Copy
JA Eesti kõige olulisemad uudised ettevõtlushariduse kohta.
View this email in your browser
Kuulutame avatuks JA Eesti veerandsajandi juubeliaasta
 

Möödub 25 aastat majandus- ja ettevõtlushariduse sünnist Eestis.

25 aastat tagasi pani toonase nimega Junior Achievementi Arengufond aluse majandus- ja ettevõtlusharidusele Eestis. See oli keeruline ja omamoodi huvitav aeg, kui me 1992. aastal alustasime. Majandusharidusest ei tahtnud veel eriti keegi rääkida ja sõna ettevõtlusharidus ei olnud siis vist veel eesti keeles olemaski. Meiega koos alustajaid oli veel, aga kõik nad astusid kõrvale, sest teekond ei olnud mitte kergete killast. Aga JA Eesti jätkab tänaseni, sest meil on läbi kõikide aastate olnud silme ees selge siht ning usk, et ajame õiget asja.

Pärast veerand sajandit teelolekut on meil 2017. aastal erakordne rõõm tõdeda, et tänavu õpib JA Eesti programmide järgi majandust ja ettevõtlust rohkem kui 12 000 noort üle terve riigi. Meie võrgustikuga on praeguseks liitunud 184 Eestimaa kooli. On tore, et 2017. aastal ei ole ettevõtlusharidusest rääkimine enam tabu, vaid ühiskond mõistab selle valdkonna tähtsust ja tõelist väärtust. Loe lisa.
 
Rahvusvahelised õpilasfirmad käisid Soomes
 
2. märtsil käisid Kesk-Läänemere rahvusvahelised õpilasfirmad Soomes laadal.

Laat toimus Helsingis Kaari Kaubanduskeskuses, kus õpilastel oli kolm tundi võimalus oma tooteid inimestele tutvustada ja loomulikult ka müüa. Eestist osales laadal 12 õpilasfirmat, kellest kaheksal oli koostöö kas Soome, Läti või Rootsi õpilastega. Mitmel õpilasfirmal on partnerid ka kolmest või lausa neljast projekti riigist.

Laada lõpus jagati välja kolm auhinda. Parima teenuse auhinna sai rahvusvaheline õpilasfirma Findser, mis koondab veebilehele ja mobiilirakendusse lähimad teenusepakkujad valdkondade lõikes. Noorte teenuses nähti omapära ja uudset lähenemist. Õpilasfirma koosneb kahest Läti ja neljast Eesti õpilasest. Parima müügiinimese auhinna pälvis Stefani Altma Tallinna 21. Koolist. Stefani on rahvusvahelisest õpilasfirmast U-Cloud, mille toodanguks on pilvekujulised LED lambid. Stefani on inimene, kes teab oma tootest ja firmast kõike ning on väga positiivne ja rõõmsameelne. Parima toote auhind läks õpilasfirmale Festera Hugo Treffneri Gümnaasiumis. Festera toodab kodukööki mõeldud biojäätmeid lagundavaid prügikaste, mis töötavad mikroorganismide abil. Nende tootes nägi žürii jätkusuutlikkust, keskkonna säästmist ning helget tulevikku. 
 
Juba 4.-6. aprillil sõidavad Eesti õpilasfirmad Riiga, et müüa oma tooteid sealsel rahvusvahelisel õpilasfirmade festivalil.
Esita oma kandidaat aasta õpetajaks, mentoriks või hoopis vilistlaseks!
 
Soovime tunnustada säravaid ja innustavaid ettevõtlusõpetajaid ning mentoreid, kes just sel õppeaastal oma tegude ja tulemustega on silma paistnud. 

Kutsume kõiki õpilasi, õpetajaid, koolijuhte, lapsevanemaid ja teisi ettevõtlusõppe huvilisi esitama oma kandidaati kuni 13. aprillini. Head õpetajad, ärge unustage esile tõstmata oma toredaid abilisi - mentoreid, kes teie tööd klassitunnis või õpilasfirmat juhendades kergemaks teevad!

Lisaks kuulutab JA Eesti  veerandsajandi juubeliaastal välja aasta vägeva vilistlase valimise traditsiooni! Loe lisa.

Lugege lisa ja esitage kandidaat: aasta õpetaja, mentor ning vilistlane.
Kes on Eesti parimad mini- ja õpilasfirmad aastal 2017?
 
Võistluste Eesti parim õpilasfirma ja Eesti parim minifirma stardipauk anti juba sügisel, kui hulk tublisid noori asus oma firmat tegema. Praegu on noorte ettevõtjate tegevus täies hoos ning tublimad neist soovivad tehtut ka teiste tegijatega võrrelda ning end võistlusel proovile panna. 

Eesti parim minifirma selgub 3. aprillil Valga kultuurikeskuses toimuval võistlusel ja Eesti parim õpilasfirma kuulutatakse välja kuu aega hiljem, 4. mail Tallinnas SEB innovatsioonikeskuses. 

Tänavused võistlused on sisult ja vormilt sarnased varasematele: võistlusele pääsemiseks esitatakse oma tegevuse kohta aruanne, võistluspäeval esitletakse oma firmat, pannakse üles müügistend ning õpilasfirmad läbivad ka žürii ristküsitluse. Uuendus on võistlusele kandideerimises. Seoses õpilasfirmade registri kasutuselevõtuga, tuleb võistlusaruanne laadida üles registreerimiskeskkonnas aadressil www.opilasfirma.ee ning panna kirja ka võistlusel osalevad mini- või õpilasfirma liikmed. Võistlusele registreerida saab Sündmuste alajaotuses. Minifirmadelt ootame aruannet ja registreerimist 20. märtsiks, õpilasfirmade aruandeid ootame 18. aprilliks.

Võistluse reeglitega saate tutvuda meie kodulehel www.ja.ee/minifirma2017   ja www.ja.ee/opilasfirma2017

Õpilasfirmade võistluse finaali pääseb 21 parimat õpilasfirmat, minifirmade võistluse finalistide arv sõltub sellest, kui palju on tugevaid kandidaate. Konkurents tuleb pingeline - tegutsevate minifirmade arv on tänavu 46. Õpilasfirmasid on gümnaasiumides ja kutsekoolides registreeritud kokku rekordiliselt 274.

Eesti parim õpilasfirma esindab Eestit juulikuus Euroopa õpilasfirmade võistlusel Brüsselis. Parimat minifirmat ootab samuti väärikas auhind. 
Õpilasfirmade võistluse lavaesinemistest, stendivoorust ja auhinnatseremooniast on kavas otseülekanne. Jälgige reklaami!
 
           
Saada oma õpilased ESP eksamit tegema
 
Ka sellel kevadel on õpilasfirma programmi läbinud noortel võimalus sooritada Euroopa ettevõtluseksam Entrepreneurial Skills Pass. Eksamit on Eestis tehtud juba 3 aastat ning tulemused on olnud head: umbes 70% eksamil osalenud noori on saanud Euroopa tunnistuse.

Sel aastal on võimalik eksamit teha vaid kevadel aprillist kuni juuni lõpuni. Eksami tegemise eeltingimused on õpilasfirma programmi läbimine ja enesehinnangutestide sooritamine õpilasfirma programmi alguses ja lõpus. Eksamile võivad registreeruda ka need noored, kes õpilasfirma programmis on osalenud varasematel aastatel, aga vaid juhul, kui neil on enesehinnangutestid tehtud.

Kuna Euroopa projektitoetuse periood on lõppenud, maksab eksam kõikidele registreerunutele 25 eurot ning raha tuleb tasuda enne eksami algust.

Mis on eksamist kasu?
1. Annab noorele endale ülevaate oma teadmistest Euroopa nõuetega võrreldes.
2. Tunnistust arvestavad mitmed Euroopa tööandjad ja kõrgkoolid lisatõendusena oskustest ja teadmistest.
3. Mitmed koolid võimaldavad tavapärase koolieksami Euroopa eksamiga asendada.

Euroopa eksami kohta on võimalik lugeda kodulehelt http://www.entrepreneurialskillspass.eu/
Seal on võimalik ka proovitesti teha.
 
Koolid saavad Innovest sisekoolitusteks raha taotleda!
 
Koolidele on avatud projektitoetuste taotlusvoor, mille kaudu saab taotleda raha sisekoolitusteks oma koolis.
Uurige lisa SIIT.

JA Eesti on hea meelega teie kooli partneriks. Pakume järgmisi sisekoolitusi:

"Tehas seminariruumis" - protsesside optimeerimise ja tootlikkuse koolitus, mis sobib väga hästi koolimeeskonna motivatsiooni kasvatamiseks ja meeskonnatöö lihvimiseks.

Õpilasfirma programmi koolitus kogu teie kooli õpetajaskonnale. Seda koolitust soovitame õpilasfirma programmiga alustavatele koolidele, et luua kõigile õpetajatele arusaamine ettevõtlusõppest ning panna nad koos ühe eesmärgi - noorte ettevõtlikkuse kasvatamise - nimel tööle. Eriti soovitame kutseõppeasutustele.

Täpsema info ja pakkumise saamiseks võtke palun meiega ühendust - kersti@ja.ee 
"Siga lendab!" - uus teadusmäng lastele!

Õpilasfirmast välja kasvanud OÜ Kolm Põrsakest on valmis saanud uue ägeda teadusmängu "Siga lendab!"
Mängu eesmärk on aidata jõuda põrsapoisil või -tüdrukul õigeks ajaks kooli. Appi tõttab Põrsla Teaduskeskus, kust saab põrsakesele valida erinevaid abivahendeid pikaks õhulennuks. Iga lennu lõpus on võimalik suurendada punktisummat vastates õigesti põnevatele teadusküsimustele. Nii mitmelgi küsimusel on olemas selgitav video. Küsimuste eesmärk on laste silmaringi laiendamine. Mäng on küll suunatud lastele, kuid pakub piisavalt põnevust ka suurematele. Rohkem infot ning lingid mängu tõmbamiseks leiab kodulehelt www.kolmporsakest.ee/sigalendab.
Mängu sündi toetas Eesti Teadusagentuur.
 
Proovige ise ja innustage lapsi!
 
Suvekooli registreerimine on avatud!

Ootame Sind ja Sinu õpilasi suvekooli 15.-17. juunil Raplamaal Toosikannus.
Ettevõtlus- ja majandusõpetajate suvekool keskendub sel korral õpetajate enesearengus olulistele teemadele - läbirääkimine ning õppemängude loomine ja seda ikka mänguliste ja loovate meetodite kaudu.
Õpetajate suvekooli korraldab JA Eesti koos Innovega. Suvekooli rahastab Edu ja Tegu programm Euroopa Sotsiaalfondist ja osavõtt on õpetajatele tasuta.
Pane ennast juba täna suvekooli kirja SIIN.

Võtke kaasa ka oma õpilased!
Samas kohas ja samal ajal ootame koos JA Alumniga suvekooli õpilasi, eelkõige õpilasfirma programmi värskeid lõpetanuid. Tulekul on tore ja noortekeskne programm. NB! Õpilaste suvekool on väliskülalistega ja inglise keeles. 
Õpilasele on osavõtutasu 20 eurot. Suvekooli korraldamist toetab USA Saatkond.
                           
Koolitused uutele õpetajatele üle Eesti

22.03 - 23.03.2017 - 7 sammu (eesti keeles) Põlvas 
06.04 - 07.04.2017 - Mina, majandus ja ettevõte (eesti keeles) Põlvas
24.04.2017 - Mini-minifirma programm ja IKT vahendite kasutamine I-II kooliastmes (varem 7 sammu koolituse läbinud õpetajatele) Tartus
27.04 - 28.04.2017 - 7 sammu (eesti keeles) Pärnus 
08.06 - 09.06.2017 - Mina, majandus ja ettevõte (vene keeles) Jõhvis
08.06 - 09.06.2017 - 7 sammu  (eesti keeles) Rakveres
12.06 - 13.06.2017 - Mina, majandus ja ettevõte (eesti keeles) Rakveres


Rohkem koolitusi ja lisainfot koolituste kohta leiad siit.
 
Copyright © *2017 JA Eesti, All rights reserved.

Võta meiega ühendust: junior@ja.ee

unsubscribe from this list    update subscription preferences  


This email was sent to roger@ja.ee
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Junior Achievement Eesti · Lauteri 3 · Tallinn 10114 · Estonia

Email Marketing Powered by Mailchimp