Pěkné ráno!

Doufáme, že první adventní víkend vám přinesl chvíle klidu, rodinné pohody a usebrání. My vám teď můžeme doplnit informační hladinku, abyste byli v obraze. Čína a USA „spolu mluví“, největší hackerský útok roku padl na hotely a Richard Branson věří, že brzy poletí. Víc v Espressu.

Máte 1 minutu?

Obchodní smír? Donald Trump a Si Ťin-Pching si po skončení sumitu G20 dali ještě jeden zásadní meeting. Vzájemná obchodní válka mezi USA a Čínou se na 90 dní přeruší a Bílý dům pozastaví svůj plán na zvýšení cel na čínské zboží za 200 miliard dolarů. Čína naopak souhlasila s nakoupením nespecifikovaného množství zemědělských, energetických a průmyslových amerických produktů. Argentinský vzduch dělá divy…

500 milionů hostů hotelů spadajících pod značku Marriott se stalo obětí velkého hackerského útoku, který probíhal minimálně čtyři roky. Díra v rezervační databázi řetězce Starwood přivedla útočníky k zlatému dolu osobních dat, včetně čísel platebních karet a pasů, e-mailů, telefonních čísel a dat narození. Nepříjemné…

41. Zemřel bývalý americký prezident George H. W. Bush, bylo mu 94 let. V USA se mu dostane všech náležitých poct. Ve středu 5. prosince, kterou Donald Trump určil jako den státního smutku, se proto na amerických trzích nebude obchodovat
partner Forbes Espressa
ABRA Gen je variabilní informační systém, který zjednodušuje řízení a organizaci ve firmách, pomáhá šetřit zdroje a osvobozuje od nadbytečné administrativy. Desítky propojených a přizpůsobivých modulů komplexně pokrývají celou firemní agendu od CRM přes finance až po výrobu, sklad, prodej či servis. ABRA Gen se zaměřuje na úsporu času, proto nabízí rozšířenou automatizaci, propojení s dalšími aplikacemi (moderní API) i online přehledy pro efektivní rozhodování a řízení.

Máte 5 minut?

Richard Branson je optimista. Virgin Galactic prý stihne první oficiální let do vesmíru ještě tento rok, věří. V plánu je nejdřív pár testovacích letů pouze s piloty, prvním astronautem-turistou na palubě VSS-Unity bude Branson sám. Konkurenční miliardářský projekt SpaceX začne opravdické astronauty NASA vysílat na ISS příští rok.

Worth it. Před rokem daroval Kanye West své ženě Kim Kardashian pod stromeček balík akcií v hodnotě stovek tisíců dolarů – vybral pro ni Disney, Apple, Amazon, Adidas a Netflix. Byla to dobrá investice? Všech pět firem si za posledních 12 měsíců polepšilo (Netflix dokonce o 41,9 procenta), ale jestli pozitivní nálada vydrží v případě akcií Applu a Adidasu, se ještě ukáže.

Letiště budoucnosti jsou tu. Intenzita letecké dopravy se do 17 let zdvojnásobí a na miliony dalších pasažérů se letiště připravují už teď. Největší letiště světa v Istanbulu už pracuje na rozšíření, ale stejně ho předběhne nový komplex v Pekingu podle návrhu zesnulé Zahy Hadid. Na co se můžeme „těšit“? Biometrie bude všude. 

Máte 10 minut?

„Chci dělat to, co místní,“ říkají s oblibou turisté, ale ve skutečnosti chtějí stihnout to nejdůležitější, tedy nejznámější památky a atrakce. Kdybyste jeli do Paříže jen jednou v životě, vyměnili byste snad návštěvu Eiffelovy věže a Louvru za degustaci bretaňských sýrů na předměstí? Lokální průvodci proto přicházejí s novým formátem, který spojuje obojí – turistům ukáže to nejdůležitější, ale s autentickým a inovativním výkladem. 

Papírová kniha nevymře. Mainstream a základní čtenářské potřeby dokáže uspokojit mnohem lépe než elektronická, myslí si Jan Kanzelsberger ml., který s otcem a bratrem vede nejrozšířenější řetězec knihkupectví v Česku. Jsou řetězce zabijáky nezávislých knihkupectví ve stylu Lásky přes internet? A co musí vlastně umět dnešní prodavač knih? Poslechněte si celý rozhovor.

Doba rozjímání. Pokud chcete advent skutečně využít k revizi vnitřních hodnot a možná i věcí, které vlastníte, zkuste metodu adventního kalendáře naruby. Do 24. prosince si do něj každý den odložíte něco, co už nepotřebujete, ale zároveň víte, že by to mohlo ještě někomu udělat radost – může jít o oblečení, doplňky, knížky nebo třeba starý nábytek –, a pak to pošlete dál.

Glühwein, glögg, forralt bor,, Глинтвейн, mulled wine. Svařené víno je populární všude tam, kde se občas udělá pořádná zima, a do vrcholné sezony najíždí i v Česku. Čím se liší francouzská verze od americké, které víno se hodí nejvíc a jak se správně připravuje varianta ze suchého bílého vína? Doplňte si someliérské znalosti, protože i "svařák" může být fancy.

Klidný rozjezd týdne. 

Hanka, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Copyright © 2018 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči