Copy
JA Eesti kõige olulisemad uudised ettevõtlushariduse kohta.
View this email in your browser
JA EESTI UUDISED
oktoober 2015

 

Leaders-for-a-Day 2015

 

Kätlin Tammiste on särav ja ettevõtlik noor neiu, kes aastal 2014 osales JA õpilasfirma programmis. Õpilasfirma Sants saavutas kolmanda koha Eesti õpilasfirmade võistlusel. Kätlinile on avanenud palju uusi võimalusi, millest ta on kinni haaranud. Järgnev lugu räägib Kätlini kogemusest rahvusvahelisel töövarjupäeval.


Ettevõtlus, põnevad projektid ja uued väljakutsed on märksõnad, mis suudavad mu silmad igal hetkel särama lüüa ja just sellepärast otsustasin ma kaks aastat tagasi osaleda JA õpilasfirma programmis. See oli suurepärane võimalus arendada oma ettevõtlus-, majandus- ja finantsoskusi praktilise kogemuse kaudu ja saada aimdus ettevõtlusmaailma toimimisest. Et omandatud teadmistest ja oskustest tänapäeva konkurentsitihedas ühiskonnas aga veelgi rohkem kasu oleks, otsustasin teha ka rahvusvahelise ettevõtlusteadmiste eksami (Entrepreneurial Skill Pass), mis tõestab kogu Euroopa tasemel minu pädevusi ka tulevastele tööandjatele ja annab seega paremad eeldused tööturule sisenemisel.


 Kui ma paar aastat tagasi otsustasin nendes põnevates projektides kaasa lüüa, siis ei osanud ma tegelikult aimatagi, millised uksed tänu nendele kogemustele minu elus võivad avanema hakata. Just õpilasfirma programmis osalemine ja ESP tunnistus andsid mulle võimaluse kandideerida JA Europe poolt korraldatud üritusele Leaders-for-a-Day 2015. L4D on rahvusvaheline töövarjupäev, kus 36 aktiivset ja ettevõtlikku noort üle Euroopa saavad üheks päevaks võimaluse astuda eduka tippjuhi või poliitiku kingadesse ja õppida nende kogemustest. Minu suureks üllatuseks avanes sel aastal just minul võimalus sõita kaheks päevaks Brüsselisse ja saada osa sellest erakordsest ning unustamatust üritusest. Minust sai üheks päevaks ajakirjanik ehk olin töövarjuks Brüsseli ühe juhtiva poliitilise meediagrupi New Europe direktorile Alexandros Koronakisele. Meie sisutihe päev algas huvitava intervjuuga Itaalia poliitiku Paolo Calvanoga, kellega arutati Euroopa poliitilise maastiku väljavaateid ja tulevikku. Päev jätkus Digitaalse Ühtse Turu tippkohtumisel, kus minu varjutatav viis läbi kahte sisukat paneeldiskussiooni Euroopa ja maailma digitaalse arengu teemadel. Nende muljetavaldavate tegevuste kõrvalt õnnestus mul aga saada hea ülevaade ka tippjuhi enda mõttemaailmast ja kuulda praktilisi nõuandeid ettevõtlusmaailmas läbilöömiseks. Pilguheit tema tööpäeva oli õpetlik näide sellest, kuidas olla hästi organiseeritud, säilitada enesekindlus ka pingelisemates olukordades ja suhelda teiste rahvusvaheliste juhtidega.

Lisaks ajakirjanikuks olemise kogemusele avanes mul võimalus kohtuda ka väga paljude teiste ambitsioonikate ja ettevõtlike noortega erinevatest Euroopa riikidest. Nähes nende kõrgeid sihte ja eesmärke, tekkis ka endal suurem motivatsioon ja entusiasm, et oma unistuste täitumise nimel kõvasti vaeva näha. Vaid kahepäevasest koosveedetud ajast tekkis palju häid sõpru ja ei ole välistatud, et ka tulevasi koostööpartnereid.

Võimalust olla osa Leaders-for-a-Day 2015 projektist on keeruline sõnadesse panna – iga saadud kogemus, uus tutvus ja vestlus on kordumatu ja nendel on minu jaoks hindamatu väärtus. Kogu see üritus andis minu senistele sihtidele justkui täiesti uue ja hoopis laiema perspektiivi. Ma olen siiralt tänulik selle võimaluse eest ja usun, et see on üks nendest mälestustest, mis mul kunagi ei unune!

Autor: Kätlin Tammiste

Töövarjupäev õpetajale - miks?

 

Kelly Erin-Uussaar on Leisi Keskkooli ettevõtluse ja matemaatika õpetaja, kes võttis osa õpetajate töövarjupäevast. Millises ettevõttes ja kelle töövarjuks Kelly oli, saad lugeda sellest artiklist.

22. oktoobri hommikul kell 8.30 ootas mind OÜ Öun Drinks juhatuse liige ja tootmisjuht Juhan Kanemägi, kelle varjuks ma sel päeval pidin olema.


Otsustasin Töövarjupäevast osa võtta, sest see tundus põnev ja andis loa täiesti seaduslikult piiluda ühe ettevõtte igapäevaellu. Peale selle olin kuulnud palju jutte alles alustanud ettevõttest meie vallas (firma on asutatud 23.10.2014). Ja kui veel selgus, et üks juhtidest on minu kunagine naabripoiss, oligi otsus tehtud. Ja seda otsust ei pea ma tõesti kahetsema!
Kogemus oli väga positiivne. Oli igavamaid momente: ei ole ikka väga põnev jälgida inimest vastamas telefonikõnedele ja kirjadele. Samas oli ka huvitavamaid hetki, nagu näiteks Maksu- ja Tolliameti ametnike külaskäik, õunte korjamine (jah, ma sekkusin tööprotsessi ja korjasin ka ise õunu) ning Juhani lausutud lause, et tema töös on integraale vaja, mis tegi mind kui matemaatika õpetajat ikka üliõnnelikuks.

OÜ Öun Drinks asub Karja külas vanas Karja mõisa hobusetallis. Hoones on kontoriruum, tootmisala ja laoruum. Hetkel toodavad nad kaht erinevat sorti limonaadi. Tootmist ma kahjuks ei näinud, sest see toimub kord kuus ühe nädala jooksul. See-eest sain jälgida uue limonaadi toitumisalase teabe koostamist. Siinkohas teen ka reklaami – tulemas on uus õuna limonaad jõhvikaga. Tulevikus plaanivad nad ka siidrit tootma hakata. Seetõttu külastasidki neid MTA ametnikud, et üle vaadata ja vastu võtta aktsiisiladu. See oli huvitav kogemus. Ka näitas Juhan mulle kogu seda dokumendimajandust, mis asjaga kaasnes. Küll nõutakse ikka palju dokumente!

Tänu oma kogemusele oskan ma nüüd kindlasti paremini selle päeva mõtet ja kasulikkust õpilastele reklaamida. Tundus küll, et suutsin neid innustada ka osa võtma. Ka on mul selgem ettekujutus alustava firma katsumustest ja tootmisettevõtte igapäevatööst. Ka sellest, kuidas see majandusringlusmudel reaalselt toimib, saab tunnis kohaliku ettevõtte näitel selgitada. Saan kasutada mängu Kapskali juures OÜ Öun Drinksi näidet, kuidas nemad oma toote poest tagasi kutsusid, sest ilmnes pastöriseerimise probleem. Ja matemaatikuna saan lõpuks 100% reaalse näite tuua, et tõesti läheb reaalses elus integraale vaja.

Tänan selle toreda kogemuse ja võimaluse eest Juhanit ja ka JA Eestit!

Autor: Kelly Erin-Uussaar (Leisi Keskkool)

November on
Tagasi Kooli karjäärikuu

 

Tagasi Kooli on algatanud karjäärikuu selleks, et kutsuda õpetajaid ja külalisõpetajaid koostööle - et novembrikuus sünniks õpilaste jaoks rohkesti külalistunde, milles külalisõpetajad jagaksid oma karjääri lugusid.

November on parasjagu hea aeg, sest koolilõpetajad on tegemas oma tulevikuvalikuid ja koolides toimub rohkesti mitmesuguseid karjääriteemalisi sündmusi. Karjääri käsitleme selle sõna laias tähenduses, mis muu hulgas hõlmab valikuid selle kohta, mida ja kuhu õppima minna, kus, kellega ja millega töötada, kuidas teha vabatahtlikku tööd, millal lapsi saada jne. Karjääri all me ei mõtle kõrgepalgalist tööd ja tuntust ühiskonnas. Kõik inimesed on teinud oma elus valikuid ja õpilastele on väärtuslik teadmine see, millest oma valikutes lähtuda.

Just nüüd on hea aeg jagada õpilastega külalistundides lugusid oma tööst ja valikutest elus, sest enam kui 20 000 koolilõpetajat teeb oma järgmist karjäärivalikut. Registreeru Tagasi Kooli infosüsteemi ja uuri, millisesse kooli võiksid minna: www.tagasikooli.ee. Nii oled huvi korral kättesaadav 1000 õpetajale 230 koolist, või paku õpetajale ise välja, et võiksid kooli tulla. 


Tule, aitame külalistundide kaudu teha lõpuklasside õpilastel teadlikumaid tulevikuvalikuid!

Lisainfo: https://tagasikooli.ee/karjaarikuu/

Tagasi Kooli meeskond

Creatlonil algab kuues hooaeg!

 

JA Eesti ja EBS Gümnaasiumi ettevõtlusvõistlus Creatlon 8.-9. klassidele toimub tänavu juba kuuendat korda. Võistlus käib suurtele auhindadele ning samas saavad õpilased võistluse käigus valmis oma 8. klassi loovtöö. Meil on hea meel, et võistluse esimesest etapist – ettevõtlus- ja majandusteemalisest viktoriinist – võttis osa ligi 1400 noort 85st koolist üle Eesti. See on kõigi aegade suurim osalejaskond!

Nädala algusest läks käima võistluse teine etapp – meeskonnamäng, mis sel korral on samuti seotud alanud karjäärikuuga. Ergutame juba põhikooli lõpuklasside noori osa võtma töövarjupäevast ning võtma kokku sellest saadud õpikogemuse. Ülesannete hulgas on ka tarbijakaitseameti poolt koostatud ülesanne analüüsida üht välireklaami ja selle vastavust reklaamiseadustele. Ülesanded ja võistlusele registreerimise leiate aadressilt: www.ja.ee/creatlon Lahendusi ootame 1. detsembriks.

Edu ja nutikust! 

 

Tulekul novembrikuus

 

Novembrikuu on täis huvitavaid ja põnevaid üritusi. Vaata, mis järgmisel kuul kavas on!

 • 4. novembril ESP webinar õpetajatele. Registreeri ja saa rohkem teada Euroopa ettevõtluseksamist, mis avas uksed ka meie uudiskirjas oma lugu jaganud Kätlin Tammistele. Uuri lisa SIIT.
   
 • 5. novembrini kestab kandideerimine Töövarjupäeva Kroonile. Vaata lisa SIIT
   
 • Novembri esimene nädal – kooli jõuavad kauaoodatud majandus- ja ettevõtlusvihikud!
 • 6. - 8. novembril rahvusvaheline avakonverents „Kesk-Läänemere maade ühisõpilasfirmad“ 100 noorele Eestist, Lätist, Soomest ja Rootsist. Registreerimine lõppenud.
   
 • 14. novembril õpilasfirma liikmete koolitused Tallinnas EBSis. Registreerimine kuni 10. novembrini. Lisainfo koolituse kohta SIIN.
   
 • 19. novembril töövarjupäev. Materjalid leiad SIIT
 • 22. novembril Limonaadipäev Tallinnas. Tule tutvu JA Eesti uue programmiga „Väike ettevõtja“ 5.-6. klassi õpilastele. Koht on täpsustamisel.

Märgi kalendrisse:
 • Detsembri nädalavahetustel õpilasfirmade laadad maakondades. Vaata lisa SIIT.
   
 • 5. – 6. jaanuaril õpetajate talvekool
 Ilusat algavat novembrikuud!
 
Copyright © *2015 JA Eesti, All rights reserved.

Võta meiega ühendust: junior@ja.ee

unsubscribe from this list    update subscription preferences