Copy
JA Eesti kõige olulisemad uudised ettevõtlushariduse kohta.
View this email in your browser
JA EESTI UUDISED
märts 2016

Rahvusvaheline õpilasfirmade laat Tallinnas

Eelmisel kuul toimunud kõigi aegade suurim Eesti õpilasfirmade laat enam kui 190 õpilasfirmaga pakkus erinevaid ja lennukaid äriideesid, millega said külastajad tutvuda Rocca al Mare ja Kristiine kaubanduskeskustes. Parimad said premeeritud.

Rocca al Mare kaubanduskeskuses lõid külastajate seas laineid puulusika otsas müüdavad šokolaadid, millest saab valmistada maitsvat kakaod. Gustav Adolfi Gümnaasiumi ja Vanalinna Hariduskolleegiumi õpilasfirma Spoony sai oma vahva ideega nii Ajujahi ja SEB panga innovatsioonipreemia kui ka parima toote preemia. Lisaks sellele moodustas Spoony 1300-eurone käive rohkem kui viiendiku Rocca al Mare keskuses toimunud laada kogukäibest.  

Kristiine keskuses tegi parimat müüki Võru Gümnaasiumi õpilasfirma Cheeset, kes müüs koduseid juustuvalmistamise komplekte. Parimaks tooteks tunnistati seal Tallinna 21. Kooli õpilasfirma CordGuard 3D prinditud juhtmekaitsed iPhone’i toodetele. Toode on noorte poolt ise disainitud ning esialgset mudelit on juba turult saadud tagasiside põhjal ka vastupidavamaks muudetud. 
Innovatsioonipreemiaga premeeriti Kristiines teklikotte tootev õpilasfirma Bison Hugo Treffneri Gümnaasiumist.

Parima teenuse preemia pälvis Kristiine keskuses kino- ja teatripiletite vahendusportaali loonud Tallinna 21. Kooli õpilasfirma TAGS. Rocca al Mare keskuses tunnistati parimaks teenuseks EBS Gümnaasiumi õpilasfirma SIBIS, kes vahendab talukaupa.

Rahvusvahelistest õpilasfirmadest paistsid silma Soome-Eesti ühisõpilasfirma I’m Blue, kes valmistab ise soome mustikatest tervislikku limonaadi ja Eesti- Läti ühisõpilasfirma Yummy Questions, mis teeb šokolaadimälumängu.
Selle aasta õpilasfirmade laada kogukäive ületas kahes keskuses 10000 eurot. 

Laada korraldaja, JA Eesti tegevdirektori Epp Vodja sõnul on rõõm tõdeda, et aasta-aastalt muutub õpilasfirmade tase ning toodete kvaliteet järjest paremaks. “Õpilasfirmade laat ei ole pelgalt võimalus oma toodet müüa, vaid see on eelkõige koht, kus õpilased saavad reaalse kogemuse ning tuult tiibadesse, et elus palju enamatki saavutada,” lisas Vodja.

Eesti õpilasfirmade laadale  omistas JA Europe  JA Marketplace'i nimetuse, millega tunnustatakse JA Eesti laatade kõrget kvaliteeti ja soovitatakse seal osalemist teistelegi Euroopa riikidele.

Seni suurimat Eesti õpilasfirmade laata toetas ja Kesk-Läänemere ühisõpilasfirmad tõi laadale Interreg Central-Baltic programm Euroopa Regionaalarengu fondist. Laata rahastasid Fast Track Education, Tallinna Ettevõtlusamet, SEB pank. Eriti tänulik on JA Eesti oma 27 eraannetajale, kelle toetus tegi nii suure ulatusega laada üldse võimalikuks!
 

Täpsemad laada tulemused leiad meie kodulehelt.

Pilte saad vaadata siin: Kristiine keskus / Rocca al Mare keskus

Kutsume uusi õpetajaid JA programmide koolitustele


Suure osa hooaja metoodilistest koolitustest viime läbi projekti "Ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe süsteemne arendamine kõigil haridustasemetel (EETA)" raames ja rahastusel. Need koolitused on osalejatele tasuta.

Varsti on tulekul kaks järgmist koolitust:

31.03. - 01.04.2016   Põhikooli 7.-9. klassi programmi "Mina, majandus ja ettevõte" (eesti keeles) Võrus
18.04. - 19.04.2016   Põhikooli 7.-9. klassi programmi Mina, majandus ja ettevõte (eesti keeles) Haapsalus

Täpsema info nende ja muude koolituste kohta leiate infot aadressil www.ja.ee/mkoolitus.
 
Tulekul on majandusolümpiaadi lõppvoor
 
 Majandusolümpiaadi  piirkonnavoorud    toimusid 5. märtsil 16 piirkonnas. Osavõtjaid  oli rekordiliselt 158. Majandusolümpiaad  koosneb kahest osast: teoreetilistest  küsimustest ning praktilistest ülesannetest.  Tulemuste põhjal pääsesid lõppvooru 38  noort. Tulemustega saate tutvuda  siin: www.ja.ee/olympiaad

 Olümpiaadi lõppvoor toimub 9. veebruaril  Estonian Business Schoolis, Olümpiaadi läbiviimist toetab Haridus- ja Teadusministeerium, auhinnad parimatele paneb välja EBS.
Rahvusvahelise õpilasfirma programmi õpilased Soomes
 

 18. märtsil toimus Soomes Kesk-  Läänemere ühisõpilas-firmade programmi  raames õpilasfirmade  laat, kus osales 30  firmat Soomest, Eestist, Lätist ja Rootsist.

 Eestit esindas kaheksa väga head õpilasfirmat,  kellest kahel oli juba eelnev koostöö Soome  õpilasfirmaga. Laadal välja antud kolmest auhinnast  kaks läksid Eesti õpilasfirmadele.
 
Laat toimus Helsingis Kluuvi ostukeskuses. Kolme tunni jooksul said õpilased müüa oma tooteid ning tutvustada teenuseid. Kuigi külastajaid oli reede pärastlõuna kohta vähe, said siiski kõik firmad oma tooteid müüa ning jäid laadaga rahule.
 
Laada lõpus anti välja ka kolm auhinda. Parima müügitöö auhinna sai ühisõpilasfirma I’m Blue, kuhu lisaks soomlastele kuulub ka Tallinna 32. Keskkooli õpilane Anett Klaanberg. I’m Blue liikmed valmistavad ise Soome mustikatest maitsvat limonaadi. Lisaks suurepärasele maitsele oli märkimisväärne õpilaste omavaheline koostöö ja oskus toodet müüa.
Parima toote auhinna pälvis Rootsist pärit firma Guang, mille liikmed valmistavad seljakotte. Seljakotid on pooleldi kaetud helkurmaterjaliga, mis teeb kandja pimedal ajal autojuhtidele nähtavaks. Kotid olid lihtsad, kuid samas väga ilusad ning otseloomulikult tagavad ka oma kandjale turvalisuse.
Parimaks õpilasfirmaks kuululati laadal  Eesti õpilasfirma Jätsu. Jätsu on firma, millest on palju juttu olnud meedias ning mis ei vaja ilmselt tutvustamist. Kitsepiimast valmistatud kolme erineva maitsega jäätis meeldis kõigile külastajatele ja žüriile. Parimaks firmaks tunnistati nad seetõttu, et lisaks heale ja kvaliteetselte tootele, teavad kõik firma liikmed hästi, mida nad teevad ja kuhu nad teel on.  Õpilasfirmasse kuuluvad kolm hakkamist täis ja rõõmsameelset noort ettevõtjat – Katarina Kaleininkas ning kaksikud Benedikte ja Henri Petrutis.
 
Eestlased pakkusid laadal veel puidust lipse ja käevõrusid (ÕF Wootie), joogipudelid (ÕF Fresco), helkurmaterjalist kaunistustega nutikindaid ( ÕF HELGI!), nahast kotis ilutoodete komplekti (ÕF Kitter), 3D printeri abil valmistatud vorme ja kikilipse (ÕF 3D hullud) ning puidust jalgrattasadulaid ja riidest kotte (ÕF tOOL).
 
Kesk-Läänemere õpilasfirmade projekti rahastab Interreg Central Baltic programm Euroopa Regionaalarengufondist.
 
Juba 5.-7. aprillil sõidavad Eesti õpilasfirmad Riiga, et müüa oma tooteid sealsel rahvusvahelisel õpilasfirmade festivalil.

Õpetajate konverents Rootsis

Kutsume õpetajaid 16.-17. mai Rootsis Stockholmis toimuvale õpetajate konverentsile!

Üritus on Kesk-Läänemere ühisõpilasfirmade programmi (Central Baltic Enterprise Without Borders) viimane sündmus sellel õppeaastal. Konverentsiga samal ajal toimub ka Rootsi õpilasfirmade laat koos võistlusega ning CBEwB õpilastele viimane rahvusvaheline laat ning programmi kokkuvõte.
Õpilas- ja minifirmad pürgivad aasta parimaks!

Peagi selguvad tänavused parimad õpilasettevõtjad: 14. aprillil korraldame Eesti minifirmade võistluse Tallinnas EBSis ja 11. mail Eesti õpilasfirmade võistluse Tartus Dorpati konverentsikeskuses.  

Tänavune õppeaasta on JA Eestile olnud väga edukas. Õpilasfirmade arv on kasvanud hüppeliselt: 233-lt eelmisel aastal 291 õpilasfirmani tänavu. Loodud õpilasfirmadest 60 on minifirmad ehk põhikooli õpilasfirmad, mis tegutsevad 25 koolis; 200 õpilasfirmat on algatatud 59 gümnaasiumis ning 31 õpilasfirmat viies kutseõppeasutuses.  Kokku saab õppeaasta jooksul praktilise ettevõtluskogemuse ligi 1200 noort.

Võistlused on midagi enamat, kui lihtsalt õpilasfirmade käibe ja kasumi võrdlemine. Lisaks finantsedule ning suurtele müüginumbritele hinnatakse õpilasfirmade puhul kõrgelt ka noorte õpikogemust, vigadest õppimise võimet, meeskonnana koos töötamist, oma tegevuse ja tulemuste esitlemise oskust ja muid sotsiaalseid oskusi. Võistlusele pääsemiseks esitavad nii mini- kui ka õpilasfirmad oma tegevuse kohta aruande, mille järgi valitakse finalistid. Õpilasfirmade võistluse finaali pääseb 21 parimat õpilasfirmat, minifirmade võistlusele umbes 10 parimat.

Võistluspäeval esitlevad õpilasfirmad oma ettevõtet žüriile ja publikule, seejärel toimub müügioskuste demonstratsioon müügistendide juures ning lõpuks tuleb läbida veel žürii ristküsitlus. See on osa, mida võistlejad sageli kõige enam pelgavad, sest žürii küsimused võivad puudutada nii üldiseid taustateadmisi majandusest ja ettevõtlusest kui ka testküsimusi selgitamaks, kas õpilasfirma liikmed on ikka ise oma tulemused saavutanud. Minifirmad pääsevad ilma sellise ristküsitluseta, kuid nendega vestleb žürii põhjalikumalt stendi juures.

Eesti parima õpilasfirma tiitliga kaasneb austav võimalus ja kohustus esindada Eestit Euroopa õpilasfirmade võistlusel, mis tänavu toimub juuli lõpul Šveitsis. Meie õpilasfirmad on Euroopa tasemel olnud väga konkurentsivõimelised: eelmistel aastatel on koju toodud kaks esimest, kolm teist ja üks kolmas koht ning mitmeid eripreemiaid.

Eesti minifirmade võistluse kohta leiate infot ja võistluse reeglid: www.ja.ee/minifirma2016.

Õpilasfirmade võistluse info ja reeglid leiate www.ja.ee/opilasfirma2016.

Mõlema võistluse läbiviimist rahastab EETA projekt Euroopa Sotsiaalfondist. JA Eesti põhikooli programme toetab SEB pank ning õpilasfirmade võistlust Tartus aitab läbi viia Tartu Ärinõuandla.
 
Huvitavat lugemist


Missuguseid oskusi vajab 21. sajandi õpilane?

Uuring ettevõtlusharidusest Euroopa koolides

Copyright © *2016 JA Eesti, All rights reserved.

Võta meiega ühendust: junior@ja.ee

unsubscribe from this list    update subscription preferences