Copy
JA Eesti kõige olulisemad uudised ettevõtlushariduse kohta.
View this email in your browser
JA EESTI UUDISED
mai 2016

 
Eesti parim õpilasfirma 2016 on Spoony!
 
 
            
 Eesti parim õpilasfirma  on Spoony, kes jõudis oma  šokolaadilusikatega eestlaste  südamesse õpilasfirmade  laadal. Vanalinna  Hariduskolleegiumi ja Gustav  Adolfi Gümnaasiumi  õpilasfirmasse kuuluvad  Juhan Kokla, Kaspar Kuus,  Hannah Caroline Segerkranz  ja Christopher Roosla. Noori  juhendab Kristel Rannaääre.  Žürii hindas väga tugevat meeskonda ja suurt käivet – kakaojoogi valmistamiseks
mõeldud lusikaid suutsid noored müüa ligi 9000 euro eest.
II koha pälvis  õpilasfirma Pürg Hugo  Treffneri ja Tartu Tamme  Gümnaasiumist, koosseisus Jürgen Jürgenson, Johannes  Vallikivi, Aleksandra Isabel  Pillmann ja Karl-Erik Kirs, juhendaja Ülle Seevri.  Õpilasfirma Pürg valmistab  pressvildist teklikotte. Noored  on leidnud nišituru ja tunnevad  hästi oma sihtrühma. Oma  müügisihid on õpilasfirma seadnud juba Eestist kaugematelegi turgudele.

III koha pälvis õpilasfirma Cheeset Võru Gümnaasiumist: Kätlin Rest, Kristiina Kõrbe, Raimond Vink, juhendajad Karmo Kurvits ja Andri Tallo. Noored pakuvad komplekte koduseks juustu valmistamiseks.
Võitjafirma sai pääsme konverentsile Latitude59 Startup Estonialt, auhinna Ernst&Youngilt ning riided Euroopa võistlusel esinemiseks Baltikalt. Teisele ja kolmandale kohale pani auhinna välja Viking Line.

Õpilasfirma programmi arendamist ja võistluse läbiviimist rahastab programm "Ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe süsteemne arendamine kõigil haridustasemetel" (EETA) Euroopa Sotsiaalfondist. Võistluse läbiviimist toetasid Tartu Ärinõuandla ja Tartu Linnavalitsus.

Lisa saab lugeda SIIT ning pilt vaadata SIIT.
Registreeri end ja oma õpilased Mentorite Metsakooli

Suvekool õpetajatele ja õpilastele toimub 28.-30. juunil.
Suvekooli õpilastele korraldab meie vilistlasorganisatsioon JA Alumni. Osa võtma on oodatud kõik 17-19 aastased õpilased, kes õpivad JA Eesti programmide alusel nii gümnaasiumis, kui ka kutsekoolis, eriti tänavu õpilasfirmat teinud noored. Registreerimine veel kestab ning osavõtutasu on 25 eurot.
Rohkemat infot Mentorite Metsakooli kohta leiate SIIT.

Õpetajate suvekooli märksõnad on loovus, ärimudeli koostamine, investeerimine. Veel on vabukohti, registreerimiseks kirjuta junior@ja.ee  OOTAME KÕIKIDE VANUSEASTMETE ÕPETAJAID! 
Õpetajate suvekooli rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist programmi "Ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe süsteemne arendamine kõikidel haridustasemetel" raames.
Kesk-Läänemere ühisõpilasfirmade programmi esimene aasta on edukalt lõppenud!
 
 
Kolme aasta pikkuse ühisõpilasfirmade projekti esimene aasta sai punkti maikuu keskel toimunud Rootsi õpilasfirmade laada ja õpetajate konverentsiga, kuhu sõitis ka Eesti 30-liikmeline delegatsioon.
 
 16. – 17.mail käisid eesti õpilased ja õpetajad  Stockholmis, et võtta kokku möödunud aasta.  Kahe päeva jooksul said õpilased müüa oma  tooteid Rootsi suurimal laadal, mis ühtlasi oli  ka Rootsi parima õpilasfirma võistluse  finaalüritus. Kokku oli messikeskuses üle 800  õpilase – suur osa rootslased, kuid ka  CBEwB projekti õpilased olid esindatud.  Nagu igal aastal, siis see üritus ei ole üldjuhul  müügikoht, vaid eelkõige siiski Rootsi õpilasfirmade finaal. Õnneks läks meie õpilastel hästi ning rootslaste uhkete müügipokside kõrval jäime ka meie silma!
 
Lisaks õpilastele, pöörati sel korral suuremat tähelepanu ka CBEwB ühisõpilasfirmade projekti õpetajatele, kes osalesid kahepäevasel õpetajate konverentsil. Grupitööde käigus selgitati välja ühisõpilasfirmade esimese aasta head ja vead, et järgmine aasta uute õpilastega oleks veelgi parem kui möödunud aasta.
 
Siinkohal ka üleskutse kõigile õpetajatele ja mentoritele tulevaks õppeaastaks – ootame septembrikuu jooksul õpilaste motivatsioonikirju Kesk-Läänemere ühisõpilasfirmade projektis osalemiseks. Projektis osalema ootame eelkõige õpilasi, kellel ei ole varasemalt juba konkreetset ideed. Projektis osalemise üheks tingimuseks on õpilaste vanus – projektis saavad osaleda vaid alla 18-aastased õpilased. Programmi jooksul on võimalik külastada konverentse ja laatasid lisaks Eestile ka meie partnerriikides (Rootsi, Soome ja Läti).
Täpsem informatsioon jõuab teieni juba augustikuus!

Tulevad koolitused


JA Eesti programmide metoodilistele koolitustele registreerimine käib täie hooga!
 
Ettevalmistused järgmiseks õppeaastaks on ammu alanud ning registreerimine meie programmide metoodiliste koolitustele käib täie hooga.
 
Enamik selle aasta koolitusi toimub EETA projekti raames ning on osalejatele TASUTA.
Seega loodame, et koolid kasutavad maksimaalselt võimalust õpetajaid koolitada. Koolitatud õpetajate abiga on igal koolil lihtne luua kõiki kooliastmeid läbiv süsteemne ettevõtlus- ja majandusõppe kava ning selle järgi õpilasi õpetada.
Meie lehelt leiate programmide ja koolituste tutvustused ning info igale koolitusele registreerimise kohta.
Küsimuste korral kirjutage junior@ja.ee , vastame suure heameelega!
Mis mais-juunis tehtud, see augustis hooleta! 
 
Palju noori on juba läbinud ESP eksami

Edukalt on alanud ESP eksamid. Mai teiseks nädalaks oli eksami edukalt sooritanud ja Euroopa tunnistuse välja teeninud 68 Eesti õpilasfirma programmi lõpetanud noort. See teeb kõikidest katsetanudtest 80%, kuid arvestada tuleb sedagi, et tunnistuse saavad vaid need, kes vastavad õigesti 70 % küsimustest.
Registreerinuid on eksamile veelgi rohkem noori. Loodame, et juuni lõpuks tõuseb eksamile tulnute arv 200-ni ja läbimisprotsent tõuseb veelgi. Euroopa ettevõtlusteadmiste tunnistust on lubanud arvestada mitmed suured tööandjad ning kindlasti on temast kasu nii mõneski kõrgkoolis. Tunnistuse tuntuse tõusuga suureneb teda arvestavate organisatsioonide arv pidevalt. Samuti on praegu eksami läbinuid JA Eesti kustunud Brüsselisse Euroopa Liidu töövarjupäevale ning eelmisel nädalal viibis 7 noort Veneetsias Microsofti korraldatud noorte naisettevõtjate seminaril, mille kohta jätkus osalejatel vaid  ülivõrdes kiidusõnu
Sel aastal on eksamit võimalik teha kindlasti juuni lõpuni. Kutsekoolidele on eksam ESP projektirahade tõttu tasuta, gümnaasiuminoortel tuleb tasuda 25 eurot. Järgmisel aastal seoses projektitoetuse lõppemisega tõuseb eksamitasu kõigile 35 euroni.
 
 

Kutsume 1. juunil õpilasfirmade ja 4. juunil miniminifirmade laadale!

Tallinna Vanalinna Päevade avamispäeval, 1. juunil on Raekoja platsis õpilasfirmade laat, kus oma tooteid pakuvad umbes 20 õpilasfirmat. Laadal saab endale soetada mitmes variandis lipse, kosmeetikat, kodust juustu valmistamise komplekti, kitsepiimajäätist, magusat šokolaadi ja muud põnevat. Õpilasfirmade laat on avatud kell 13 - 15.

Meie kõige nooremad ettevõtjad - 5. klassi õpilaste miniminifirmad pakuvad maitsvaid suupisteid ja jooke vanalinna päevade lastealal Hirvepargis laupäeval, 4. juunil kell 14 - 16. Hirvepargi programmis on laupäeval tsirkusepäev ning plaanis muudki põnevat.

Tutvuge Vanalinna päevade programmiga siin: https://www.facebook.com/events/1724123261191877/ ja astuge läbi!

Avatud taotlusvoor
 
Soovitame vahvate ideede elluviimiseks taotleda raha INNOVE konkursilt: „Kogukonna kaasamine kooli õppekava arendamisse ja rakendamisse“. Taotluste esitamise tähtaeg 19.09.2016 kell 11:00. Vaadake lisa: http://www.innove.ee/et/organisatsioonist/hanked
 
Copyright © *2016 JA Eesti, All rights reserved.

Võta meiega ühendust: junior@ja.ee

unsubscribe from this list    update subscription preferences  


This email was sent to <<E-maili aadress>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Junior Achievement Eesti · Lauteri 3 · Tallinn 10114 · Estonia

Email Marketing Powered by MailChimp