Copy
JA Eesti kõige olulisemad uudised ettevõtlushariduse kohta.
View this email in your browser
JA EESTI UUDISED
september 2017

 
Haridus- ja Teadusministeerium tunnustas Euroopa parimat õpilasfirmat
 
 16. augustil toimus Haridus- ja Teadusministeeriumis kantsler Tea Varraku vastuvõtt Eesti ja Euroopa parimale õpilasfirmale Festera. 

11.-13. juulil Brüsselis toimunud Euroopa õpilasfirmade võistlusel võtsid mõõtu 36 riigi parimad õpilasfirmad, rääkides oma unikaalseid lugusid ning demonstreerides oma tooteid ja teenuseid (vt http://www.coyc.jaeurope.org/ ). Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilasfirma Festera, kes toodab biolagundavaid prügikaste, oli kohtunike sõnul teistest õpilasfirmadest kõikides aspektides ülekaalukalt tugevaim.

Kantsleri vastuvõtul rääkisid Sandra Võsaste, Kevin Reisenbuk, Joonatan Oras ja Kris-Robin Sirge kuulajatele, kuidas tuli võidu toonud idee ning kui palju raskusi tuli aasta jooksul õpilasfirmal ületada. Noored rõhutasid oma tohutut õpikogemust ja paljude inimeste valmisolekut neile nii toote valmimisel kui ka erinevate muude probleemide lahendamisel nõu anda. Väga tähtis oli tugev meeskonnavaim, mis torkas silma ka vastuvõtul õpilasfirmat tutvustades. Festera tõi oma esitluses välja sellegi, et neil oli Eesti võistlust kevadel raskem võita kui Euroopa oma: Eesti õpilasfirmade tase oli võistlustel ühtlaselt kõrge ning kohtunike küsimused tõsisemad ja raskemad.

Meeldiva üllatusena tuli nüüd juba pärisfirma loonud noortele HTMilt saadud Euroopa esikohta tunnustav kingitus: 3000 eurot toote ja firma arendamiseks. Festera kinnitas ühes suust, et see läheb toote edasiseks arendamiseks, kuna juba on tulnud tellimusi suurtele biolagundavatele konteineritele, mille väljatöötamine nõuab nii aega, mõtlemist kui ka rahalisi vahendeid.

Koos õpilasfirma liikmetega avaldavad JA Eesti ja õpilasfirma Euroopa võistluste juhendajad tänu inimestele, kes oma suvepäevi ei pidanud paljuks kulutada, et aidata kaasa meie noori Euroopa võistlusteks hästi ette valmistada. Täname professionaalse abi eest võistlusmaterjali kujundamisel Johannes Madis Aasmäed, esitlusstendi ettevalmistamisel Ene Andruškevitšust, tehnilise abi eest Rain Neemlaidi ning küsitlusvooruks valmistumisel Oliver Peeki, Hendrik Hindovit, Kaspar Kuusi, Ander Hindremäed. Noored riietas kauniks ja ettevõtjale sobivaks taas Baltika Grupp.

 
JA Eesti toetab Gruusias ettevõtlushariduse koolidesse viimist!

Eesti Välisministeeriumi Arengukoostöö projekti toel aitab JA Eesti Gruusia organisatsioonil saavutada kõrgemat taset ning jõuda enamatesse koolidesse.

Juba selle aasta oktoobris sõidab JA Eesti ekspertide delegatsioon Gruusiasse, kus jagame oma kogemusi, koolitame JA Gruusia õpetajaid ja ärimentoreid. Gruusia noortele pakume võimalust osaleda Eesti õpilasfirmade rahvusvahelisel laadal veebruaris 2018 ja veebruaris 2019.

Maikuus külastavad Gruusia õpetajad ja vabatahtlikud Eesti koole, ettevõtteid, kohtuvad Eesti õpilasfirmadega ning osalevad ettevõtlusõppe programmide koolitusel. Kevadel aitame ette valmistada ka Gruusia parimat õpilasfirmat Euroopa õpilasfirmade võistluseks. Selle projekti rahastusega saab Gruusia parim õpilasfirma osaleda Belgradis toimuval Euroopa õpilasfirmade võistlusel 2018 ja omandada seal Euroopa tasemele vastavaid teadmisi.

Oleme mentorid JA Gruusiaga juhtidele organisatsioonilistes küsimustes, aidates neil lõimuda Euroopa kogukonnaga.

Kesk-Läänemere ühisõpilasfirmade programm jätkub ka sellel õppeaastal.
Soovita õpilastele!
 
Veel kuni 17. septembrini saab kandideerida rahvusvahelisse õpilasfirma programmi (Central Baltic Enterprises without Borders). Ootame programmi hakkajaid noori, kes soovivad teha rahvusvahelist koostööd, luua ühise õpilasfirma naaberriikide noortega ning nii saada juba esimesed kogemused ettevõtlusest ja ärikultuurist lähiriikides. Projekti partnerid on Soome, Rootsi ja Läti. Õppeaasta avaüritus, kus noored omavahel tutvuvad, parnerid leiavad ning ühised ideed välja mõtlevad, toimub juba 6.-8. oktoobril Tallinnas. Eestist saab osaleda 30 noort. Kandideerimiseks õpilasfirma ideed valmis olema ei pea ning kandideerima ootame kuni 17-aastaseid noori nii ühe kui paarikaupa, kui ka endiseid mini- ja õpilasfirmasid, kes mahuvad nõutud vanuse piiridesse. Kuidas kandideerida, loe SIIT.

Projekti käigus toimub toredaid koolitusi ja üritusi ka õpetajatele. Õppeaasta lõpul korraldab Rootsi õpetajatele konverentsi, mis toimub 16.-17. mail 2018.

                 
Õpilasfirmade Hakaton toimub juba sel nädalavahetusel!
Soovita õpilastele!
 
15.-17. septembril korraldavad JA Eesti vilistlased JA Alumni ägedat õpilasfirmade alustamise üritust, kuhu oodatakse 100 õpilast üle Eesti!

48 tunni jooksul aitavad mentorid ja õpilasfirma programmi vilistlased leida osalejatel jätkusuutlikud äriideed, moodustada nende elluviimiseks vajalik meeskond ning teha esimesed kiired sammud oma toote või teenusega turule jõudmiseks.

Hakkaton toimub Pärnu Sütevaka Gümnaasiumis.
SUPERPAKKUMINE Ida-Virumaa õpilasele: Hakkatoni osalustasu 15€ (tavaline 25€) ning transport kompenseeritakse täielikult.

Rohkem infot ja registreerumine: http://jaalumni.ee/hakkaton2017.
Hoia end üritusega kursis ka Facebook-is: https://www.facebook.com/events/1470329452989232/.
YOUTH EMPOWERED avaseminar 30. septembril.
Inspiratsioon õpilasfirma käivitamiseks!
Soovita õpilastele!
 
JA Eesti koos Garage48 ja Coca-Cola HBC-ga kutsuvad kõiki 15- kuni 20-aastaseid ettevõtlusest ja õpilasfirma asutamisest huvitatud gümnaasiumi ja kutsekooli noori võtma osa üritustesarja Youth Empowered Eesti avaseminarist.

Noored edukad ettevõtjad JA vilistlane ja Code with Cody asutaja Kaspar Kuus (ÕF Spoony), laulja ja mikroettevõtja Grete Paia, ettevõtja, investor ja mentor Andres Susi jagavad oma lugusid ning Coca-Cola personalijuht räägib sellest, millised on tööturu ootused noortele.

Noored saavad oma äriidee proovile panna Mini Garage häkatonil. Koos meeskonna ja kogenud mentorite abiga saavad õpilasfirmade ideedest algsed reaalselt toimivad ärimudelid.
Kutsume noori kuulama ja osalema ka siis, kui äriideed veel pole – üritusel saab idee sünniks uut inspiratsiooni ja võimalus on liituda mõne teise meeskonnaga.

ÜRITUS ON TASUTA. Eribussid üritusele väljuvad kl 7.00 Narvast, 7.30 Tartust ja 8.00 Pärnust. Youth Empowered avaseminar toimub Tallinnas Telliskivi loomelinnakus LIFT99 ruumides.
Lisainfo ja registreerimine SIIT.
 
Kas oled targem kui 7.c?
Soovita õpilastele!
 
Ettevõtlusnädala e-viktoriin majandusest 7.-9. klassile on 5. oktoobril.

E-viktoriinil ootame osalema kõiki 7.-9. klassi õpilasi, sõltumata sellest, kas nad õpivad koolis majandust või mitte. Eelmisel aastal osales viktoriinil enam kui 1600 õpilast 50 koolist. Loe lisainfot SIIT ja registreeri oma õpilased enne 27. septembrit.

Parimatele viktoriinis osalejatele korraldame külastuse põnevasse ettevõttesse!
Viktoriiniga stardib ka põhikooli ettevõtlusmäng Creatlon. Loe lisa www.ja.ee/creatlon.
Üllatused on toredad!
 
Aasta ettevõtlusõpetaja 2017 Kaia Tamm rõõmustab auhinnareisi üle!

Kevad 2017, õpilasfirmade lõpp-võistlus ja JA Eesti 25. juubeliga seotud muude tiitlite välja kuulutamine. Kui järg jõudis aasta ettevõtlusõpetaja autasuni ja tutvustavas tekstis tundus olevat palju tuttavat ja minuga seotud, tekkis korraks mõte, et kas tõesti mina? See oli tõeline üllatus, sest seda osati minu eest hästi „peita“. Nii, et üks suur ja võimas üllatus oligi käes ja rõõmu tõi see palju. Kuid üllatused ei lõppenud. Reisifirma Novatours premeeris aasta ettevõtlusõpetajat reisiga Burgasesse, Bulgaarias. Ütlen suure aitäh sellise võimaluse eest. Minu 7-päevane reis Burgase kaunite liivarandade ja sooja veega Musta mere ääres oli vahva. Meie jahedast suvest said äkki väga palavad päevad. Minu jaoks oli see suvepuhkuse algus- päevitamine, ujumine, lugemine ja läheduses asuvate vaatamisväärsustega tutvumine. Tore, et üks Eesti reisifirma mõtles ja tegutses ja premeeris õpetajat. Aitäh neile!

Kaia Tamm
Põlva Gümnaasiumi ja Põlva Kooli ettevõtlus- ja majandusõpetaja; õpilasfirmade juhendaja
Inspireeri õpilasi JA vilistlaste lugudega
 
Kooli alguse viiel järjestikusel teisipäeval jagame lugusid JA silmapaistvaimatest vilistlastest.

Vaata ja loe pikemat intervjuud järgmiste tegijatega:
Jalmar Vabarna – juba kooliajal bändimees ja brändija
Taavi Rõivas – õpilasfirmade suurim fänn!


Tulekul Karoli Hindriksi, Karl Juhan Paadami ja Terje Toomistu lood.

Edu ja Tegu Youtube’i kanalis leidub inspireerivaid lugusid nii õpilasfirmade vilistlastega, näiteks Kaarel Kotkas (OÜ Veriff ja ÕF Sants vilistlane) ja Benedikte Petrutis (OÜ Jätsu, endine ÕF Jätsu) kui õpetajate ja mentoritega. Vaata lisa SIIT.
 
 
Koolitused õpetajatele
 

18. september Ettevõtlusõppe baasmooduli rakendamine neljanda taseme kutseõppes õpilasfirma programmi kaudu. Registreeri ennast SIIN. Koolitus toimub koostöös Innovega ja seda rahastab Edu ja Tegu programm.

11. oktoober ja 10. jaanuar Õpilasfirma ja minifirma koolitus vene keeles. Koolitus on tasuta ja rahastab Interreg Central Baltic programm.

24. oktoober Mini-minifirma koolitus põhikooli II astme õpetajatele. Koolitus on tasuta ja seda rahastab Interreg Central Baltic programm.

20.-21. november rahvusvaheline ettevõtluse ja finantskirjaoskuse koolitus USA koolitajatega. MÄRGI KALENDRISSE, lisainfo lähiajal!

Rohkem koolitusi siit: http://ettevotlusope.edu.ee/koolitused/

Copyright © *2017 JA Eesti, All rights reserved.

Võta meiega ühendust: junior@ja.ee

unsubscribe from this list    update subscription preferences