Copy
JA Eesti kõige olulisemad uudised ettevõtlushariduse kohta.
View this email in your browser
JA EESTI UUDISED
september 2016

 
Head uut kooliaastat!
 
Meil on erakordselt hea meel alustada uut õppeaastat teadmisega, et üle terve riigi on JA Eesti võrgustikus noori inspireerimas sedavõrd toredad ja innustavad õpetajad! 

Meie organisatsiooni jaoks on algav õppeaasta märgilise tähendusega – kevadel tähistame Eestis tegutsemise 25. aastapäeva. On selge, et nõnda kaugele ei saanud me jõuda üksi. Oleme tänu võlgu teile kõigile, kes meie organisatsiooniga seotud on ja üle Eesti majandus- või ettevõtlusõpet edendavad. 

Uue õppeaasta alguses annavad noored endale tihti lubadusi olla parem õpilane. Siiski ei tule neist paljud sellega kergelt toime ning vajavad ehk just meie tuge. Head õpetajad, võtke teiegi endale hetk vaatamaks peeglisse ja mõtlemaks, mis roll on minul kanda noorte inimeste elutee rajamisel. Mida saan mina teha sel aastal oma töös pisut teisiti, ehk isegi paremini, et minu noortel oma õige tee leidmine kergemini läheks? Loe lisa.
Valemivihik tuleb taas! Registreeri oma klassid!
 
Meil on hea meel kestva koostöö üle Realister OÜga. Juba neljandat kooliaastat saame tänu sellele koostööle jagada kõigile 7.-12. klassis JA programmide järgi õppivatele noortele Majandus- ja ettevõtlusvihikuid. Sel korral on majandusvihikus oluline kaal investeerimise ja rahatarkuse teemadel, kuid loomulikult ei ole välja jäänud ka näpunäited õpilasfirma tegemiseks ja ESP eksami sooritamiseks. Vihikust leiab ettevõtliku noore kalendri, et ühtki olulist sündmust või koolitust maha ei magaks.
Selleks, et Majandus- ja ettevõtlusvihik oktoobri alguses Sinu ja Sinu õpilasteni jõuaks, on vaja teha ainult üht: registreerida oma klassid, kus majandus- või ettevõtlustundi annad.

Klasside registreerimine on avatud siin.

Palume registreerida klassid hiljemalt 20. septembriks.
 
 
Kutsume noori kandideerima rahvusvahelisse õpilasfirma programmi! Kiire!
 
Veel kuni 12. septembrini saab kandideerida rahvusvahelisse õpilasfirma programmi (Central Baltic Enterprises without Borders). Ootame programmi hakkajaid noori, kes soovivad teha rahvusvahelist koostööd, luua ühise õpilasfirma naaberriikide noortega ning nii saada juba esimesed kogemused ettevõtlusest ja ärikultuurist lähiriikides. Projekti partnerid on Soome, Rootsi ja Läti. Õppeaasta avaüritus, kus noored omavahel tutvuvad, parnerid leiavad ning ühised ideed välja mõtlevad, toimub juba 28.-29. septembril Helsinkis. Eestist saab osaleda 30 noort. Kandideerimiseks õpilasfirma ideed valmis olema ei pea ning kandideerima ootame kuni 17-aastaseid noori nii üksi kui ka paarikaupa. Kuidas kandideerida, loe siit.

Projekti käigus toimub toredaid koolitusi ja üritusi ka õpetajatele. Lisaks korraldab Rootsi õppeaasta lõpul 8.-9. mail õpetajatele konverentsi.
Hakkame Ida-Virumaal pakkuma ingliskeelset ettevõtlusõpet
 
Sel õppeaastal võtab JA Eesti suurendatud tähelepanu alla Ida-Virumaa vene emakeelega noored ning nende majandus- ja ettevõtlusõpetajad. Tegemist on USA saatkonna poolt algatatud ja rahastatava projektiga, et parandada Ida-Viru noorte inglise keele oskust, ettevõtlusteadmisi ning konkurentsivõimet tööturul.

Projekti avaüritus – 12-tunni innovatsioonilaager – toimub 13. oktoobril Jõhvis ning 14. oktoobril Narvas. Innovatsioonilaagrite käigus loovad õpilased oma õpilasfirmad, mille kallal terve õppeaasta vaeva näha. Noori juhendavad ja suunavad oma ala spetsialistid. Samaaegselt õpilastele suunatud innovatsioonilaagritega toimuvad ka õpilasfirma programmi koolitused õpetajatele. Õpetajate koolitused on vene keeles.
 
Ida-Virumaa projekt pakub alustanud õpilasfirmadele võimalust võtta osa laatadest nii Eestis kui välismaal, põnevaid ingliskeelseid mentorklubi õhtuid kord kuus, kus ettevõtjad jagavad oma kogemusi ja nõuandeid, harivaid konverentse. Parimad õpilased saavad sooritada tasuta ingliskeelse ESP eksami, mida hindavad nii ülikoolid kui ka tulevased tööandjad.
 
Ida-Virumaa õpilasfirmade projekti rahastab Ameerika saatkond ning innovatsioonilaagrid toimuvad meie pikaajalise koostööpartneri Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse ruumides ja abiga.
 
JA Eesti ootab ka vihjeid Ida-Virumaa ingliskeelsete või inglise keelt valdavate ettevõtjate kohta, kes on nõus oma teadmisi edasi andma Ida-Virumaa noortele ning panustama nende arengusse. Vihjed saab saata aadressile opilasfirma@ja.ee.
Kutsume õpetajaid sügiskooli 25.-27. oktoobril!

Käib hoogne registreerimine!
Sügiskoolis jagab oma metoodilisi kogemusi ja aktiivõppe meetodeid USA Colorado Ülikooli õppejõud Dr John Brock. Ta on aastatepikkuse rahvusvahelise koolituskogemusega, väga tunnustatud õppejõud, kes on õpetanud lisaks tudengitele ja Ameerika õpetajatele ka paljude maailma maade majandus- ja ettevõtlusõpetajaid. Ühtlasi on ta ka ülemaailmse majandushariduse organisatsiooni GEEA (Global Economic Education Alliance) asutaja ja president. See ühendus on pühendunud arenevate maade majandushariduse edendamisele.
 
Sügiskoolis käsitletavad peamised teemad on valdavalt mikroökonoomikast:
  • Nappus, valik, alternatiivkulu
  • Majanduse ja ettevõtluse sotsiaalsed eesmärgid
  • Nõudlus ja pakkumine
  • Turg, ost ja müük, turgude toimimine, muutused ja piiratus
  • Ettevõtlus ja riskid
 
Koolituse materjalid ja slaidid on eestikeelsed, lektori esinemine on otsetõlkega inglise keelest eesti keelde.
Koolituse osalustasu on kuni 26. septembrini 20 eurot, koos majutusega 30 eurot.
Vaata täpsemat kava ja registreeri kiiresti SIIN.

Õpetajate sügiskool toimub tänu Balti-Ameerika Vabaduse Fondi (BAFF) rahastusele. Rohkem infot BAFF-i stipendiumide ja lektorite toetuste kohta leiate, külastades kodulehte www.balticamericanfreedomfoundation.org

                                                
Õpilasfirma Spoony võitis Euroopa võistlusel südameid
 
Eesti 2016. aasta parim õpilasfirma Spoony, koosseisus Christopher Roosla, Hannah Segerkrantz, Juhan Kokla ja Kaspar Kuus, esindas Eestit Euroopa õpilasfirmade võistlusel Luzernis väärikalt ja silmapaistvalt ning jäi oma soojuse ja energiaga paljudele südamesse. 

Spoony liikmed ise võtsid võistluse kokku järgnevalt: „Spoony üheksa kuud said ilusa punkti Šveitsis, kus toimus Euroopa õpilasfirmade vaheline võistlus. Panustasime selle nimel kogu senise suve ning andsime võistlusel 1000%, läbides edukalt neli kontimurdvat etappi ja konkureerides 35 õpilasfirmaga üle kogu Euroopa. Esikolmikusse me ei pääsenud, kuid võitsime paljude südamed, tohutu kogemuse, rahvusvahelise tunnustuse, väärt kontaktid ja unustamatu tööreisi!“ Loe lisa...


 
Koolitused ettevõtlusõpetajatele!

Viimased selle hooaja metoodilised koolitused, kuhu ootame osalejaid on järgnevad:
14. septembril õpilasfirma ja minifirma programmi koolitus Rakveres  (MAK tellimusel)
19. septembril õpilasfirma ja minifirma programmi koolitus Tallinnas  (Edu & Tegu ettevõtlusõppe programmi rahastusel)
22.-23. septembris põhikooli III astme programmi "Mina, majandus ja ettevõte" vene keeles Tallinnas (Edu & Tegu)
13. oktoobril venekeelne õpilas- ja minifirma programmi koolitus Jõhvis (Ida-Viru projekt)
14. oktoobril venekeelne õpilas- ja minifirma programmi koolitus Narvas (Ida-Viru projekt)
3. novembril (NB! aeg võib muutuda) mini-minifirma koolitus ja IKT vahendite kasutamine põhikooli I - II astme programmides (Edu & Tegu)
 
Uuri lisa ja registreeri: www.ja.ee/mkoolitus

Tutvu kindlasti ka Euroopa Sotsiaalfondist rahastatava ettevõtlusõppe toetamise programmi Edu & Tegu tasuta koolituste kavaga SIIN ning osale!
 
Copyright © *2016 JA Eesti, All rights reserved.

Võta meiega ühendust: junior@ja.ee

unsubscribe from this list    update subscription preferences