Dobré ráno!

Vaše denní dávka informačního kofeinu je tady. Dnes o daních, broucích v čaji a autech z automatu. Ale jestli tohle Espresso zrovna čtete v zácpě za volantem, tak to a) nedělejte, přijdete o řidičák, anebo aspoň b) rovnou přeskočte na konec, kde se dozvíte, jak efektivněji řídit, aby zácpy na silnici nevznikaly.

Pokud máte 1 minutu

Padni komu padni. Evropská komise pokračuje v tažení proti neférovým daňovým výhodám na svém území. Tentokrát si na mušku vzala nizozemské úřady a nábytkáře z Ikey. Podezírá je z toho, že spolu uzavřeli dvě dohody, které švédské firmě zařídily v Nizozemsku až příliš příjemné daňové prostředí. Ikea podle Komise záměrně vytváří účelová nadnárodní schémata, a na daních si tak ušetřila skoro miliardu eur.

Mračna nad bitcoinem. Zatímco nejpopulárnější kryptoměna si dál frčí svoji spanilou jízdu rekordně vysokých cen, francouzský ministr financí kuje plány, jak bitcoin na evropské úrovni regulovat. Nelíbí se mu totiž, že virtuální kryptopeníze kromě nové vlny investorů milují taky mafiáni, všichni, co perou špinavé peníze, a teroristi. Francouze už podpořili i Italové a Britové, bitcoin přijde v unijních orgánech na přetřes začátkem roku.

Pijte náš čaj! prosí srílanská vláda tu ruskou. Dva ostrovní ministři se proto vydali do Moskvy, aby orodovali za zrušení dočasného zákazu dovozu srílanského čaje, který Rusko zavedlo minulý týden. Tentokrát za tím ale není žádná velká politika, ale naopak malý brouček rušník obilní, který minulý týden na sever dorazil i s čajem. 

Za půlku. Čínský startup Nio spustil prodej elektrických esúvéček, kterými chce na domácím trhu konkurovat Tesle. Jeho první masově vyráběný model ES8 stojí půlku toho, co Model X, a startup, který hojně využívá podpory od čínské vlády, doufá, že tahle strategie zafunguje. V kombinaci s tím, že Tesla, která v Číně nevyrábí, tu musí naopak platit vyšší daně a dovozní poplatky, by mohla. 
partner Forbes Espressa
 
Inovativně, jednoduše, ONLINE! Chcete změnit prostředí ve kterém pracujete, a chcete si být jisti, že to bude to nejlepší řešení, které je v dnešní době dostupné? Česká rodinná společnost LIKO-S nedávno spustila novou webovou prezentaci a všechny jejich inovativní interiérová řešení tak naleznete na jednom místě. Rozsáhlá galerie jejich referencí je ideální pro načerpání inspirace.

Pokud máte 5 minut

Auta z automatu. Zaplavit čínský trh elektroauty nechce jen Nio, svůj kus by si rád utrhl i Ford, a tak se před časem dal dohromady s Alibabou Jacka Ma, aby mu s tím pomohl. Teď už je jasné, jak ta pomoc bude vypadat, a vypadá to velkolepě. Alibaba totiž vymyslel speciální prodávací stroj. Prostě si představte automat na colu, ale tak veliký, aby se do něj vešla auta. A pro Alibabu je to další cesta, jak integrovat online a offline svět.

Amazon méchant. Francouzský ministr obchodu poslal Amazon k pařížskému obchodnímu soudu. Je přesvědčený, že americký e-commerce gigant zneužívá ve Francii svého postavení a neférově zachází s některými místními prodejci, kteří jeho platformu využívají a kterým jednostranně mění smluvní podmínky. Spravit by to měla pokuta 11,8 milionu dolarů.

Za všechny prachy. Ekonomka Ivona Hrušková Butcher pracovala jako analytička, možná si ji budete ještě pamatovat z televize. Pak si ale řekla, že by se chtěla posunout dál, a tak odjela do Ameriky, vzala si mariňáka, čtyři roky pracovala na Wall Street a teď se s manželem vrací do Čech, aby tu rozjeli unikátní investiční fond. Story pro úterní ráno

Pokud máte 10 minut

Bijáky roku. Že prý je v životě důležité se pořád na něco těšit. Ale jestli zrovna nepatříte mezi ty, co se těší na Ježíška, a nerozechvívá vás ani představa báječné silvestrovské party, nezoufejte. Už teď se totiž můžete těšit na vražedné dinosaury, nové X-meny a Dannyho parťačky, tedy na nejočekávanější filmy roku 2018.

Míň je víc. Svátky nakupování, ehm… klidu a míru, už jsou v plném proudu. Jestli ale máte poslední dobou neodbytný pocit, že vás všechno to utrácení za zbytečnosti a hromadění věcí spíš vyčerpává než těší, možná je čas dát si roční detox. Jak takových 12 měsíců bez nakupování může vypadat? Třeba že lidem místo hmotných dárků dáte poukaz na svůj čas.

A něco pro brzdiče. Znáte to - jedete po dálnici nebo Jižní spojce, když najednou začne doprava houstnout, až se plazíte krokem. Dvacet minut střídavě postáváte a popojíždíte, a když se kolona po pár kilometrech konečně začne ze šnečího tempa rozjíždět, pátráte očima po silnici, cože to brzdilo provoz, jestli nehoda, nebo zúžení… a ono nic. Tyhle fantomové zácpy způsobené prostě jen neplynulostí provozu si vzali na paškál matematici a vytvořili model řízení, který nás prý zbytečných kolon zbaví. Podle matiky totiž všichni řídíme úplně špatně.

Přejeme produktivní den, ve kterém se nic nezasekne.

Lucka a Kristýna, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2017 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči