Krásné ráno!

Forbes slavil jedenácté narozeniny a hosté konali dobro. Na včerejší největší filantropické galavečeři v Česku přispěli na charitativní projekty čtyř vybraných organizací celkem 4 250 000 korun. Děkujeme! A teď už čerstvé Espresso.

Máte 1 minutu?

Je to jako tlakový hrnec, který špatně těsní. Nikdy nevíte, kdy exploduje. A podobné je to i se současnou krizí. Už i byznysoví obři se bojí, že tlak pod pokličkou dlouho neudrží. Spoustě z nich příští rok razantně vylétnou náklady, v ohrožení jsou sklárny, slévárny a stavební nebo keramické firmy.

Elektřinou vpřed! I když to při běžné logice moc smysl nedává, o vozy s čistě elektrickým pohonem je v Česku stále větší zájem. Proti nim přitom v současné době hraje jednak poměrně vysoká částka, za kterou se dají koupit, jednak stále rostoucí ceny elektřiny. A přesto se jejich prodej zvýšil o 66 procent a má i nadále našlápnuto vpřed.

Kryptopanika. To, co se děje v posledních dnech na trhu s kryptoměnou, nemá obdoby. Navíc když se ukázalo, že platforma FTX je v ještě větším průšvihu, než se myslelo. Jak bude záchrana jedné z největších kryptoburz světa vypadat, je zatím ve hvězdách. Celou situaci pozorně sleduje i český miliardář, ekonom, analytik investičních trhů a velký zastánce virtuálních měn Václav Dejčmar. Jak celá kauza otřese stabilitou bitcoinu i dalších kryptoměn, i nad tím se zamýšlí ve svém komentáři.
partner Forbes Espressa
Atlantis vás ve spolupráci s hlavními partnery a společností Microsoft zve na konferenci. Připravte se na pořádnou dávku inspirace, zajímavých setkání, odborných diskusí a možností spolupráce k vyšší konkurenceschopnosti.
 
Chci se registrovat

Máte 5 minut?

Plynu máme dost! Už několik let jsme takové zásoby plynu v Česku neměli. A přitom ještě před pár měsíci obcházel zemi strach, že nebudou vůbec. Současný vzkaz je jasný – nebojte, na zimu jsme dobře připraveni. Naplněnost zásobníků plynu určených pro Česko totiž ke včerejšímu dni představovala 99,1 procenta. A pozitivní na tom je i to, že je dokážeme plnit bez ruských dodávek. 

V hlavní roli ojetina. A o autech dnes ještě jednou. I když o nová tentokrát nejde, přinášejí zisky. Přinejmenším tedy skupině Aures Holdings, která provozuje největší síť autobazarů ve střední Evropě v čele s vlajkovou lodí AAA Auto. Deset let firmu řídí Karolína Topolová a rozhovor s ní si nenechte ujít.

Majetek u ledu. Ruští oligarchové přišli o svůj majetek v hodnotě více než osmnáct miliard liber. Zmrazila ho britská vláda jako odpověď na ruskou agresi proti Ukrajině. Ve výši britských sankcí už země předstihla Libyi i Írán. Mezi potrestanými jsou třeba miliardář Roman Abramovič, podnikatel Michail Fridman, prezident Vladimir Putin, jeho rodina a vojenští velitelé.


Tip Forbes Espressa: Každoročního bolení hlavy, které přivodí shánění vánočních dárků, vás mohou zbavit tipy, kterými vyrazíte dech. Všechny jsou spojené se sportem, a zaručí tak dávku endorfinů. Třeba svíticí korzet nebo ďábelské kolo nikoho v klidu nenechají. 
 

Máte 10 minut?

Pryč z Twitteru. Pokud chtěl Elon Musk způsobit na Twitteru vítr, pak se mu to celkem obstojně daří. Nejenže se příliš neosvědčil coby personalista, když nejdříve tisíce lidí vyházel, aby je pak začal lákat zpátky, ale sociální síť začínají sami opouštět i její uživatelé z řad celebrit a známých osobností. Abyste je mohli s klidným svědomím následovat, zde je návod, jak z Twitteru odejít.

Zbraň na blbou dobu. Jiří Suchomel je architekt, který má co vyprávět. Navíc je čerstvě oceněný za svůj celoživotní přínos i za založení fakulty architektury v Liberci. O jeho začátcích pod křídly Sialu Karla Hubáčka i o životě v blbé době si můžete přečíst právě tady.

Vypadalo to jako hoax, nicméně zřejmě nebyl. Fastfoodový řetězec si tím přivodil více než ostudu. Když v propagační zprávě vyzval své zákazníky v Německu, aby si sýrovým kuřetem připomněli křišťálovou noc (z 9. na 10. 11.), při níž vypukl protižidovský pogrom, jen těžko tomu někdo věřil. O hodinu později už ale řetězec rozesílal omluvu. A z chyby obvinil robota. Co na to říci!

Ať je nejen dnešní den bohatý!

Jana, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Web Forbes.cz
Copyright © 2022 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči