Copy
Use this area to offer a short preview of your email's content.
View this email in your browser
JA EESTI UUDISED
Hea sõber!

Loed JA Eesti esimest uudiskirja, mis tulevikus hakkab ilmuma korra kuus. JA ajalugu on pikk, põnev ja töökas, aga esimeses numbris keskendume siiski vaid eelmise aasta kõige meeldejäävamatele hetkedele. Samuti saad lugeda eesootavatest sündmustest, mida kalendrisse üles tähendada. Edaspidi plaanime uudiste kõrval pakkuda ka põnevaid arvamusartikleid olulistel ettevõtlusteemadel.

Kui tahad  uudiskirja veelgi huvitavamaks muuta, saada meile oma lugusid JA õpilaste, õpetajate, sündmuste jms kohta. Tublimatele kaasautoritele auhinnad!

Head lugemist ja kaasalöömist!
JA Eesti

2014 oli tähtsündmuste aasta!

Esimese uudiskirja puhul võiks ju lausa rääkida JA Eesti tähtsaimatest sündmustest läbi 22-aastase ajaloo, kuid piirdume siiski vaid viimase 12 kuuga. Need olid ka erakordselt teguderohked!

Aasta vaieldamatu tippsündmus oli Eestis toimunud Euroopa 25. õpilasfirmade võistlus! Oleme endiselt väga rõõmsad, et just meile selle võistluse korraldamine usaldati ja äärmiselt uhked oma vabatahtlike üle (60 vabatahtlikku!), kes selle võistluse tõeliseks suursündmuseks muutsid. Tore oli vaadata Eesti õpilasfirma Teamo suurepärast esinemist ning kuulata  haridusministri Jevgeni Ossinovski tervitussõnadest ja peaministri Taavi Rõivase lõpukõnest, et nemadki on JA programmi vilistlased! Hea innustus nii Eesti kui kogu Euroopa noortele! Mälu värskendamiseks lugege võistluse kohta siit: http://tinyurl.com/mzunlkx ja vaadake pilte võistluse Facebooki lehelt.

Kuigi Euroopa võistluse sära täitis kogu möödunud aastat, oli ka teisi meeldejäävaid sündmusi. Korraldasime Eesti Õpilasfirmade Laada esmakordselt korraga kahes kaubanduskeskuses - Kristiines ja Rocca al Mares. Nii klientide kui õpilasfirmade tagasiside oli positiivne ning uus traditsioon ongi alguse saanud! Muide, selle aasta õpilasfirmade laat toimub 14. veebruaril ja registreeruda saab kuni 30. jaanuarini. Vaata lisainfot siit: http://ja.ee/oflaat2015

Muidugi toimusid 2014. aastal ka Eesti õpilasfirmade võistlus, võistlus Eesti Titan, majandusolümpiaad, majandusmäng Creatlon, ohtralt koolitusi õpilasfirmade liikmetele ning õpetajatele, Töövarjupäev. 2014. aasta ettevõtlusõpetajaks valiti Ene Saar. JA Eesti Aasta Mentori 2014 tiitli pälvis ettevõtja Indrek Kask.

2014. aasta tõi ka uusi metoodikaid:  tõime Eestisse uue majandussimulatsiooni Tehas seminariruumis. Esimesed katsetused uue metoodika rakendamisel on tehtud, seega võivad huvilised juba läbiproovitud toodet julgelt tarbida.
Katsealusteks olid JA Gruusia töötajaid ja õpetajaid, kes proovi vapralt ning rõõmsa entusiasmiga üle elasid.
Lugege lähemalt järgmisest loost.
Esmakordselt katsetati Euroopas väljatöötatavat ettevõtluseksamit ESP (European Skills Pass), mille tulemused olid Eestis Euroopa keskmisest tunduvalt kõrgemad. Järgmisel aastal on eksamit võimalik teha juba rohkematel õpilasfirma programmi läbinud noortel.  Eksami kohta vaata pikemalt http://www.ja.ee/index.php?page=191&.

 

Eesti ja Gruusia koostöö - mitte ainult Mandariinid!

Kuuldused JA Eesti edukast tööst ettevõtlushariduse edendamisel on levinud kaugele - Gruusiasse!

Eelmise aasta lõpus võõrustas JA Eesti Gruusia ettevõtlusõpetajaid ning JA Gruusia töötajaid. Nädalase külastuse otsene eesmärk oli  jagada Eesti teadmisi ettevõtlusharidusest, parimatest praktikatest ja organisatoorsest tööst.  Pikemaajaline siht on JA Gruusia tihedam integreerimine Euroopa ettevõtlushariduse kogukonda.

Gruusiast saabus Eestisse kaheksaliikmeline rühm õpetajaid ja noori ärimentoreid. Nädal oli täidetud erinevate kokkusaamiste ning koolitustega. Kohtuti Gruusia suursaadikuga
Eestis Tea
Akhvledianiga , külastati Tallinna 21. Kooli ja sealseid õpilasfirmasid, käidi Riigikogus, kus arutleti parlamendisaadikutega ettevõtlushariduse tähtsuse üle ning selle edendamisvõimaluste üle Gruusias. Tutvuti WiseGuys juhi Calum Cameroniga ning Saku Õlletehases vaadati Eesti tüüpilise karastusjoogi tootmist. Grusiine huvitas suhtlemine koolidega, vilistlaste kaasamine JA tegevusse ja mittetulundusorganisatsiooni rahastamine tingimustes, kus riigis raha napib ja ettevõtjatel ei ole annetamistraditsiooni. Väga meeleolukaks kujunes tuisuse ja külma ilmaga Tartu õpilasfirmade laada külastus.

Ka JA Eesti jaoks olulise uuendusena prooviti koos grusiinidega Eestis esimest korda Cosima projekti raames õpitud praktilist ettevõtlusmängu Tehas klassiruumis. See on 10-14 mängijale mõeldud koolitus, mille käigus ehitatakse klassiruumi päris tehas, mis toodab reaalseid tooteid. Eesmärgiks on mõista ettevõttesiseseid protsesse ning meeskonnana välja töötada optimaalne viis tehase juhtimiseks. Cosima projekti kohta leiad rohkem infot www.ja.ee

Samuti viidi grusiinidega läbi põhjalik õpilasfirma programmi koolitus. Eesti kogemust hindavad grusiinid kõrgelt, kuna õpilasfirma programm on
Eestis väga kõrgel tasemel. Õige pea on grusiinid tagasi Eestis - kaks Gruusia õpilasfirmat osalevad Eesti õpilasfirmade laadal, kus nendega on võimalik kohtuda juba kõigil huvilistel.
Gruusia delegatsiooni
külaskäiku toetas Eesti Välisministeerium humanitaar- ja arenguabi vahenditest.

JA Eesti koos koos Gruusia õpetajate ning JA Gruusiaga
JA Gruusia õpilasfirmade programmi koolitusel

Eesti õpilasfirmade laat 2015

14. veebruaril Kristiine ja Rocca al Mare kaubanduskeskustes

Osale või tule vaatama ning sõbrapäevakinke soetama!
Oma kaupa pakuvad rohkem kui 130 õpilasfirmat üle kogu Eesti, lisaks külalised Gruusiast, Türgist, Lätist ja Rootsist.
Laat on mõlemas keskuses avatud kell 12 - 17 ja lõpeb piduliku auhinnatseremooniaga, kus preemiaid jagatakse parima müügitöö, säravaima toote, veenvaima müügikõne jm silmapaistvate tegude eest.

Registreeri laadale siin:
www.ja.ee/oflaat2015
Laada kataloog tekib registreerimise käigus siia: www.ja.ee/laat2015
 

Copyright © 2015 JA Eesti

Võta meiega ühendust: junior@ja.ee