Pěkné ráno!

Půlka týdne si žádá něco na posilněnou. Víte, že v Praze je podle Italů jedna z nejlepších italských hospod mimo Apeninský poloostrov? A že budeme příští rok jíst tacos, kvítka a mrkev i s natí? Jestli vás jídlo nebaví, nenechte si na Espresso zajít chuť. Víme, jak hacknout Face ID i proč bankéři litují dnešní mládež (ano, hrají v tom roli peníze). 

Pokud máte 1 minutu

Le hodné Airbnb. Airbnb zašpuntuje svůj největší trh, a to Paříž. Majitelé nemovitostí ve čtyřech centrálních arrondissements budou moci pronajímat své byty na maximálně 120 dní v roce. Pařížská radnice ale chce, aby nová pravidla startup respektoval v celém městě. Zut alors!

Graf týdne. Růst reálného HDP Česka podle předběžného odhadu ČSÚ v Q3/2017 činil meziročně 5 procent. Za celý rok tak bude růst Česka přes 4 procenta, téměř dvakrát více než loni. Oproti ostatním se Česko ze sešupu v roce 2008 probíralo pomalu. Co to znamená pro českou ekonomiku a dálnice? Svižná analýza Aleše Michla.

Kde žijí milionáři? Aktuálně jich nejvíc (43 procent) najdete ve Státech, na druhém místě se s 9 procenty krčí Japonsko. Co můžete ještě vyčíst z aktuálního vydání Global Wealth Report od Credit Suisse? Že bankéři soucítí s mileniály. Vybudovat nějaké slušné bohatství jim dá větší práci než předchozím generacím, předpovídají.

Pokud máte 5 minut

Obličej prolomen! Vietnamská kyberbezpečnostní společnost Bkav přišla na způsob, jak oblafnout nový zamykací systém u iPhonu X zvaný Face ID. Což se třeba reportérům Wired dosud nepovedlo, ač se fakt snažili! K zfalšování obličeje na vietnamský způsob potřebujete: 3D tiskárnu, silikon a papírovou masku.

Po Googlu i Bill. Bill Gates je tu pomalu každý den, ale tohle je vážně zajímavé. Spoluzakladatel Microsoftu investuje 80 milionů dolarů do zcela nového chytrého města v Arizoně, které pojme až 180 tisíc obyvatel. Buzzwordy: vysokorychlostní sítě, samořiditelná auta, data centra, nové výrobní technologie a distribuční modely. No, rádi se necháme překvapit.

Zastavíme výrobu? I takovým scénářem se musí zaobírat automobilka Aston Martin, pokud Británie nedospěje s EU k brexitové dohodě. Všechna nová auta v Británii musí mít schválení od úřadu VCA (Vehicle Certification Agency), které platí i v EU. Ale bez dohody mezi VB a EU by tohle v březnu 2019 přestalo platit a Aston Martin by v tomto případě musel zažádat o unijní recertifikaci... 

Pokud máte 10 minut

Kdo je k rodičům nejštědřejší? Matky ze zemí střední a východní Evropy, tedy i my, si v tomto srovnání The Economist nevedou vůbec špatně. Naopak v Británii, Irsku nebo Švýcarsku "dovolená" pokrývá sotva pár měsíců a USA zůstává jedinou zemí z OECD, která čerstvým rodičům na celostátní úrovni žádnou formu placeného volna nenabízí. 

Tip Forbes Espressa. Nezapomeňte, že probíhá Týden podnikání! Vyberte si jednu z 101 doprovodných akcí nebo se stavte dnes přímo na veletrhu s konferencí za účasti mezinárodních řečníků v pražském Slovanském domě. Vstup zdarma. 

Michelin a Gault Millau asi znáte, ale říká vám něco prestižní italský průvodce Gambero Rosso? Vězte, že jeho hodnotitelé se poprvé rozhodli ocenit i podniky mimo domovskou Itálii a jedním z těch, které získaly nejvyšší ocenění ve formě tří vidliček, je i pražský podnik Aromi. Skvělý úspěch (který Češi zatím moc nedocenili). 

Co budeme příští rok jíst. Když už jsme u gastronomie, budeme trochu za chytrolíny a s trochou dat od nákupčích řetězce Whole Foods předpovíme, co budou největší trendy v jídle pro rok 2018. Tak tedy: jedlé kvítí, Blízký východ, tacos, zelenina od kořenu po nať a perlivá voda. 

Dobrou chuť!

Hanka, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2017 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči