Dobré ráno!

Chtěli byste žít ve městě podle Larryho Page? Za pár let to nejspíš půjde, jen to bude znamenat, že se budete muset odstěhovat do Kanady. Smart ale chce být i Praha a má k tomu nového pomocníka. Takže pokud vám stačí přesouvat se do budoucnosti normálním tempem, stěhovat se nemusíte. O všem zajímavém vám stejně napíšeme v Espressu. Tak jako vždycky.

Pokud máte 1 minutu

Za zavřenými dveřmi. Čínští komunisté už zase jednají o osudu své země, bez veřejnosti. Prezident Si Ťin-pching sice úvodem oznámil, že Peking usnadní přístup zahraničním investorům a že se čínská ekonomika bude spoléhat na síly trhu, jenže s tím, jak komunistický kongres začal, přestal v Číně fungovat WhatsApp a problémy hlásí i WeChat. Takže asi tak. 

Na demokracii! To George Soros, americký investor, filantrop, bojovník proti politickému útlaku a podle našeho žebříčku dosud 39. nejbohatší muž světa oznámil, že většinu svého majetku (18 miliard dolarů ze zhruba 23) převedl v uplynulých letech na svou nadaci Open Society Foundations. A rozdat plánuje i zbytek. OSF se díky tomu stala druhou nejbohatší nadací v Americe, před ní je už jen ta Billa a Melindy Gatesových. 

Něco shnilého je v království filmovém. Amazon Studios je bez šéfa. Suspendovaný Roy Price to vzdal a rezignoval. Důvod? Obvinění se sexuálního obtěžování, které proti němu vznesla výkonná producentka seriálu The Man in the High Castle. Kde jsme to už jen slyšeli...
partner Forbes Espressa
Francouzská vína v Praze – podzimní oslava sklizně hroznů – La Paulée. 30 prestižních vinařství nabídne více jak 60 různých vín od Champagne přes Burgundsko po Bordeaux. Následovat bude unikatní galavečeře s vínem Chablis ze slavného vinařství Patricka Piuze za jeho osobní účasti. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost a přijďte 26. října na degustaci od 14:00 či galavečeři od 19:00.
Vstupenky »

Pokud máte 5 minut

Palladium nad zlato. Možná nad všechny drahé kovy, které vás napadnou. Největší jízdu a zájem investorů si aktuálně totiž užívá právě tenhle. Jeho cena poprvé po šestnácti letech překročila 1000 dolarů za trojskou unci. A důvod? To samé, co pohání poptávku po lithiu. Předpokládaný nástup elektromobilů. 

E-Shell. Až pojedete se svým elektromobilem (s baterií z lithia a palladiovými komponenty) do Británie, tak ho nově budete moct nabít i na vybraných benzinkách Shell. Společnost zprovoznila dobíjecí stanice zatím na třech čerpačkách v Londýně, Surrey a Derby, do konce roku jich chce mít už ale deset. A před pár dny oznámila, že kupuje společnost NewMotion, která se na dobíjení elektroaut specializuje.

Leo a udržitelnost. Čistší planetu chce už nějakou dobu i Leonardo DiCaprio. A tak nepřekvapí, že se přidal k Billu Gatesovi a spoluzakladatelům Twitteru Bizu Stoneovi a Evanu Williamsovi a stal se oficiálním "investorem a podporovatelem" kalifornského startupu Beyond Meat. Ten vyrábí maso, co vůbec žádné maso není. V Americe je stále populárnější, a to až tak moc, že ho v supermarketu seženete v masném oddělení. 

Razie. Hamburgery, které nejsou z masa, by se možná uchytily i v Jižní Koreji. Tamní McDonald’s to má totiž nahnuté. Jeho hlavní kanceláře včera prohledávala policie a zabavovala v nich nejrůznější dokumenty. To všechno proto, že se množí stížnosti na dopečenost hamburgerové hmoty.

Pokud máte 10 minut

Smart City. I Larry Page konečně našel místo, kde může zkusit realizovat svůj sen o lepším světě. Alphabetí Sidewalk Labs má už skoro v kapse dohodu s Torontem a zelenou k výstavbě zbrusu nové a superchytré čtvrti na břehu jezera Ontario. Projektu, který zahrnuje všechno od všudypřítomné Wi-Fi a zelené energie, přes inteligentní domy až po samořiditelné dopravní prostředky, se zatím říká Quayside. Výstavba čtvrti na třech kilometrech čtverečních by měla vyjít zhruba na miliardu dolarů. 

Chtěl bych Lítačku. Naše hlavní město se taky vydává do budoucnosti, jen trochu menšími krůčky. Praha před pár dny zprovoznila v pilotním programu chatbota, který má na starosti jedinou věc - tramvajenku (Lítačku) - a město si od něj slibuje, že usnadní a zrychlí přístup k hledaným informacím. Tak snad. 


A užijte si čtvrtek!

Lucka, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2017 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči