Copy
JA Eesti kõige olulisemad uudised ettevõtlushariduse kohta.
View this email in your browser
JA EESTI UUDISED
mai 2015

Gruusias ettevõtlusharidust edendamas

Mai kuus võttis JA Eesti kaasa tublimad vabatahtlikud ning lendas nädalaks Gruusia pealinna Tbilisisse, et koolitada sealseid JA juhendajaid ning õpilasfirmade liikmeid.

Nädala jooksul jõudsime teha nii mõndagi. Esiteks osalesime Gruusia parima õpilasfirma valimisel. Võistlus oli oma mastaabilt küll pisut väiksem, kui Eestis ollakse harjunud - osales viis firmat - kuid oma tasemelt see Eesti võistlusele alla ei jäänud. Lisaks juhandas JA direktor Epp Vodja võitjafirmat terve päeva ning juba kahe kuu pärast Berliinis võistleb Gruusia parim õpilasfirma koos ülejäänud Euroopa parimatega.
Lisaks viisime läbi 12-tunni ettevõtluslaagri umbes 30 Gruusia õpilasfirmade liikmete. Osalejaid said selle aja jooksul välja mõelda ning valmis visandada oma ettevõtte ja selle toote või teenuse. Päeva lõpuks pidid nad oma ideed kaitsma žürii ees ja välja sai selgitatud ka parim. Väikesest võidust olulisem on siiski kõigi osalejate ühehäälne positiivne tagasiside ja arvamus, et sellisest koolitusest on neile väga suur kasu.
Lõpetuseks koolitasime Gruusia ettevõtlusõpetajaid ja vabatahtlikke. Esimene võimalus Gruusia õpilastel uusi teadmisi kasutada on juba juuli lõpus Berliinis Euroopa õpilasfirmade võistlusel!

Ettevõtlusõpetajate ja -õpilaste koolitamist Gruusias toetas Välisministeerium Arengukoostöö ja humanitaarabi vahenditest.

Eesti parim õpilasfirma on ÕF Wooch Miina Härma Gümnaasiumist

Mai alguses toimus läbi aegade suurim ja tihedaima konkurentsiga Eesti õpilasfirmade võistlus, mille võitis puust käekellasid tootev ÕF Wooch.

Junior Achievement Eesti korraldatud Eesti õpilasfirmade võistlus tõi sel aastal innovatioonikeskus MEKTORYsse kokku 20 Eesti kõige tugevamat õpilasfirmat, kes valiti välja võistlusele osalema eelnevalt esitatud tegevusaruannete põhjal. Sel aastal registreeritud 230 õpilasfirmast esitas aruande 48. Need mõlemad on läbi aegade suurimad numbrid.
 
Võistlus toimus kolmes voorus – esiteks tutvustasid noored ettevõtjad oma toodet või teenust nelja minuti jooksul laval. Seejärel vestlesid nad kinniste uste taga žüriiga ning lõpetuseks pidid nad oma müügioskusi ja toodet või teenust tutvustama müügistendide taga. Arvesse võeti ka juba varem esitatud aruanded.

Päeva lõpuks selgus Eesti parim õpilasfirma aastal 2015. Sedapuhku võitis ÕF Wooch Miina Härma Gümnaasiumist (Henri Hallik, Magnus Loos, Meelis Pihlap, Roland Sirg ja juhendaja Karmo Kurvits). Wooch toodab käsitööna puust käekellasid – neile tõi võidu ühtaegu põnev idee, väga hea teostus ning ka nende võime oma eksklusiivse hinnaga ajanäitajaid väga edukalt müüa.
 
Teise koha sai ÕF E-MuusikakoolLäänemaa Innovatsioonikeskusest Innokas (Berta Valdma, Karel Nappus, Markus Lember, juhendad Angela Leppik ja Indrek Kask). Nemad pakuvad muusikaõppega koostöös loodud laulu-, pilliõppe- ja muusika algteadmiste õppevideote kogu.
 
Kolmanda koha teenis välja ÕF Sporter  (Ian Allan Leman, Liisa Ansip, Peeter Pungar, Siim Kask, juhendaja Ülle Seevri. Hugo Treffneri Gümnaasium, Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium ja Tartu Jaan Poska Gümnaasium). Sporter on noortele tutvuste loomiseks põnevaid spordiüritusi korraldav meeskond, kelle visiooniks on mitmekesisem ja tervislikum ühiskond õnnelike sportlike noorukite näol.
 
Esikolmikulte pani väärikad auhinnad välja Viking Line. Eesti parima õpilasfirma riietab Euroopa võistlusel osalemiseks stiilseks ja moodsaks Baltika brändide kauplus Moetänav.

Eesti õpilasfirmade võistlust toetasid Tallinna Sadam, Tallinna Ettevõtlusamet ja Viking Line. Kõigile osalejatele panid auhinnad välja Äripäeva kirjastus, kirjastus Loogiline ja Äripäev.
 
Pildid leiad siit: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.993356174010103.1073741850.155635037782225&type=3

Eriuahindade võitjad leiad siit: http://ja.ee/index.php?article_id=377&page=159&action=article&

Aasta ettevõtlusõpetaja on Krista Savitsch ja JA Eesti aasta mentor on Kari Maripuu.

19. mail andis peaminister Taavi Rõivas üle aukirjad Aasta ettevõtlusõpetjaale 2015 ja Aasta mentorile 2015.


Aasta ettevõtlusõpetajaks 2015 nimetati õpetaja Krista Savitsch, kes tegi 2014/15 õppeaastal Tabasalu Ühisgümnaasiumis ajalugu, juhendades kooli esimest minifirmat J.B.A.A. Minifirma J.B.A.A kuulutati tänavu aasta parimaks minifirmaks.
Krista innustusel on Tabasalu Ühisgümnaasiumi 8.-9. klassi õpilased aktiivselt osa võtnud ka JA ettevõtlusmängust Creatlon ja seda juba mitmel aastal. Tänavu osales Tabasalu koolist mängus tervelt kolm tiimi. Creatloni tiim The Business Girls oli sel aastal üks kolmest Eesti parimaks tunnistatud võistkonnast.
Koolis on Krista organiseerinud mitmeid ettevõtlusele ärgitavaid üritusi nagu jõululaat, Tagasi kooli päev ja ettevõtluspäev. Ta on innustav ja motiveerib oma õpilasi alati saavutama enamat.
Õppetöösse kaasab ta aktiivselt mentoreid ja ettevõtjaid ning viib õpilased koolist ettevõtlusmaailma. Ta on otsinud ja leidnud enda tegevusele toetajaid ettevõtjate hulgast. Just Krista kaasas minifirma juhendamisse mentori Kari Maripuu, kes võttis oma tööd nii südamega, et pälvis aasta parima mentori tiitli.

JA Eesti aasta mentor 2015 Kari Maripuu aitas minifirmal J.B.A.A tippu tõusta. Tema abi ja soovitused olid kasuks nii minifirma igapäevases tegevuses ja tootearenduses kui ka valmistumisel laatadeks ja võistluseks.

Lisaks mentorlusele pidas Kari ka erinevaid ettevõtlusteemalisi innustavaid loenguid algklasside ja põhikooliõpilastele, aitas korraldada Tabasalu Ühisgümnaasiumi ettevõtluspäeva ja organiseeris õpilaste külaskäigu ettevõttesse. Ta on ainulaadne ja ääretult abivalmis inimene, kes suunab ja toetab oma arvamust peale surumata, aidates noortel oma unistused teoks teha!

Krista Savitschi ja Kari Maripuu esitasid aasta parima tiitlitele nende õpilased.

Tulemas

Lisaks suvepuhkustele on tulemas veel mõned põnevad sündmused, mis veel sellesse kooliaastasse mahuvad.


Esiteks on juba ukse-ees Ettevõtluse suvekool, mis sel aastal toimub 26.-28. juunil Voorel. Nädalavahetuseks on plaanitud erinevaid põnevaid ja harivaid ettevõtmisi ning põnev nädalavahetus JA Eesti tuntud headuses on enam kui kindel. Täpsem info tuleb meie kodulehele http://www.ja.ee juba õige pea.

Õpilaste suvekooli toetab EAS Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest. Õpetajate suvekooli toetavad Innove Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest programmi „Üldhariduse pedagoogide kvalifikatsiooni tõstmine 2008–2014” raames ja COSIMA projekt.

Teine tähtis sündmus on juuli lõpus 26. Euroopa õpilasfirmade võistlus Berliinis. Eestit läheb sinna esindama ÕF Wooch, kellest saab lugeda paar artiklit tagasi. ÕF Woochi ettevalmistusi ja võistlusel osalemist kajastame juba jooksvalt meie Facebooki lehel https://www.facebook.com/JuniorAchievementEesti koha, kui meil midagi toredat ja uut öelda on.
Euroopa võistluse Facebooki lehe leiate siit - https://www.facebook.com/jaye.CoYC. Esialgu saab sealt eeskätt vaadata pilte ja sissekandeid eelmisest Euroopa õpilasfirmade võistlusest Tallinnas. Aga need on ka toredad pildid ja postitused ning loodetavasti hakkab Saksamaa ka õige pea aktiivsemalt postitama. :)
Copyright © 2015 JA Eesti

Võta meiega ühendust: junior@ja.ee


unsubscribe from this list    update subscription preferences