Copy
Povolte si zobrazení obrázků, případně otevřte tento e-mail v prohlížeči.

Květnový bulletin Centra paliativní péče

Před třemi dny byl hostem 20 minut Radiožurnálu Sylvan Luley, právník švýcarské organizace Dignitas, která zájemcům z celého světa zprostředkovává asistovanou sebevraždu. Pan Luley v rozhovoru osvětluje některé aspekty fungování této organizace, která je opředena řadou mýtů a nedorozumění. Zároveň však sám sklouzává k některým zavádějícím zjednodušením, například v momentu, kdy zmiňuje podání silných léků proti bolesti za účelem uspíšení smrti jako alternativu k aktivní eutanázii. Předávkování pacienta je aktivní eutanázie. Dobrá paliativní péče s adekvátní léčbou bolesti je něco jiného, a i když se někdy musí využít silných léků se sedativním účinkem, dostupná data jasně prokazují, že správně vedená léčba bolesti nevede ke zkrácení života.

Doporučujeme

Moderní medicína tváří v tvář smrti


Dovolujeme si zopakovat pozvánku na unikátní přednášku newyorského geriatra a paliatra prof. Seana Morrisona 2. června v Praze v Karolinu UK. Profesor Morrison přiletí do Prahy, aby slavnostně zakončil kampaň Konec dobrý, všechno dobré. Nenechte si ujít událost tohoto léta.
 

Webináře

V květnu jsme připravili webinář na téma Komplikované truchlení. Ředitel Centra paliativní péče Martin Loučka se v něm bude věnovat tomu, jak poznat kdy už se jedná o komplikovaný zármutek, jak odlišit zármutek a depresi a jaké jsou zásady terapeutické práce s komplikovaným truchlením.
Pozor! Došlo ke změně termínu - webinář se koná 25. 5. od 16:00.
V červnu se mužete těšit na webinář o amyotrofické laterální skleróze od odborníků ze spolku ALSA.

Webináře Centra paliativní péče se konají pravidelně jednou za měsíc, účast na nich je bezplatná, stačí se pouze včas přihlásit a mít připojení k internetu.
 

Výzkum pro praxi

V aktuálním výzkumu pro praxi  přinášíme v návaznosti na dubnové mezinárodní sympozium shrnutí třech vědeckých článků zaměřených na paliativní péči v domovech pro seniory. Dočtete se v něm o tom, že vzdělávání pracovníků domovů pro seniory v paliativní péči může vést omezení použití agresivní léčby v závěru života, o etických aspektech podávání umělé výživy a hydratace a také o prognózování a správném načasování konzultace paliativního týmu v domově pro seniory.

Aktuality z ČR i ze světa

 

Učebnice dětské paliativní péče ke stažení

Na webu ICPCN je zdarma ke stažení nová učebnice dětské paliativní péče, kterou napsal Dr Justin Amery, lékař prvního dětského hospice na světě Helen House v Oxfordu. Knihu a své zkušenosti dal k dispozici zdarma, aby se péče o těžce nemocné děti mohla posunout zase o kus blíže ideálu, který obsahují principy paliativní péče.

 

Jiskřivá debata na ČT

Ve středu 11. května byli hosty živého vysílání Souvislostí Jana Pokorného na ČT2 Martin Loučka společně s Marií Svatošovou, Jaromírem Matějkem a Jitkou Abrahámovou. V pořadu diskutovali na téma “Umíme umírat?” a bylo vidět, že v některých ohledech se odpovědi na tuto zdánlivě jednoduchou otázku mohou výrazně lišit.
 

Umírají lékaři jinak než jejich pacienti?

Nová studie, publikovaná v Journal of American Geriatrics Society, částečně nabourala hypotézu, že lékaři umírají jinak než jejich pacienti. Tuto myšlenku před několika lety zpopularizovala esej Dr Murraye ve Wall Street Journal, analýza dat o úmrtí téměř deseti tisíců amerických lékařů ale poukázala pouze na nepatrné odlišnosti. Přesto i z českých dat víme, že lékaři mají oproti veřejnosti mnohem lepší představu o hospicové péči a umírání v hospici je pro ně hned po domácím prostředí nejlepší možností.
 

Povečeřme společně

Výzkumníci z University of East Anglia zpracovali přehledovou studii 56 různých intervencí, které měly za cíl zlepšit příjem jídla a tekutin u pacientů s demencí. Jako nejslibnější se ukazuje takzvaně holistický přístup k organizaci stravování, kdy se k jídlu sejdou pacienti společně, ideálně se zaměstnanci, a kdy je jídlo zarámováno jako společenská událost, může se také využít podkresové hudby a podobně. Tento přístup nejen zlepšuje malnutrici, ale má také pozitivní dopad na kvalitu života pacientů.

Pozvánky na vzdělávací akce

Burza práce

Pokud máte zájem uveřejnit nabídku své organizace,
napište nám odkaz na inzerát na e-mail office@paliativnicentrum.cz

 
Copyright © 2016 Centrum paliativní péče

Upravit, co všechno mi posíláte. 

Odhlásit ze všech e-mailů od Centra paliativní péče.

 

Email Marketing Powered by MailChimp
 
Centrum usiluje o systematické rozvíjení paliativní péče v České republice.

http://paliativnicentrum.cz

Sledujte nás na Facebooku nebo na Twitteru.