Dobré ráno!

Víte, že káva nemusí pohánět jen nás, lidi, ale zvládne to třeba i s autobusy? V Londýně to teď budou nějaký čas zkoušet a kdo ví, k čemu dojdou. Na kávové palivo bude jednou možná jezdit i samořiditelná auta, do jejichž vývoje se teď hodně opřel Uber. A když nic jiného, kafe se bude hodit vždycky, když budete čekat ve frontě na boarding. Tak ať vám ta naše dnešní káva přijde k chuti!

 

Pokud máte 1 minutu

No a co. Němečtí politici jsou proslulí tím, že si při koaličních jednáních umí dát na čas. Letos jim ale trpělivost, zdá se, došla. Dva měsíce po volbách ztroskotaly klíčové rozhovory, a dokonce i Angela Merkel mluví o tom, že poprvé od druhé světové je možná čas na opakování voleb, protože vláda asi nevznikne. Dobrá zpráva je, že německou ekonomiku to zatím nerozházelo a drží se i euro.

À propos. Naši noví poslanci už složili slib, mají i společnou fotku a teď se uvidí, kam vedla jejich jednání. Pokud vás zajímá, jak to celé vypadá zvenčí, tak tady je pohled z Bloombergu

Deal. Uber se dohodl s Volvem, že od něj nakoupí 24 000 modelů vozu XC90, které se stanou základem ubeří samořiditelné flotily. Švédská automobilka, v jejíchž vozech Uber provádí své aktuální testy, má auta dodat mezi roky 2019 a 2021. Uber do nich pak nainstaluje svůj software a asi je co nejdříve vypustí do ulic. Nedávno totiž stejný záměr ohlásilo konkurenční Waymo. 
partner Forbes Espressa
Zanedbání výchovy, podvýživa, závislost rodičů… to jsou jen některé z problémů, se kterými se musí potýkat děti ohrožené ztrátou rodičovské péče. Účinná pomoc přitom existuje. Sociální pracovníci SOS dětských vesniček pomáhají každý den ohroženým dětem zvládnout těžké životní situace a právě díky jejich péči neskončily v letošním roce stovky dětí v ústavní péči.
 
Chci vědět víc »

Pokud máte 5 minut

Alibaba offline. Monstrózní čínský e-shop podnikl další výpad to světa offlinového obchodu a za bezmála tři miliardy dolarů koupil 36% podíl v největším čínském provozovateli hypermarketů Sun Art Retail Group. Alibaba se online a offline nakupování snaží propojit dlouhodobě, od roku 2015 za to utratil už přes 9 miliard dolarů. Jenže se pouští do oblasti, která není zrovna jeho silnou stránkou…

V elitním klubu. To čínská internetová společnost Tencent se coby první asijská firma dostala mezi ty vůbec nejhodnotnější na světě. Její tržní hodnota se v pondělí přehoupla přes 500 miliard dolarů, a Tencent je tak ve stejném klubu s Facebookem, Amazonem, Alphabetem, Applem nebo Microsoftem. Alibaba je aktuálně zhruba na 470 miliardách. 

Padlí andělé. Čína do třetice. Jedna z největších módních show, přehlídka spodního prádla Victoria's Secret, si odbyla svou čínskou premiéru. a jak se čekalo, nebylo to bez kontroverzí. Na mole se totiž skutečně neobjevily ani zpěvačka Katy Perry, ani modelka Gigi Hadid, které patrně kvůli svým dřívějším protičínským výpadům nedostaly víza. Zkrátka, jak se psalo novinách: "Kdo chce v Číně uspět, musí se naučit dodržovat pravidla, která v Číně platí."

Pokud máte 10 minut

Třídní systém. Po čínském otevíráme londýnské okénko. British Airways se rozhodly, že v půlce prosince začnou své letenky označovat čísly 1 až 5, přičemž číslo 5 znamená, že jste si koupili ty vůbec nejlevnější a do letadla budete moci nastoupit až jako poslední. Cestující aerolinky obratem obvinili z kastovních manýrů, BA se ale brání, že jde o běžný systém, který pro hladší boarding používají třeba American Airlines nebo Iberia. 

MHD na kafe. Ale abyste na britskou metropoli nezanevřeli, tak tamní dopravní podnik se zavázal k projektu, v jehož rámci bude do svých dieselových autobusů lít palivo s příměsí kávového oleje. Ten produkuje z posbíraných kávovinových odpadů z nejrůznějších kaváren a spol. parta nadšenců ze startupu Bio-bean ve spolupráci s distributory z Shell a Argent Energy. Proč ne.

Jak na ně. Hlava je dobré paměťové médium, ovšem s velmi nespolehlivou vybavovací schopností. Řešení, co s tím, je víc – schopná asistentka, skvěle nastavené rutiny nebo třeba systém, do kterého si zapisujete to, co máte a chcete udělat. Jenže právě seznamy úkolů nám mohou snadno přes hlavu přerůst. Pokud je to i váš případ, tady je návod, co s tím.

Ať vás dnes nic nezaskočí!

Lucka, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2017 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči