Copy
JA Eesti kõige olulisemad uudised ettevõtlushariduse kohta.
View this email in your browser
JA EESTI UUDISED
november 2015

 

     
Kesk-Läänemere õpilaskonverentsil loodi 24 ühisfirmat!

 

6.-8. novembril toimus Tallinna 21. Koolis Central Baltic Enterprise without Borders avakonverents, millest võttis osa rohkem kui 100 õpilast Eestist, Lätist, Soomest ja Rootsist. Konverents on esimene samm kolmeaastasest projektist ning selle eesmärk oli panna alus nelja riigi ühisele ettevõtluse õppimisele.


Kolmepäevase õpilaskonverents oli täis mänge, suhtlemist, tööd ja lõbu. Esimene päev oli tutvumise päev, mil kõik said läbi erinevate tutvumis- ja meeskonnamängudega tuttavaks. See oli ka aeg tutvuda teiste õpilaste äriideedega ning mõelda valmis, kellega oma firma kõige paremini võiks sobida ning edaspidi koostööd teha. Teisel päeval, kui partnerid leitud, hakati koos ühist ideed arendama ning abiks olid ka mentorid, kes neid juhendasid ja õpetussõnu jagasid. Viimaseks päevaks jäi ühise tööplaani koostamine. Kirja sai detailne tööplaan lähikuudeks ning üldisem plaan õppeaastaks.


Rahvusvahelise konverentsi käigus loodi 24 ühisfirmat, kes saavad õppeaasta lõpuni koos töötada. Õpilastele on abiks ka õpetajad. Järgnevate kuude jooksul selgub, millised ühisfirmad suudavad oma tööd jätkata ning millistel firmadel tekivad probleemid ja jäetakse koostöö pooleli. Kõigil tegutsevatel ühisfimradel on 14.-15. jaanuaril võimalik osaleda innovatsioonilaagris Soomes ning jätkukonverentsil Rootsis. Õppeaasta jooksul saab ka partnerriikide õpilasfirmade laatadel osaleda. Maikuus toimub lõpuseminar Riias, kus kuulutatakse välja ka parimad Kesk-Läänemere ühisõpilasfirmad.


Kesk-Läänemere Ühisõpilasfirmade projekti (Central Baltic Enterprise without Borders) rahastab Interreg Central Baltic programm Euroopa Regionaalarengufondist. Projekti eesmärk on kasvatada ettevõtlikumat noort põlvkonda.

Tallinnas toimunud konverentsi pilte vaata SIIT.

ERR intervjuud konverentsil osalenud Rootsi neiuga vaata SIIT.

Töövarjupäev aastast 1996

 

19. novembril toimus järjekorras 20. JA Eesti töövarjupäev. Töövarjupäeval jälgivad gümnasistid tööd sellel ametikohal, kus nad tulevikus iseennast ette kujutavad.  Traditsiooniks on saanud ka JA Eesti vilistlasorganisatsiooni 10. korda korraldatud Töövarjupäeva Kroon, mille kaudu noored kandideerivad riigi kõige põnevamate ametikohtade varjudeks.


Novemris toimus iga-aastaseks traditsiooniks saanud Töövarjupäev, mida korraldab Junior Achievement Eesti. Töövarjupäev on JA Eesti karjäärialane programm, mida on korraldatud juba aastast 1996. Oma tööd tutvustavad gümnasistidele ja kutsekooli õpilastele sajad organisatsioonid ning paljud tippjuhid nii era- kui ka avalikust sektorist.

Vaid ühest koolist alguse saanud ettevõtmine on kujunenud üle-eestiliseks suursündmuseks, millele annavad oma panuse nii ettevõtjad, erinevate alade spetsialistid kui ka poliitikud. Sel aastal oli valik suur, kust noored said valida endale meelepärase ameti - eraettevõttevõtetest Maksu- ja Tolliametini, Urmas Vainust Taavi Rõivaseni. Nii õpilaste kui ka organisatsioonide poolne huvi järjest suureneb, mis annab tõestust selle kohta, et Töövarjupäev on heaks õppimisvõimaluseks õpilastele ning annab juhtidele võimaluse oma organisatsiooni ja töö tutvustamiseks. Kuigi Töövarjupäev on eelkõige suunatud gümnasistidele ja kutsekooli õpilastele, on järjest enam hakanud selle vastu huvi tundma ka põhikooli lõpuklasside õpilased. Sel aastal võttis Töövarjupäevast osa üle 3000 noore!


 

JA Eesti vilistlasorganisatsioon sai 10aastaseks!

 

21. novembril tähistas MTÜ Sild Ettevõtlike Noorte tulevikku oma esimest juubelit. Pidulikul tähistamisel olid kohal nii vanad kui ka uued liikmed, JA Eesti töötajad, sõbrad, toetajad ning teiste Euroopa riikide vilistlasorganisatsioonide esindajad..

2005. aastal otsustas 13 õpilasfirma programmi läbinud noort, et nad soovivad ka ise aidata kaasa ettevõtlusõõpele koolis ning teha seda ühiselt. Nii saigi alguse JA Eesti vilistlasorganisatsioon, mida praeguseks tuntakse eelkõige SENTi nime all. Kui esialgu sõnastas SENT oma tegevuse eelkõige JA Eesti abistamise ja toetamise kaudu, siis üsna pea leiti ka päris iseseisvaid tegevusi. Kõige enam tuntakse Eestis ilmselt Töövarjupäeva Krooni - töövarjude leidmist läbi avaliku konkursi Eesti erinevate tipptegijatele, aga populaarsed on olnud ka innovatsioonilaagrid, turplatsid ning ettevõtluskohvikud. Igastahes on organisatsioon tegutsenud kümme aastat edukalt. Tema alustajatest vähemalt 5 oma firma teinud ning esimene vilistlasorganisatsiooni juht Sten Saar tegutseb edukalt juba rahvusvahelises äris. Edukus ongi SENTi liikmete seas pigem reegel kui erand.


SENTi sünnipäeval olid organisaatsioonil külas ka teiste riikide JA vilistlasorganisatsioonide juhid. Üheskoos meenutati põnevate juttude ja pildimaterjaliga möödunud aastaid, nauditi imelist õhtusööki ja elavat muusikat ning sünnipäevale kohaselt jagati kingitusi.
Sünnipäevapidu ei olnud noortele esimene kord võõrustada oma kaaslasi tervest Euroopast. 2013. aastal korraldas SENT Eestis suurejoonelise JA vilistlasorganisatsioonide konverentsi ning 2014. aastal oldi jõu ja nõuga abis JA Eestil Tallinnas Euroopa 25. õpilasfirmade võistlust korraldamas. 

Euroopas on vilistlasorganisatsioonide võrgustik laienenud ja tugevnenud, on tekkinud vajadus ühtse identiteedi järele. SENTi juubelipeol kuulutatigi seetõttu välja organisatsiooni nimemuutus ning nüüdsest kannab organisatsioon nime JA Alumni Eesti. Muutub küll nimi, kuid organisatsiooni olemus ja tegevused jäävad kandma endist vaimu. Entusiastlikult jätkatakse koolinoorte ettevõtlushariduses kaasa rääkimist ja noorte õppimisvõimalustele põnevate lisategevuste pakkumist.

Kümme aastat ettevõtlushariduses vastu pidada on tubli saavutus ning JA Eesti on oma noorte üle väga uhke!

JA Alumni Europe sünnipäevale eelnenud üritusest ning meeleolukast sünnipäevast näeb videot SIIT.

Majanduspäev Ida-Virumaal

 

Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumis toimus juba 10ndat korda maakondlik majanduspäev, kuhu olid kutsutud kõikide Ida-Viru maakordade koolide esindused. Päev oli täis põnevaid ja harivaid tegevusi kõigile kooliastmetele ja ka õpetajatele.

13. novembril käis Junior Achievement Eesti külas meie Ida-Virumaa sõpradel, kus majanduspäeva raames olid kogunenud õpilased ja õpetajad lisaks Kohtla-Järve Järve Gümnaasiumile ka Toila Gümnaasiumist, Jõhvi Põhikoolist, Jõhvi Gümnaasiumist, Iisaku Gümnaasiumist, Sillamäe Eesti Põhikoolist, Kiviõli 1. Keskkoolist, Mäetaguse Põhikoolist ning Ida-Virumaa Kutsehariduskeskusest. Igale kooliastmele oli planeeritud ka vahvat tegevust.

4.-6. klassi lapsed tegid Limonaadipäevaga ajalugu. Esimest korda Eestis korraldati limonaadipäev koolis ning seitsme kooli lapsed said sellest osa. Päeva jooksul valmistasid nad oma retsepti alusel ise limonaadi, koostasid reklaami, kujundasid müügihinna, müüsid oma limonaadi ning lõpuks jagasid kasumit. Paljude laste jaoks oli see esimene kokkupuude ettevõtlusega ning päeva lõppedes tunnistasid paljud, et said targemaks ja et nn "äritegemine" ei olegi nii lihtne - on tarvis ka õppida, milleks praktiline limonaadipäev oli täpselt see õige.

7.-9. klassi õpilased said enda fantaasiat kasutada ning mõelda end "Tulevikuettevõtjaks 2035", kes on 20 aasta pärast maailma kujundajad ja ettevõtlusmaastiku loojad. Päeva lõpus kandsid noored ka oma ideed žüriile ette ning oli näha, et nutikust ja põnevaid ideid jätkub neil kuhjaga. Aasta 2035 ei olegi enam nii kaugel ning ehk on võimalik nende ideid mõne aasta pärast ka realiseerituna näha.

Gümnasistide päevakava nägi ette Investeerimismängu CASHFLOW, mida viis läbi mängu suurim populariseerija ja õpetaja Eestis Peeter Pärtel isiklikult. 
Õpetajad veetsid päeva tehases klassiruumis, mille eesmärgiks on õpetada protsesside optimeerimist.

Pilte vahvast Limonaadipäevast vaata SIIT. 

Tulekul jõulukuul

 

Peagi algaval jõuluootust täis detsembrikuus toimub mitmeid õpilasfirmade laatasid, kust on võimalik osta ehk ka mõni vahva jõulukingitus, mida kusagilt mujalt ei leia.

 • 4.-5. detsember toimub Tallinnas, Eesti Näituste Messikeskuses noorte infomess Teeviit 2015, kus on esindatud ka Junior Achievement Eesti. Astu läbi! Lisainfot ürituse kohta leiad SIIT.
   
 • 4.-5. detsember toimub õpilasfirmade laat "Pärnumaa Jõulud" Pärnu kaubanduskeskuses Port Artur 2. Esimesel päeval (4.12.15) on plaanis viia õpilastele läbi aktiivseid tegevusi ja koolitus ning laupäevasel päeval saavad õpilased oma oskusi näidata õpilasfirmade laadale, kuhu on oodatud ka kõik külastajad. Lisainfo SIIT.
   
 • 12. detsembril toimub koguni kolm õpilasfirmade laata Eesti eri linnades.
  • Õpilasfirmade laat Jäärmark Pärnu Kaubamajas. Lisainfo laada kohta leiad SIIT
  • Õpilasfirmade laat Tartu Kaubamajas.
  • Õpilasfirmade laat toimub ka Narvas Astri Keskuses
    
 • 19. detsembril toimub õpilasfirmade laat Raplas Konsumi Kaubamajas. Info laada kohta leiad SIIT.
   
 • 28. detsembril toimub teine õpetajate koolitus. Info ja registreerimine junior@ja.ee. 
   
 • Pärast väsitavat jõuluhooaega on JA Eesti kontor 28.-31. detsembril suletud, kuna EBS viib sel ajal läbi ülikooli hoone suurpuhastuse. Õpilasfirma juhendajate teine koolituspäev 28. detsembril ära ei jää. Koolituse toimumiskoha teatame osalejatele peatselt.

Rahulikku advendiaega!
Copyright © *2015 JA Eesti, All rights reserved.

Võta meiega ühendust: junior@ja.ee

unsubscribe from this list    update subscription preferences