Soňa Tichá

Instagram mění dnešní svět. Mění standardy, jak vnímáme krásu, mění způsoby, jak cestujeme, udává trendy v gastru. Stal se jedním z hlavních prodejních kanálů značek a dal světu mnoho influencerů. A změnil i nás.

 

To, že Instagram nabyl za svou existenci na důležitosti, víme velmi dobře. Jakožto sociální síť slouží skvěle světu marketingu, a tedy i obchodu. Pastvou je zejména pro módní průmysl, který při propagaci stojí na vyobrazování pomocí fotografií a videí, které jsou zároveň základem této sociální sítě. Jsou tu proto připraveny ty nejlepší podmínky k tomu, aby se Instagram stal důležitým hybatelem v prodeji módy.

.

Instagram jako výkladní skříň

V minulosti byly módní časopisy a přehlídky zásadním místem, kde se udávaly trendy. Jejich důležitost tu stále je, ale díky vysoké popularitě Instagramu se módní vliv přesunul i sem. Ne nadarmo se říká, že instagramový feed je výkladní skříní každého profilu. A ne bezdůvodně mají lidé obavy z velkého vlivu perfektních fotografií, které se na něm objevují. Perfekcionismus se stal cílem, ke kterému plno lidí míří. Tyto vysoké standardy nahrávají zcela přirozeně propagaci pomocí influencerů. Dokonalé outfity a vizáže chtě nechtě inspirují všechny, ať už to jsou pasivní „scrollovači“, nebo aktivní uživatelé, kteří sami publikují.

.

Inspirace a rychlost v jednom balení

To, že má móda co dělat na Instagramu, je jasné i z toho, že 200 milionů uživatelů sleduje minimálně jeden fashion profil. V Británii dokonce 45 procent uživatelů tvrdí, že sledují tyto účty, aby získali inspiraci k tomu, co si koupit. Prostřednictvím klasických platforem totiž není možné rychle a efektivně ovlivnit to, co by si lidé měli koupit. Zejména mileniálové jsou vůči tradičním formám propagace poměrně imunní a rychlost je u nich zásadní. Stačí se podívat na to, jak fungují memy. 

.

PARTNER NEWSLETTERU FORBES NEXT

NEXT Big Thing je největší český festival o technologiích a ve svém třetím ročníku vás opět o kus dál posune do budoucnosti. Letos se bude věnovat nejžhavějším trendům a tomu, jak prakticky ovlivní náš život v příštích několika letech. Uvidíte nejnovější trendy ve virtuální realitě, ve které Češi patří překvapivě mezi velmi důležité hráče, a řeč bude i o umělé inteligenci a tomu, jak nám může zjednodušit život. 

Koupit vstupenku

Země neomezených možností

Pro módní značky je zde několik možností, jak produkty propagovat, ale i přímo prodávat. Jednou z nich je tradiční ukázka na profilu brandu a prostřednictvím sponzorovaných příspěvků. To je ale již standardem, bez kterého se už v podstatě žádná značka neobejde. 
Dále v roce 2018 se na Instagramu dokonce objevila možnost vytvoření prodejního příspěvku, který ale nijak nenarušuje jeho perfektní vzhled. Je možné vytvořit například carousel, tedy několik fotografií poskládaných vedle sebe, které lze prohlížet jako katalog. Po dotyku na fotografii se objeví i ceny jednotlivých produktů a je možné rovnou přejít ke koupi. Tato možnost se stala vyvrcholením zájmu potenciálních zákazníků.

.

#OOTD klíčem k vlivu

Co má ale opravdu velmi silný vliv, je osobní zkušenost, o které se dozvídáme od influencerů. Studie od Popsugar to potvrzuje. Zjistilo se, že na 94 procent mileniálek mají při nákupu produktů péče o tělo a krásu vliv influenceři. Ti mohou fungovat na bázi placené spolupráce a dané produkty nosit a ukazovat ve svém feedu nebo v InstaStories. Často je naleznete pod hashtagem #OOTD, tedy outfit of the day, kdy se ležérním způsobem dozvídáme, co instagramer nosí ten den na sobě, s tím, že označí danou značku. A jelikož jsou influenceři, zejména ti mikro, takzvané osoby z lidu, je jejich styl vlivný sám o sobě. Stává se ale, že někteří influenceři ve skutečnosti nemají ani zaplacenou spolupráci, a tak aby vypadali dostatečně trendy, nakoupí oblečení a po vyfotografování ho vracejí zpátky. To je ukázka neskutečné snahy vypadat dokonale i přes nemožnost reálného vlastnění daných produktů. Podle společnosti Barclaycard, která nabízí kreditní karty, devět procent britských nakupujících přiznává, že nakupuje oblečení ke zhotovení fotografií na sociální sítě a následně ho vrací.

.

Customer experience jako klíč k úspěchu

Tento způsob označování je samošiřitelný a velmi přirozený. Fashion brandy pak mohou ty nejvhodnější posty od svých sledujících přesdílet a tím na druhou stranu posílit pozitivní sentiment u potenciálních zákazníků. V tomto případě získává daná značka dobrou zpětnou vazbu a má možnost pracovat na vylepšení customer experience, tedy zákaznické zkušenosti. To vše funguje výborně díky šanci komunikovat se svými potenciálními zákazníky rychle a efektivně.

Instagram je dnes významným prostředkem k ovlivňování zákazníků a nabízí velké množství možností, jak módu dále propagovat. Je inspirativním zdrojem pro své uživatele a podporuje virální šíření trendů. Dokáže zasáhnout masy. Stačí mít pěkné fotky, dobré influencery a vytvářet si dobré vztahy se zákazníky.

.
Autor tématu: Soňa Tichá, agentura 2Fresh

„Móda upadá, styl je věčný.“

— Yves Saint Laurent

Copyright ©️ 2018 MediaRey, SE / Odhlásit odběr (týká se pouze NEXTu, Espresso vám zůstane)