Dobré ráno!

Nový měsíc, nový Forbes. Takhle jednoduché to je. Velký rozhovor s Patrikem Tkáčem, výběr těch nejinspirativnějších CEO Česka, devadesátku slavící Theodor Pištěk, nový šéf ČSOB Aleš Blažek, vrtulníkem létající miliardář Vladimír Kovář. K tomu kytary, fancy hasicí přístroj, Madagaskar, lék na rakovinu, vinice, vojenské ponožky, pivo, Porsche… A najednou před vámi leží 258 stran něčeho, co vám nikdo jiný nenabídne. Forbes ano. Plus Espresso jako bonus.

Máte 1 minutu?

Let's tweet! Elon Musk je vládcem své oblíbené sociální sítě, ale podle jeho intenzivního tweetování z posledních dnů to spíš vypadá, že příliš neví, co s novou kratochvílí za 44 miliard dolarů dělat. Problémů, se kterými se bude muset vypořádat, je celá řada.

T(rys)KÁČ. Tenhle unikátní rozhovor s miliardářem Patrikem Tkáčem, jedním z nejbohatších Slováků, vznikal v sídle vinařství patřícího pod křídla J&T, ve francouzském Saint Emilion mezi vinicemi. Dostane se v něm na všechno – víno, peníze, elektřinu, politiky, fotbal i závazek k otci či vlastní zemi. Nenechte si ho ujít.

Cesta zpátky. Tohle je poněkud jiný příběh. Michal Mička, který před necelými dvěma lety dovedl k bankrotu oděvní značky Pietro Filipi a Kara a sám skončil v insolvenci s osobními dluhy přes 100 milionů korun, má fakticky volnou cestu ke svému oddlužení. Pomohl mu k tomu i fakt, že měsíčně vydělává stovky tisíc korun.
partner Forbes Espressa

Máte 5 minut?

Avokádové tousty forever! Když nemáš na máslo, namaž si na chleba avokádo. Tohle ovoce totiž nejenže nezdražuje, ale dokonce zlevňuje. V USA je avokáda dokonce tolik, že ho minulý měsíc ve Filadelfii tři dny rozdávali zadarmo. A hlavně, nadbytek má vydržet přinejmenším do poloviny příštího roku. Tak proto teď na Letné a v Karlíně vídáte samé usmívající se lidi.

Na obzoru zklidnění. Americká centrální banka (Fed) podle očekávání zase zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Její základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75 až 4 procenta, což je nejvíc za téměř patnáct let. Banka nicméně naznačila, že v budoucnosti by mohla úroky zvyšovat méně výrazně.

NFT pro Dvořáka. „NFT není jen o opicích,“ říká William Lobkowicz, jehož šlechtická rodina díky moderním technologiím restauruje staleté památky. Třeba i rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi. Vy zatím vyrazte do Lobkowiczkého paláce na Pražský hrad, kde je v rámci akce Non-Fungible Castle k vidění výstava digitálních děl od umělců, jako jsou třeba Daniel Arsham, Zhang Huan nebo Míla Fürstová.

Máte 10 minut?

Řekněte „frank“. Jestli máte frunk, kde se u čte jako a, můžete v něm vozit třeba led a v něm chladící se láhve piva. Nebo do něj posaďte, ideálně když tam není led, psa a vyfoťte ho na Instagram. O co jde? Pomůžou vám slova front a trunk? Ano, je to kufr tam, kde ho běžně mívaly socialistické škodovky, jejichž majitelé tak „frank“ znají víc než dobře. Trendy se ale evidentně vrací a automobilky dnes na frunku z velké části staví marketing nových elektromobilů.

Od pátku za týden. Po pandemických letech to zase vypukne naplno. Husí (a kachní) vybíjení příští týden doprovodíme otvíráním svatomartinských vín. Letos jich na trhu bude víc než kdykoli předtím. Sedmdesátka vinařství už má totiž připravených rekordních 2,35 milionu láhví.

Vzpomeňte na husy!

Ondřej, Forbes
Sdílet dnešní vydání na Facebooku Sdílet dnešní vydání na Facebooku
Sdílet dnešní vydání na Twitteru Sdílet dnešní vydání na Twitteru

 
Sledujte Forbes:
Facebook
Twitter
Instagram
LinkedIn
YouTube
Web Forbes.cz
Copyright © 2022 MediaRey, SE, všechna práva vyhrazena.

odhlásit newsletter    upravit údaje    zobrazit ve webovém prohlížeči