Dobré ráno!

Posaďte se, nasajte vůni dobré ranní kávy a dejte se do toho. Do čtení toho nejdůležitějšího ze světa byznysu. Znovu se nám rozhořela debata o obchodní válce mezi USA a Čínou a Evropou, znovu se nám objevují temné přízraky minulosti, znovu dobýváme vesmír a s ním tak nějak i planetu Zemi. A kromě toho už najisto víme, že přední kapitalista je komunista a že toulavé kočky nejsou na vývoz.  

Máte 1 minutu?

Zase ta cla. Pár týdnů byl klid, ale řinčení celními tarify se opět začíná ozývat. Donald Trump před setkáním světových lídrů G20, kde ho čeká jednání i s čínským prezidentem, prohlásil, že by mohl zavést 10procentní cla na iPhony a notebooky vyráběné v Číně. Akcie Applu, už tak dost zkoušené, zareagovaly dalším propadem. Nejde ale jen o telefony, německý magazín Wirtschafswoche přišel s tím, že příští týden by Trump mohl rozhodnout o clech na dovoz aut z Evropy.

Svatý Mario. Obchodní válka Američanů s Evropou už nějakou dobu straší nejen ekonomy. Zvlášť když se EU podařilo vybřednout z vleklé ekonomické recese. Velkou roli na tom, že eurozóna to přežila v celku, měl guvernér ECB Mario Draghi. A jak popsali reportéři Bloombergu, pro záchranu eura byl italský bankéř ochotný udělat cokoli. Jak řekl před lety na setkání lídrů v Londýně: „Whatever it takes.“  


Temné přízraky. Základní idea, proč budovat EU a jednotnou měnu, byla temná zkušenost dvou světových válek a holokaustu. Jenže se ukazuje, že některé temné přízraky opět ožívají. CNN si udělala v sedmi evropských zemích průzkumy veřejného mínění, z nichž vyšla zdrcující zpráva: antisemitismus je na vzestupu a každý čtvrtý Evropan si myslí, že Židé řídí svět ze zákulisí.
partner Forbes Espressa
Za branami Chateau Mcely se octnete ve světě jako z pohádky. Bez starostí, obklopeni laskavým servisem a rodinnou atmosférou. Dopřejte si ve sváteční čas únik z města bez práce a shonu doma. Zmíníte-li při rezervaci FORBES, odečteme Vám 10 procent z ceny ubytování po období adventu.

Máte 5 minut?

Rudý Jack. Jack Ma, nejznámější kapitalista v Číně, je oficiálně komunista. Jako člena vládnoucí partaje ho označil stranický list, takže to je pravda (paywall). Až dosud se o tom, jestli zakladatel Alibaby má rudou knížku, či nikoli, jen diskutovalo, on sám se odpovědím vyhýbal. Překvapení? Jen těžko… Vždyť my tady v Česku nejlíp víme, že z komunisty se kapitalista stane raz dva. 

Satelity, kam se podíváš. Sonda InSight na Marsu v pořádku přistála, roztáhla solární panely a začala zkoumat a vysílat, takže je čas popojít k dalšímu kroku v dobývání vesmíru. A roli v něm samozřejmě hraje Elon Musk – dneska by raketa Falcon 9 jeho firmy SpaceX měla do kosmu vynést rekordních šest desítek satelitů, včetně několika, které budou zajišťovat internet věcí.


Dobrá škola. Ondřej Kania naučil mladé Čechy jezdit na americké školy. A udělal si z toho slušný byznys, dokonce tady otevřel už dvě gymnázia zaoceánského typu. Do svého podniku JK Education teď přibral nové partnery, resp. partnerky. Poloviční podíl od druhého spoluzakladatele Tomáše Jízdného kupuje fond Espira, za nímž stojí mimo jiné bývalá spolumajitelka Wood & Company Andrea Ferancová Bartoňová.

Máte 10 minut?

Rozdělit! Slavný aktivistický investor Dan Loeb získal před rokem zhruba procentní podíl v obří korporaci United Technologies, která vyrábí třeba výtahy Otis, chladicí zařízení Carrier nebo motory Pratt & Whitney. A ihned začal tlačit, že by se firma měla rozdělit. Výsledek? Nyní koncern, který po světě zaměstnává čtvrt milionu lidí včetně několika tisíc v Česku, oznámil, že se rozštěpí do tří podniků… Zkrátka nájezd jako z učebnice.

Stříbrná AI.
Čeští vědci z ČVUT opět zabodovali se svým vylepšeným chatbotem Alquist. V celosvětové soutěži Alexa Prize, kterou pořádá Amazon a jejímž cílem je vytvořit umělou inteligenci schopnou vést plynulou konverzaci s člověkem, skončili na druhém místě. Ve finále se Češi utkali s chatbotem Alana ze skotské Heriot-Wattovy univerzity a s nakonec vítězným Gunrockem z Kalifornské univerzity v Davisu.

Salah říká ne. Egyptská města trápí tisíce toulavých psů a koček. A tak tamní úřady přišly s nečekaným řešením – zvířata pochytají, naočkují a vyvezou do ciziny. Kdo si je koupí a co s nimi bude dělat, už nedodaly. Ihned se začalo řešit, že skončí někde na talíři. Do debaty teď vstoupila těžká váha, fotbalista Mo Salah, jeden z nejdražších sportovců světa a egyptský hrdina. „Prostě se to nestane!“ napsal na Twitter vedle svých fotek s koťaty. Zřejmě toulavými.

Ať se vám nic nezatoulá, přeje 

Luboš, Forbes
 
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2018 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči