Copy
JA Eesti kõige olulisemad uudised ettevõtlushariduse kohta.
View this email in your browser
JA EESTI UUDISED
aprill 2016

 
Creatloni ja olümpiaadi parimad
 
9. aprillil autasutasime suurel ühisaktusel kahe olulise võistluse parimaid – EBSi majas toimus majandusolümpiaadi lõppvoor ning selgusid põhikooli 8.-9. klassi ettevõtlusmängu Creatlon parimad.
Majandusolümpiaadi finaalist võttis osa 36 gümnasisti. Olümpiaad koosnes kahest osast: teooriaosa ning praktiline situatsiooniülesanne. Olümpiaadi neli parimat, kes pälvisid ka aastase tasuta õppekoha EBSis olid:
 
1. Robert Pikmets – Tallinna 21. Kool (õpetaja Epp Vodja)
2. Dan-Erik Tamm – Pirita Majandusgümnaasium (õpetaja Henton Figueroa)
3. - 4. Kristjan Erik Liive – Tallinna 21.Kool (õpetaja Epp Vodja)
          Andre Kalde – Tallina 21. Kool (õpetaja Epp Vodja)

Lõpp-protokolli leiate ja olümpiaadi ülesannete kohta saate lisa lugeda siit: www.ja.ee/olympiaad
 
Creatloni puhul on tegemist JA Eesti ja EBS Gümnaasiumi meeskondliku ettevõtlusvõistlusega. Võistluse üldvõitjateks krooniti võistkond PMG9A Pirita Majandusgümnaasimist, koosseisus Kalev Kütt, Tommi Välja ja Anna-Stina Laidna. Noorte juhendajaks on Marek Pibre.
Teise koha pälvisid Kenert Zukker, Kärt Soieva ja Martin Osvald Jarmann meeskonnaga Forseliuse Nutikad Tartu Forseliuse Koolist, kelle juhendajaks on Malle Partsioja.
Kolmanda koha võitsis tiim Calypso Tallinna Laagna Gümnaasiuist, koosseisus Erik Mandel, Crystal Kõrge ja Sten Kilu. Nende juhendajaks on Piret Lass.
Kõiki neid noori ootab ees ärimehele vääriline päev Tallinna Teletornis ning soodus õppevõimalus EBS Gümnaasiumis.

Creatloni võistlusel premeeriti ka eelnevate osavõistluste parimaid. Creatloni III etapp toimus koostöös Maksu- ja Tolliametiga ning noored pidid looma videoklipi maksude maksmise olulisusest. Vidoevõistluse võitjaid ning parimaid klippe uudistage meie kodulehelt.
 
           
 

Eesti parim minifirma 2016 on Illuminati Valga Põhikoolist
 
  14. aprillil võistlesid EBSi aulas seitse tublit minifirmat. Tihedas  konkurentsis krooniti võitjaks Valga Põhikooli minifirma Illuminati koosseisus Kiur Kimmel, Danvar Lendre ja Anna-Paulina Hutten. Noorte juhendaja on Maria Sikk.
Teise koha saavutas minifirma Slimer Hargla Koolist, koosseisus Anheelika Saar, Kristiina Saag, Älis Maran, kelle juhendajaks oli Marek Mekk.
Kolmanda koha sai minifirma Topsik Pärnu Raeküla Koolist. Minifirmasse kuuluvad Lilit Salundi, Kendra Lelov, Rebecca Elisa Kaup ja Kertu Tammann, juhendajaks on neil Kristi Suppi.

Esikolmikule pani preemiad välja SEB pank, kes on ka JA põhikooli programmide suurtoetaja. Esikoha pälvinud firma võitis Viking Line’i kruiisi Helsingisse. II-III kohale pani TEA Kirjastus auhinnaks välja „TEA entsüklopeedia“ e-entsüklopeedia aastase kasutusõiguse. Lisaks anti välja ka mitmeid eriauhindu.
Rohkemat võistluse kohta saad lugeda SIIT.
  
Esita oma kandidaat Aasta ettevõtlusõpetajaks või JA Eesti aasta mentoriks 2016!

Soovime tunnustada säravaid ja innustavaid ettevõtlusõpetajaid ning mentoreid, kes just sel õppeaastal oma tegude ja tulemustega on silma paistnud. 

Kutsume kõiki õpilasi, õpetajaid, koolijuhte, lapsevanemaid ja teisi ettevõtlusõppe huvilisi esitama oma kandidaati kuni 16. maini. Head õpetajad, ärge unustage esile tõstmata oma toredaid abilisi - mentoreid, kes teie tööd klassitunnis või õpilasfirmat juhendades kergemaks teevad!

Lugege lisa ja esitage kandidaat: aasta õpetaja, aasta mentor.

 
Võimalus õpilasfirma läbinutele
Euroopa ettevõtluseksam ESP

On alanud Euroopa ettevõtluseksamite tegemise periood. Esimesed 12 noort on oma eksamid juba ka sooritanud ning neist 11 on selle edukalt läbinud! 

Sellel aastal on veel viimast korda võimalik kutseõppeasutustes eksam tasuta sooritada ning üldhariduskoolide noortele maksab eksam 25 eurot. Järgmisel aastal, kui projektitoetus lõpeb, hakkab eksam kõikidele maksma 35 eurot. Seega soovitame kõikidel huvilistel, kes sel aastal õpilasfirma programmi läbivad, oma teadmised kohe sel aastal ka proovile  panna. Eksami tegemise huvist andke palun teada aadressil opilasfirma@ja.ee
 
Eksami tegemise eeldused on õpilasfirma programmi läbimine ning kahe enesehinnangu küsimustiku täitmine. Kellel on teine küsimustik  veel vastamata, minge aadressile ESP ning täitke küsimustik seal.

Euroopas muutub ESP üha populaarsemaks ning järjest rohkem ettevõtteid ja kõrgkoole aktsepteerib seda teadmiste, oskuste ja hoiakute mõõtmise vahendina. Eelnevalt läbitud enesehinnang on ka tegijale endale huvitav vaadata ning annab infot õpetajatele, milline on õpilasfirma programmi mõju  nende õpilastele. Eksam aga võimaldab võrrelda meie noorte teadmisi oma Euroopa eakaaslastega.

 
Head eksamiõnne!
15 Eesti õpilasfirmat rahvusvahelisel õpilasfirmade festivalil Riias


5.-7.aprillini toimus Riias Junior Achievement Latvia korraldatud rahvusvaheline õpilasfirmade festival, kus osalesid ka meie õpilasfirmad. Kolmepäevane festival oli väga meeleolukas ning osalejaid oli 16 erinevast riigist kohale tulnud. Parimad said ka auhindu.

Aprilli teisel nädalal sõitis 15 eesti õpilasfirmat Riias toimuvale rahvusvahelisele õpilasfirmade festivalile, kus osales kokku 99 õpilasfirmat 16 erinevast riigist. Rohkem kui 500 osalejaga festival sundis õpilasi veelgi enam pingutama, et konkurentide seast silma paista.
 
Esimesel päeval toimus suur konverents, kus lisaks õpilasfirmade reklaamklippide tutvustamisele, said õpilased ka uusi teadmisi näiteks lavaesinemise ja liftikõne kohta. Oluline on julge pealehakkamine ja soov teistest eristuda.
 
Teine päev oli kõige töökam, sest siis toimus Domino ostukeskuses õpilasfirmade laat. Ostjaid oli küll kolmapäevasel päeval vähe, kuid väga paljud õpilasfirmad suutsid oma tooteid müüa teistele õpilastele ja õpetajatele ning müügitulu ei jäänud saamata. Päev lõppes piduliku gala-õhtusöögiga, kus jagati mitmetes erinevates kategooriates auhindu. Ka Eestit esindanud õpilasfirma Notebase pälvis JA Alumni tuleviku potentsiaali eripreemia.
 
Silmapaistvamate õpilasfirmade seas oli Hollandi õpilasfirma Sharp & Shave, kelle tootega on võimalik žilette lihtsa vaevaga teritada. Samuti oli laadal menukas Slovakkia õpilasfirma Glory, kes müüs erinevatest taimedest ja looduslikest koostisosadest valmistatud närimiskumme. Huvitava faktina võib ära märkida, et nende närimiskummid on valmistatud just Eestis!
 
Kolmas päev oli pühendatud kõigile ühisõpilasfirmadele, kus võeti kokku möödunud õppeaasta – räägiti nii kogemustest kui ka õnnestumistest-ebaõnnestumistest. JA organisatsioonide esindajad panid paika ka plaanid järgmiseks aastaks, et tulevastel ühisfirmadel oleks kogemus veelgi meeldejäävam.
 
Pilte rahvusvahelisest õpilasfirmade festivalist on võimalik näha ürituse Facebooki lehelt.
 
Ühisõpilasfirmasid ootab ees veel viimane pingutus mai keskel toimuval Rootsi õpilasfirmade laadal Stockholmis.
Ettevõtlusõpet põhikoolis hakkab toetama e-õpe
 
Järgmisel aastal saavad põhikooli noored ettevõtlusteadmisi omandada ka e-õppe kaudu. JA Eesti on kaasatud JA Europe ja JA Rootsi organisatsiooni, Ung Företagsamhet i Sverige, juhtimisel ellu viidavasse Erasmus+ projekti, mis töötab välja ja katsetab e-õppe võimalusi põhikooli III astme ettevõtlusõppe programmi „Mina ja ettevõtlus“ rakendamisel.

Projekti „It’s My Future“ on kaasatud koostööpartneritena lisaks Eestile JA organisatsioonid Rumeeniast, Bulgaariast, Hispaaniast, Soomest ja Kreekast, kus on hakatud koolides põhikooli ettevõtlusõpet rakendama ja programmi adapteerima. E-mooduli töötab välja Rootsi konsultatsioonifirma Future First AB, katsetab kõigepealt ühes kohalikus koolis ja seejärel e-moodul tõlgitakse, adapteeritakse iga maa keelde ning katsetatakse partnerriikide koolides.
.
Tänaseks on läbi analüüsitud partnerriikide riiklikud õppekavad ja otsitud ühisosa, et uus programm vastaks iga riigi haridusnõuetele. Samuti on vahetatud kogemusi, milliseid toetavaid tegevusi on üks või teine riik ettevõtlushariduse andmisel teinud.
E-mooduli sisu katab JA Eesti programmi „Mina ja ettevõtlus“ teemasid, kaasatakse tuntud ettevõtjaid, kelle videointervjuud on õpilastele kuulata, vaadata ja nende kogemusest õppida. Õpilane saab enda ettevõtlikkust hinnata testi abil ja kaaluda erinevaid äriideid. E-mooduli abil saab õpilane vastavalt vajadusele omandada teadmisi ka väljaspool koolitundi, tagasisidet annab e-õppe programm koheselt.

Kuni 2018. aastani kestva projekti raames plaanitakse kõigi partnerite kohta kokku kaasata e-ettevõtlusõppesse 5250 õpilast vanuses 13-15, 21 õpetajat-koolitajat (kolm koolitajat igast riigist), kes pärast vastava rahvusvahelise treeningu läbimist, viivad läbi e-mooduli rakendamise koolitused kohapeal, kokku 210 õpetajale. Seega, igas partnerriigis koolitatakse vähemalt 30 põhikooli õpetajat ja kaasatakse 6 kooli programmi katsetamisse. Ettevõtlusõpet toetama ja koolidega koostööle kutsutakse ka kümmekond kohalikku ettevõtjat, vabatahtlikku, kes oma ettevõtjakogemust õpilastele edasi annaksid ja ärataksid huvi ettevõtluse vastu.

Projekti jätkusuutlikkuse tagab kohalik ettevõtlusõpetajate võrgustik, kes põhikoolide III astmes rakendavad JA programmi „Mina ja ettevõtlus“ ning neile korraldab JA Eesti e-mooduli kasutamise täiendõpet peale katseperioodi ja materjalide valmimist projekti viimasel rakendusaastal.
Maria on uus Riin

JA Eesti meeskonnas on toimunud muutused – meie ridades ei ole enam Riin Saart, kes oli paljude õpetajate ja õpilaste jaoks JA Eesti esimene kontaktisik ja õpilasfirmade nõustaja.

Riinu kireks on alati olnud ja on matemaatika ja alates 18. aprillist ongi ta pühendunud matemaatika õpetamisele Tallinna Reaalkoolis ja Kesklinna Põhikoolis. Tema äraminekuga on JA Eesti matemaatiline võimekus ja täpsus saanud suure hoobi, mida me ilmselt niipea korvata ei suuda.

Riinu tööülesanded õpilasfirma programmi juhina võtab üle Maria Abel, kes on meil projektijuhina töötanud juba kolm aastat, abistanud varem Riinu õpilasfirmade registreerimisel ja korraldanud üritusi. ESP-eksamiga seotud ülesanded võtab enda kanda Aljona Kantor. Mõlemal teemal kirjutage palun meilile opilasfirma@ja.ee

Meil on rõõm, et Riin oli meiega pisut kauem kui kuus aastat. Soovime talle tuult tiibadesse ja loodame, et meil õnnestub ka edaspidi koostööd teha!

 
Tulekul sündmused
 
Märgi kalendris ja vaata on-line ülekannet võistlusest „Eesti parim õpilasfirma 2016“! Võistlus on 11.mail Tartus, Dorpati konverentsikeskuses. Eesti parim õpilasfirma läheb Eestit esindama rahvusvahelisele õpilasfirmade võistlustele, mis toimub tänavu Šveitsis. Ülekannet vaata: www.ja.ee/opilasfirma

Registreeri end ja oma õpilased Mentorite Metsakooli. Suvekool õpetajatele ja õpilastele toimub 28.-30. juunil.
Suvekooli õpilastele korraldab meie vilistlasorganisatsioon JA Alumni. Osa võtma on oodatud kõik 17-19 aastased õpilased, kes õpivad JA Eesti programmide alusel nii gümnaasiumis, kui ka kutsekoolides, eriti tänavu õpilasfirmat teinud noored. Registreerimine kestab 1. juunini ning osavõtutasu on 25 eurot.
Rohkemat infot Mentorite Metsakooli kohta leiate SIIT.

Õpetajate suvekooli märksõnad on loovus, ärimudeli koostamine, maksud. Registreerimine 16. maiks: junior@ja.ee  OOTAME KÕIKIDE VANUSEASTMETE ÕPETAJAID! 
Partnerite pakkumised
 
Meil on rõõmustav uudis kõigile õpetajatele, kellel on klassieksursiooni plaanid veel tegemata.
Sõitke klassiga päevaks Helsingisse või 3-päevasele Stockholmi kruiisile.

Päevakruiis noorterühmale Helsingisse algusega Tallinnast alates 17€ /reisija.
Pakkumine kehtib iga päev Viking XPRS-il reisivatele rühmadele alates 10 inimesest.
Koolirühma saatvale õpetajale on päevakruiis tasuta. Erihinnaga kohtade arv on piiratud.
Iga 10 noore kohta peab olema kaasas üks vähemalt 30-aastane rühmasaatja (õpetajad /treenerid võivad olla ka nooremad).
Broneerimisel mainige tootekoodi: EKOOL.
Lisainfo: http://www.vikingline.ee/ari-ja-ruhmareisid/noorteruhmad/paevakruiis-helsingisse/

Suvel, 18.06-12.08.2016 reisivad Viking Line'i laevad Tallinna südalinnast otse Stockholmi südamesse.
Stockholmi kruiis 12 - 17aastastele õpilastele alates 28,70€ /reisija.
Hind sisaldab:
- Reisijapilet Tallinn - Stockholm - Tallinn liinil laevaga Mariella või Gabriella
- Koht B4 Inside Standard kajutis
- 1 hommikusöök Rootsi lauas valitud suunal*
- 1 õhtusöök Rootsi lauas valitud suunal*
* Rootsi laud sisaldab ka jooke.
Broneerimisel kasutage tootekoodi: ESOXG
Õpetajale, kelle klass Stockholmi kruiisi pakkumist kasutas, kingib Viking Line edasi - tagasi laevareisi neljale Helsingisse Viking XPRS'i pardal, A-klassi kajutis.
Kinkekaart kehtib kuni 30.12.2016, kinkekaardi väärtus ligi 200€. Max. 1 kinkekaart/broneering.

Vaata lisaks: http://www.vikingline.ee/ari-ja-ruhmareisid/noorteruhmad/klassiga_stockholmi/

Rühmareiside broneerimine ja lisainfo: telefonil +372 666 39 44 või e-maili teel: ryhmad.estonia@vikingline.com
Huvitavat lugemist

Milliseid oskusi on vaja 21. sajandi tööks:
Preparing for the robots: Which skills for 21st century jobs?

 
Copyright © *2016 JA Eesti, All rights reserved.

Võta meiega ühendust: junior@ja.ee

unsubscribe from this list    update subscription preferences  


This email was sent to <<E-maili aadress>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Junior Achievement Eesti · Lauteri 3 · Tallinn 10114 · Estonia

Email Marketing Powered by MailChimp