Dobré ráno! 

Potvrzeno, největší ekonomiky světa ztrácí dech. Ale Česko se ještě drží. Tak si z toho nedělejte hlavu a dejte si Espresso, ať víte, co dalšího se děje – ve Victoria’s Secret bouchají dveře, mexičtí tequiláři mají pifku na Elona Muska a robotí taxi už za pár dní vyrazí do ulic…

Máte 1 minutu?

Coolin’ down. Dobře namazané mašiny se, zdá se, zastavují i jinde. Německá ekonomika v letošním třetím čtvrtletí v porovnání s tím předcházejícím poprvé od roku 2015 zpomalila (meziročně sice o procento vyrostla, ale bylo to míň, než se čekalo). Ještě o něco hůř je na tom Japonsko, které za uplynulý kvartál hlásí meziroční pokles 1,2 procenta. Na obě země dopadly vlastní problémy, stejně jako obchodní válka mezi USA a Čínou.

A kdy to dopadne na nás? To se ještě uvidí, česká ekonomika, pevně navázaná na tu německou, se zatím drží a hlásí jen zpomalení meziročního růstu. Namísto očekávaných 2,5 procenta jsme to dali pouze na 2,3. 

Jdu pryč. Pěkné zemětřesení ale nejspíš čeká prádélkové impérium Victoria’s Secret. Proslýchá se totiž, že tamní CEO Jan Singer práskla po dvou letech ve funkci dveřmi a rezignovala (paywall). Jestli je to pravda, se dozvíme v pondělí, kdy i kolos zaseknutý ve výrobě podprsenek pro modelky ohlásí výsledky. 
partner Forbes Espressa
Nová Kia Sportage. Stylová. Uhrančivá. Výkonná. 
Objevte novou Kia Sportage s vylepšeným designem a chytrými technologiemi, například bezdrátovou nabíječkou, 360° monitorovacím systémem nebo systémem autonomního nouzového brzdění. Přijďte ji vyzkoušet ke svému dealerovi Kia.

Máte 5 minut?

Vinyly & knihy jsou dobrá kombinace a hodně přesvědčený o tom je i loděnický miliardář Zdeněk Pelc. Ke GZ Media, která nejen u nás pomohla obnovit zájem o staré dobré gramofonové desky, si teď přikoupil i příbramského výrobce knih PBtisk. A jelikož je při chuti, koupil i něco ve Francii

Teslaquila ne. Že Elon Musk vedle přelomových nápadů vymýšlí i ty, řekněme, méně zásadní, je známá věc. Ne vždycky se ale trefí. A zdá se, že narazí i s nápadem vyrábět pod názvem Teslaquila alkoholický nápoj z agáve. Silně se to nelíbí všem, kteří v Mexiku z tohohle kaktusu pálí tequilu, což je ovšem chráněný název.

Kdo jiný. Waymo, divize vývoje samořiditelných aut Alphabetu, už za pár dní – na začátku prosince – podle Bloombergu spustí vůbec první robotickou taxislužbu na světě a potvrdí tak svou nadvládu v tomhle sektoru. Stát by se to mělo na předměstích Phoenixu, kde Waymo svá auta dlouhodobě testuje. 99 procent řízení obstarají stroje, pro sichr tam ale vždy bude i člověk.

Enderova hra. Pekingský technologický institut údajně pověřil přes 27 chlapců a čtyři dívky (kterým je maximálně 18), aby pro svou zemi začali vyvíjet vysoce inteligentní zbraňové systémy. Všichni jsou prý chytří, tvořiví, ochotní bojovat a bránit svou zemi. Takže jestli jste sci-fi klasiku z titulku ještě nečetli, je nejvyšší čas. 

Máte 10 minut?

Miliony vs. miliardy. Možná vás už napadlo zkusit si vygooglit, jaký majetek měl v pondělí zesnulý otec moderních komiksů Stan Lee. A možná vás taky zarazilo, že zatímco jen poslední blockbuster Avengers: Infinity War utržil přes dvě miliardy dolarů, tak ten, kdo to všechno uvedl do pohybu, měl na kontě jen něco mezi 50 a 80 miliony. Jak je možné, že si tenhle génius ze svých nápadů dokázal urvat tak málo?

China, baby. To Martin Poš má na byznys jiný čuch. CEO světového kolosu GoodBaby, který se specializuje na dětské zboží, jako jeden z prvních vsadil na sice náročnější, ale efektivnější výrobu v Číně. A dost se mu to vyplatilo. Takže pokud chcete inspiraci, takhle vypadala cesta k jeho prvnímu milionu

Top destinace. No a jestli momentálně přemýšlíte, za jakou dovolenou příští rok utratit své peníze, koukněte sem. Narazíte na seznam těch nej míst, která byste si v roce 2019 neměli nechat ujít podle expertů na slovo vzatých (tj. autorů průvodců Lonely Planet). Je to celkem příjemný mix exotiky, dobrodružství a intelektuálních destinací. 

Zůstaňte sami sebou!

Lucka, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2018 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči