banka. Ta ve společnosti, která pro automatické financování internetových obchodů využívá datových zdrojů a umělé inteligence, navýšila svůj podíl na 25 procent. 

Byty bez hypotéky. Víte, jak funguje model rent-to-own? Hojně se využívá v zahraničí a pronikat začíná i do Česka. Princip je jednoduchý – klient si vybere byt, ve kterém bude po přechodnou dobu žít jako nájemník s předkupním právem. Až bude mít dost peněz, vezme si hypotéku nebo přinese hotovost a nemovitost si odkoupí. A přesně to chtějí u svého projektu Letnian zavést skupiny Kaprain a Syner Group. 


Tip Forbes Espressa: Je zhruba o třetinu lehčí než jeho větší sourozenec, oproti předchozí generaci ale přibral. Může za to jeho baterie, jejíž kapacita vzrostla z původních 3300 miliampérhodin na 3700. Řeč je o dalším stylovém véčku z rodiny Samsung. Ale pozor, připravte se, že Galaxy Z Flip4 si snadno zamilujete. 

Máte 10 minut?

Hněv v ulicích. Zatímco v Česku zaplňují demonstranti náměstí, a nejčastěji to Václavské, v Brazílii jezdí protestovat v autech. Už od neděle tu blokují stovky dálnic po celé zemi jako gesto nesouhlasu s výsledkem druhého kola prezidentských voleb. Inu, jiný kraj, jiný mrav!

Majitel i ředitel. Když už si ten Twitter koupil, tak ho taky bude řídit. Nejbohatší muž planety Elon Musk oznámil, že ve společnosti sociálních médií bude působit jako výkonný ředitel. Zaujme tak místo předchozího šéfa Twitteru Paraga Agrawala, kterého minulý týden propustil.

Obři v ohrožení. Tomu číslu se ani nechce věřit, ale nejnovější výzkum mluví jasně. Plejtváci obrovští neboli modré velryby, chcete-li, spotřebují denně až deset milionů kusů mikroplastů. Všudypřítomné znečištění tak představuje pro největší zvíře světa větší nebezpečí, než se dříve myslelo.    


Robert = srdce + mozek + koule

Petr Šimůnek a Jana Pšeničková, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Web Forbes.cz
Copyright © 2022 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči