Copy
Povolte si zobrazení obrázků, případně otevřte tento e-mail v prohlížeči.

Zářijový bulletin Centra paliativní péče

Rozbíhá se nový školní rok a s ním i nabídka našich vzdělávacích akcí.

Kromě pravidelných webinářů bychom vás rádi pozvali na semináře o dětech a smrti, které se budou věnovat hlavně psychosociální podpoře dětí a dospívajících během nemoci a zármutku. Máme připravený speciální kurz (nejen) pro sociální pracovníky a jeden kratší pro učitele a pracovníky ve školství.

V říjnu se také uskuteční první kurz ELNEC, který bude probíhat pod hlavičkou našeho Centra. ELNEC je intenzivní kurz základů paliativní péče, který byl vytvořen v USA a primárně je určen pro zdravotní sestry. V poslední době však slouží i jako vstupní kurz pro celé organizace, které se chtějí v této problematice vzdělávat. Pokud byste měli o kurz zájem, informace najdete opět na našem webu.

Aktuality z ČR i ze světa

Hospicová péče v zákoně o sociálních službách

Zdravotnický deník informoval o návrhu MPSV zařadit do novely zákona o sociálních službách „sociální služby poskytované osobám v terminálním stavu a osobám blízkým“, které by pokrývaly hospicovou péči. Ve stejném článku se vyjadřuje i ředitel VZP k pilotnímu projektu mobilní paliativní péče.

Bolest zdarma

Nejvýznamnější vědecký časopis Nature publikoval zvláštní přílohu o bolesti, která je k dispozici zdarma na stránkách časopisu.

Směrnice pro léčbu chronické bolesti

Americká společnost klinické onkologie vydala nové směrnice pro léčbu chronické bolesti u dospělých onkologických pacientů v remisi. Článek, který je zdarma ke stažení na stránkách časopisu Journal of Clinical Oncology, obsahuje doporučení pro diagnostiku i terapii tohoto významného symptomu, kterým trpí téměř každý druhý pacient.

Těsně předtím, než umřu

Působivou kolekci fotografií, myšlenek a přání pacientů před smrtí připravil fotograf Andrew George. Celá výstava je i online na webu Right, before I die.

Na vězně se zapomíná

Evropská asociace paliativní péče zvažuje založení pracovní skupiny, která by se věnovala jedné z opomíjených, ale velmi zajímavých oblastí - paliativní péči ve věznicích. Zájemci o zapojení do této pracovní skupiny se mohou nahlásit řediteli Centra paliativní péče (m.loucka@paliativnicentrum.cz).

Virtuální realita do nemocnic

V některých amerických nemocnicích pilotují využití virtuální reality v léčbě bolesti. Pacienti díky vstupu do virtuálního světa věnují méně pozornosti bolestivým vjemům, souvisejícím s jejich onemocněním a metodika se díky zlevňující se technologii jeví jako poměrně slibná.

Doporučujeme

Webináře

V září jsme pro Vás připravili webinář o pietním zacházení s dětmi zemřelými před narozením, který připravuje Ing. Jana Vališová, spoluzakladatelka a předsedkyně spolku Tobit.
Webináře Centra paliativní péče se konají pravidelně jednou za měsíc, účast na nich je bezplatná, stačí se pouze včas přihlásit a mít připojení k internetu.
 

Výzkum pro praxi

Po srpnové pauze se v září můžete těšit na Výzkum pro praxi na téma sexualita v paliativní péči a pietní zacházení s dětmi zemřelými před narozením. Náš oběžník o aktuálních výzkumech tak jako vždy tématicky navazuje na proběhnutý a připravovaný webinář.

Pozvánky na vzdělávací akce

Burza práce

 • Hospic sv. Jiří v Čerčanech hledá ředitele společnosti na plný úvazek s nástupem od 1. 1. 2017.
   
 • Domácí hospic Tabita v Brně přijme všeobecnou zdravotní sestru na plný nebo částečný úvazek.
   
 • Hospic v Červeném Kostelci přijme všeobecnou sestru. Zájemci se mohou obracet na vrchní sestru na e-mailu novakova@hospic.cz.
   
 • Hospic Harmónia z Nového Města na Slovensku hledá lékaře se specializací paliativní medicína nebo algeziologie. Zájemci mohou zasílat CV a motivační dopis na e-mail: hospicharmonia@post.sk.

  Pokud máte zájem uveřejnit nabídku své organizace,
  napište nám odkaz na inzerát na e-mail office@paliativnicentrum.cz

 
Copyright © 2016 Centrum paliativní péče

Upravit, co všechno mi posíláte. 

Odhlásit ze všech e-mailů od Centra paliativní péče.

 

Email Marketing Powered by Mailchimp
 
Centrum usiluje o systematické rozvíjení paliativní péče v České republice.

http://paliativnicentrum.cz

Sledujte nás na Facebooku nebo na Twitteru.