Copy
JA Eesti kõige olulisemad uudised ettevõtlushariduse kohta.
View this email in your browser

JA EESTI UUDISED

august 2015

_________________________________________________________________

Toredat ja ettevõtlikku kooliaastat!

Kallid õpetajad.

Paljud arvavad, et õpetaja amet on traditsiooniline, suhteliselt muutumatu, kindel ja ajatu. Ühiskonnas arutletakse praegu uue õpikäsitluse üle, kus jõutakse arusaamiseni, et õpetaja peaks muutuma, olema seoste looja ja väärtushoiakute kujundaja, arendama õppijates kriitilist ja loovat mõtlemist, analüüsi- ja eneseväljenduse oskust, ettevõtlikkust, meeskonnatööd, et nad oskaks probleeme lahendada ja elus iseseisvalt toime tuleks. Kas tuleb tuttav ette?

Junior Achievementi programmide järgi olete Teie neid väärtusi kandnud juba aastaid. Meie metoodika, õpetajate ettevõtlikkus ja loov suhtumine on kujundanud uue põlvkonna ettevõtjaid, kes väärtustavad ettevõtlikku eluhoiakut ja tähtsustavad majandus- ning ettevõtlusõpet.

Järvamaa õpetajatele kooliaasta eel esinenud Raul Rebane tõmbas Gerd Kanteri sportlastee näitel paralleele õpetajatööga. Temalt ka üks mõte Teile kaasa uude õppeaastasse:

Naudi protsessi, see teeb lõpptulemuse saavutamise kergeks!

Teie JA Eesti


___________________________________________________________________

Õpilasfirma Wooch Berliinis

 

28.-31. juulil valiti Saksamaal Euroopa parim õpilasfirma. Esikolmikusse kuulusid Saksamaa, Läti ning Iisrael. Eestit väärikalt esindanud Wooch tõi koju kaks eripreemiat! 

26. Euroopa õpilasfirmade võistlusel võistles 37 Euroopa riigi parimat õpilasfirmat ning tunnustati neist parimaid. Berliinist naasnud Eesti delegatsiooni sõnul oli võistlus sel aastal väga pingeline - oli mitmeid favoriite, kes teistest eristusid ning pakkusid tugevat konkurentsi.

Neljast Tartu noormehest koosnev õpilasfirma Wooch esindas Eestit väärikalt. Üldvõitu koju ei tulnud, kuid Euroopas ei jäänud meie poisid ega käekellad märkamata. Wooch võitis internetikesskonnas toimunud hääletusmängu ning sellega teeniti välja sotsiaalmeedia eripreemia. Samuti tunnustas Euroopa õpilasfirmade vilistlasi ühendav organisatsioon Woochi tegevjuhti Henri Hallikut ja tema oskusi firmat juhtida noore juhi auhinnaga.
Õpilasfirma Wooch osales Euroopa võistlustel Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi ning AS Favori toel.

 

Euroopa parimaks õpilasfirmaks krooniti Saksamaalt pärit õpilasfirma Rauteck, kes toodab autode turvarihmadest kotte ning turvarihmade pannaldest pudeliavajaid. Teine koht kuulub meie lõunanaabritele Lätist. Läti õpilasfirma Simple+ valmistab erinevaid kaitsekotte riietele vastavalt kliendi soovile. Iisraelist pärit õpilasfirma Graffiti, kes saavutas Euroopa võistlusel kolmanda koha, toodab erinevas vanuses laste kandmiseks turvalisi rakmeid ja rihmasid.

 Eesti Välisministeeriumi toel osales Euroopa õpilasfirmade võistlusel esmakordselt ka JA Gruusia õpilasvõistkond, keda JA Eesti spetsialistid partnerlusprogrammi raames aitasid võistlusteks ette valmistada. Gruusiat esindas lastele mänguasju sisaldavaid seepe tootev õpilasfirma Cocean3D, keda eestlased veebruaris meie õpilasfirmade laadal näha said. Ka nemad esindasid oma riiki väga hästi, olles üks tugevamaid uustulnukaid võistlustel üldse.


Milliseid teisi tooteid ja teenuseid sai Euroopa võistlusel näha lugege edasi meie kodulehelt.

Rohkem pilte vaata Junior Achievement Eesti Facebook'i lehelt!


___________________________________________________________________

Uued õpetajad valmis tööd alustama

 

Augustikuu lõpp on olnud JA Eestis väga tihe. Käimas on majandus- ja ettevõtlusõpetajate koolitused, mille lõppedes saavad ligi 70 õpetajat teadmisi ja õiguse õpetada majandust ning ettevõtlust erinevates kooliastmetes.

Koolituste hooaeg algas algklasside programmi "7 sammu" koolitusega, mida viisid läbi Silja Enok Vändra Gümnaasiumist ning Margit Luts Tallinna Reaalkoolist.

Lisaks algklassidele suunatud programmile, on koolituste hulgas ka põhikooli 3. astmele suunatud "Mina, majandus ja ettevõte", mis on JA Eesti uusim programm. Koolitus sisaldab ülevaadet arvutisimulatsioonist "Simulaator 7" ja Creatloni mängu tutvustust. Koolitaja Elbe Metsatalu on kogemustega geograafia, majanduse ja ettevõtlusõpetaja, kes on aastaid juhtinud Eesti Majandusõpetajate Seltsi. Ettevõtlusõppeprogramm "Minifirma" selle koolituse sisse ei mahu, kuigi on mõeldud õpetamiseks samas vanuses õpilastele .

"Minifirma" ja "Õpilasfirma" koolitused toimuvad kahel koolituspäeval, millest teine on 28.detsembril. Esimesel päeval keskenduvad läbiviijad eelkõige programmide ideele ja eesmärkidele, meeskonna loomisele ning oma äriidee otsimisele. Teiseks koolituspäevaks jäävad need teemad, mis tulevad õpilasfirmas ette õppeaasta teisel poolel, sh õpilasfirma tegevuse lõpetamine, aruannete koostamine, praktilise töö kaitsmine jm.

Viimasena toimub programmi "Majandusõpe" metoodiline koolitus. Programmi nimi väljendab kõige paremini selle sisu ning seepärast pole üle 20 aasta Eesti gümnaasiumides ja kutsehariduskoolides kasutusel olnud programm teist nime saanud - pole vajadust! Programm ise aga areneb koos ühiskonna ning majanduse ja ettevõtluse arenemisega. Selle programmi õpetamiseks koolis on praegu kasutusel viies majandusõpik, mille JA Eesti on alates 1992. aastast välja andnud.
Nii Õpilasfirma kui ka Majandusõppe programmide metoodilised koolitused viivad läbi Epp Vodja ja Riin Saar. Epp on JA Eesti direktor ning majandus- ja ettevõtlushariduse tulihingeline edendaja ja õpetajate koolitaja, Riin aga meie uurimis- ja arendusjuht, kelle kanda on eelkõige raamatupidamisega seotud teemad.

Lisaks Tallinnas toimunud koolitustele, viisime läbi koolituspäeva ka Narvas ja Valgas. Tulemas on ka koolitus Kuressaares.

Edu ja ettevõtlikku meelt kõigile koolituse läbinud õpetajatele!


___________________________________________________________________

JA Eesti esitatud rahvusvaheline projekt sai rahastuse

 

JA Eesti hakkab koostöös Läti, Soome ja Rootsi JA organisatsioonidega looma ühisõpilasfirmasid.

 26. augustil kinnitatas Interreg Central Baltic juhtkomitee 35 suurprojekti Kesk-Läänemere ettevõtluse ja majandusruumi edendamiseks. Rahastuse sai ka JA Eesti esitatud projekt noorte rahvusvahelise ettevõtluse edendamiseks koostöös Soome, Rootsi ja Läti partnerorganisatsioonidega. Projekti „Kesk-Läänemere ühisõpilasfirmad“ eesmärgiks on luua kolme eelseisva õppeaasta jooksul kokku vähemalt 50 rahvusvahelist reaalselt tegutsevat õpilasfirmat. Tänapäeva kiirestiarenevas maailmas on oluline, et juba gümnaasiuminoored saaksid kogemuse suhtlemisest erinevate kultuuridega, ärikultuurist ja -keskkonnast lähiriikides ning koos julgusega alustada ettevõtlusega ka mõistmise, et riigipiirid ei pruugi olla piirid ettevõtlusele. 


Projekti käigus korraldatakse Eestis avaseminar õpilasfirmade liikmetele partnerite leidmiseks ja ühisfirmade loomiseks ning innovatsioonilaager Soomes. Tekkinud ühisõpilasfirmad saavad osaleda projekti riikide õpilasfirmade laatadel. Projekti käigus koolitatakse õpetajaid ning aasta lõpus võetakse tulemused kokku ühisseminaril Lätis. 

Avaseminari korraldab JA Eesti Tallinnas 100-le noorele. Eestist plaanime 30 osalejat. Projekti ootame kuni 17-aastaseid noori, kellel on kindel soov ja motivatsioon ühisõpilasfirmat teha ning kellel on juba kokku pandud oma õpilasfirma meeskond. Toote või teenuse idee olemasolu on kasuks, kuid see ei pea olema lõplik. Projektis osalemiseks palume õpilasgruppidel esitada motivatsioonikiri aadressil: opilasfirma@ja.ee hiljemalt 26. septembriks. Lisainfo: www.opilasfirma.ee

___________________________________________________________________

JA Eesti uus töötaja

 

JA Eesti kollektiivis on toimunud muutused. Alates augustist töötab meil Elbe Metsatalu.

Sel suvel toimus JA Eestis mitmeid muudatusi. Varasemalt JA Eestis kommunikatsioonijuhi kohal töötanud Kaarel Kallas ei tööta enam meil. Küll aga lisanud meie kollektiivi Elbe Metsatalu. Elbe alustas augustikuu keskelt tööd JA Eesti programmijuhina.

Elbe on Junior Achievement Eestiga olnud tihedalt seotud juba selle algusaastatest saadik. Lisaks sellele on Elbe ka Eesti Majandusõpetajate Seltsi üks pikaajalisi eestvedajaid ning arendanud majandus- ja ettevõtlusõpet Järvamaa põhikoolides ja gümnaasiumides. Elbe on ka üks ettevõtluse valikaine kava koostajatest põhikooli ja gümnaasiumi riiklikkus õppekavas.

Mis kõige tähtsam - Elbe on alati rõõmsameelne ja tore inimene! Tere tulemast meie kollektiivi!


Elbe Metsatalu; photo by: Õpetajate Leht
___________________________________________________________________

Copyright © 2015 JA Eesti

Võta meiega ühendust: junior@ja.ee


unsubscribe from this list    update subscription preferences