CHYTRÁ PRAHA // Forbes NEXT
Singapur se stává relevantním hráčem v oblasti umělé inteligence v jihovýchodní Asii. Co by se mělo stát pro to, aby se Praha stala Singapurem Evropy?

Na velikosti nezáleží

Málokdo pochybuje, že se na poli umělé inteligence v blízké budoucnosti bude odehrávat veliký závod v technologickém zbrojení, a to hlavně o absolutní špičku mezi Spojenými státy a Čínou. Nevím, co by se muselo stát, aby prvenství získal někdo třetí. Jako českého technologa a vědce v oblasti AI mě zajímá, jakou roli v tomto závodě mohou hrát ostatní země. Kanada se stává AI zemí a investuje ohromné množství zdrojů do podpory rozvoje AI byznysu a AI technologií v hubech, jako jsou Toronto a Montreal, Japonsko je tradičně vyspělou zemí v oblasti umělé inteligence, Velká Británie minulý rok alokovala v rámci rozpočtu půl miliardy liber na R&D v oblasti AI a prezident Macron nyní prodává svou AI strategii pro Francii. S malou českou kotlinou nesrovnatelné, řeknete si. Ale i malé země mohou být pro Česko zajímavou inspirací. Pětimilionový městský stát Singapur (podobně jako například Izrael) má velkou tradici v překonávání svých geografických nevýhod pomocí technologické vyspělosti. V minulosti například řešili chybějící obyvatelnou plochu zvětšováním svého území zasypáváním moře, dnes zase řeší dopravní zácpy tím, že patří mezi nejprogresivnější země v podpoře zavádění autonomní dopravy. První pilotní provoz autonomní taxislužby testovala americká firma nuTonomy v roce 2016 právě v Singapuru a v letošním roce plánují komerční provoz flotily autonomních taxíků.

Místo stavění mostů je bouráme

Jak Česká republika řeší svá dopravní specifika? Místo toho, aby se v Česku pilotovala legislativa na autonomní automobily jako první v Evropě, stavěly se vysokorychlostní vlakové spoje mezi městy, když už ne hyperloop mezi Prahou a Brnem, tak si český daňový poplatník myslí, že největším dopravním pokrokem je schopnost vybírat mýto od kamionu.
nuTonomy, americký startup založený na MIT, si nevybral Singapur pouze proto, že je tam hustá doprava. Ta je hustá i v Los Angeles. Testování probíhalo v Singapuru jednak proto, že jsou nejdál v legislativě pro autonomní dopravu, ale hlavně z toho důvodu, že MIT má léta v Singapuru svou pobočku. Ano, MIT je i v Singapuru. A jsou tam i velmi dobré místní univerzity. V roce 2016 se Singapur umístil na první příčce v žebříčku OECD zemí podle kvality vzdělávání. Zjišťoval jsem, zda se Singapur podle dat zveřejňovaných OECD umístil mezi 10 zeměmi, kde si učitelé vydělávájí nejvíce. Zklamu vás. Neumístil. Zatímco Česká republika je pátou nejhorší zemí ze všech zemí OECD, co se platů učitelů týče (hůř je na tom jen Kolumbie, Maďarsko, Polsko a Slovensko).

Trocha pragocentrismu neuškodí

Singapur je kosmpolitantní městský stát. Skvěle se tam žije. Jsou tam dobré školy. Je tam spousta cizinců. Singapur je otevřené místo. Je to velká konkurenční výhoda Singapuru ve srovnání s Tokiem nebo s úspěšnými čínskými městy. Technologičtí zakladatelé z Evropy zvažují, zda svůj startup založí v Silicon Valley, nebo v Singapuru. A nejen oni. Čínský Alibaba zakládá v Singapuru jednu ze svých největších AI laboratoří. A letos Alibaba navíc ohlásil mnohamilionovou spolupráci se singapurskou Nanyang Technological University v oblasti AI zaměřené na zdravotnictví a plánování městské infrastruktury.
Navzdory politickému marketingu podporujícímu v nás odmítání cizinců je Praha stále více a více kosmopolitní (což dokazuje například rostoucí cena místního bydlení). Praha přitahuje nejen cizince, ale i Čechy a Slováky, kteří v minulosti uspěli v zahraničí. Praha by neměla být jen nechtěným otloukánkem české politiky a svobodným státem pro pražskou kavárnu, ale měla by se stát zcela unikátní evropskou investiční příležitostí pro R&D a byznyz v oblasti AI. Jsou tu skvělé univerzity, technologické firmy a nadnárodní kapitál. Ale pro to, aby se Praha stala startupovým hubem v AI, by také mělo město a vláda něco udělat. Je voličsky přitažlivé, ale i ekonomicky správné podporovat vyloučené regiony. Stát by měl ovšem také investovat do projektů s enormně vysokou ekonomickou návratností, což může být právě AI Praha.

Kvíz: Při vyhlášení nezávislosti Singapuru v roce 1965 činil HDP na hlavu 516 amerických dolarů. Kolik to podle odhadů bude letos?
4155 $
Špatná odpověď

51 633 $
Špatná odpověď

61 766 $
Správná odpověď

Partner newsletteru Forbes NEXT
Jedna z věcí, které se v blízké budoucnosti silně změní, je určitě práce a její dnešní podoba. Máme se těšit, nebo bát? Pokud váháte, můžete si přečíst zkušenosti několika lidí z roku 2025. Držte se, cesta do budoucnosti začíná...

Investice do budoucnosti, nikoli současnosti

Accenture Research a Frointier Economics spočítaly, že stane-li se Singapur úspěšnou zemí v rozvoji AI a jejího zavádění do průmyslu, byznysu a společnosti, zdvojnásobí se jeho HDP místo za 22 let za 13. Uvádějí také, že zavádění AI může do roku 2035 zvýšit produktivitu práce o 41 procent. Jak na to reaguje singapurská vláda? Na konci loňského roku ohlásili podporu konsorcia zaměřeného na datové vědy částkou vyšší než dvě miliardy korun. Singapur se přidal mezi země, pro které je AI zcela zásadní ekonomickou příležitostí. Úřad ministerského předsedy v loňském roce ustanovil Národní program zaměřený na umělou inteligenci www.aisingapore.org, který se soustřeďuje na zvyšování schopností Singapuru v oblasti umělé inteligence, a tamní grantová agentura NFR ho podpoří částkou 150 milionů dolarů.
Prioritou české vlády zatím není AI, ale dotovaná dostupnost veřejné dopravy studentům a důchodcům. V této souvislosti bude údajně kráceno 300 milionů korun z prostředků rozpočtu MŠMT na spolupráci ve vědě a výzkumu. Vzal bych těch 300 milionů a poslal bych za ně tisíc studentů do Singapuru, aby se naučili, jak se dělá AI v pětimilionové zemi. Vyplatí se to hlavně nám, kteří půjdeme do důchodu za 20 let.

Autor tématu: prof. Dr. Michal Pěchouček, Msc., vedoucí Centra umělé inteligence ČVUT

„Aby to bylo jasno, neexistuje žádná ekonomická teorie, která by mohla jednoznačně vysvětlit úspěch Singapuru.“
— Ha-Joon Chang, ekonom univerzity v Cambridgi

Copyright © 2018 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.