Copy
Povolte si zobrazení obrázků, případně otevřte tento e-mail v prohlížeči.

Březnový bulletin Centra paliativní péče


Atul Gawande je americký lékař, profesor chirurgie na Harvard Medical School a nositel mnoha ocenění za přínos světové medicíně. Je také autorem několika důležitých knih, z nichž poslední Being Mortal se věnuje paliativní péči. Doktor Gawande se tomuto oboru sám nikdy přímo nevěnoval, ale na základě zkušenosti s vážnou nemocí svého otce a také mnoha příběhů svých pacientů začal objevovat roli paliativní péče v systému zdravotnictví. Ve své knize velmi trefně zachytil podstatu paliativní péče a její přínos pro pacienty i jejich rodiny. Being Mortal se velmi rychle zařadila na seznamy bestsellerů a nejlepších knih roku a tento týden ji v českém překladu vydalo nakladatelství Dokořán. Rozhodně stojí za přečtení.

Doporučujeme

 

O potřebě autenticity při rozhovorech
s pacienty na konci života


Nefroložka MUDr. Barbora Szonowská v interview pro kampaň Konec dobrý vypráví nejen o tom, jak prožívá rozhovory s terminálně nemocnými pacienty a co ji na její práci uspokojuje. 

 

 


Webináře

Březnový webinář pořádaný ve spolupráci s ČLK bude věnován problematice ukončování či nezahajování dlouhodobé dialyzační léčby u pacientů s chronickým selháním ledvin. O medicínských, etických a komunikačních problémech spojených s tímto tématem přijde 22. 3. mluvit právě MUDr. Barbora Szonowská, vedoucí lékařka lůžkového oddělení a ambulance pro peritoneální dialýzu na Interním oddělení Strahov Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

V dubnu se pak můžete těšit na webinář ředitele Domova Sue Ryder Matěje Lejsala na téma Spolupráce domova pro seniory s mobilním hospicem.
 

Webináře Centra paliativní péče se konají pravidelně jednou za měsíc, účast na nich je bezplatná, stačí se pouze včas přihlásit a mít připojení k internetu.

Webináře pořádané ve spolupráci s Českou lékařskou komorou jsou akreditované v systému vzdělávání ČLK a České asociace sester.
 


Výzkum pro praxi


V únorovém Výzkumu pro praxi přinášíme v návaznosti na webinář doktorky Zárubové shrunutí třech vědeckých článků z oblasti neuropaliativní péče. Dočtete se v něm, jak se k této problematice staví Evropská akademie neurologů, jaké jsou zásady paliativní péče u pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou a o specifických aspektech deliria u Parkinsonovy nemoci.

Aktuality z ČR i ze světa

 

Indikátory kvality spirituální péče

Americká asociace nemocničních kaplanů HealthCare Chaplaincy Network publikovala podrobný seznam indikátorů kvality spirituální péče ve zdravotnictví. Na tvorbě tohoto materiálu se podílela mezinárodní skupina expertů z různých oborů a část vybraných indikátorů se týká také paliativní péče. Mohou sloužit jako vodítko pro robustní evaluaci spirituální péče v nemocnicích a pomoci tak kaplanům v upevnění své pozice v systému zdravotnictví.

 

Jak vylepšit hospic

Royal Trinity Hospice v jižním Londýně je jeden z nejstarších hospiců na světě. Před nedávnem spustil originální projekt spolupráce se studenty designu, kteří po pečlivé analýze navrhli řadu změn, jak pobyt v hospici učinit příjemnějším. Návrhy se týkaly mnoha oblastí od úpravy jídelníčku a nových informačních materiálů až po změnu ve využití prostorových kapacit hospice. O projektu, který obě strany považují za velmi užitečnou a obohacující zkušenost, podrobně informoval deník Independent na svých webových stránkách.
 

Zpráva o stavu dětské paliativní péče

Pracovní skupina dětské paliativní péče, která je od prosince oficiální součástí České společnosti paliativní medicíny, publikovala v únoru Zprávu o stavu dětské paliativní péče. Tento dokument slouží jako výchozí materiál pro další práci a navazování spolupráce s dalšími odbornými společnostmi.
 

Národní program paliativní péče

Česká společnost paliativní medicíny zveřejnila Národní program paliativní péče.  Ten shrnuje hlavní body dalšího rozvoje paliativní medicíny z pohledu odborné společnosti. Oficiální záštitu nad programem převzal prezident České republiky Miloš Zeman.

Pozvánky na vzdělávací akce

Burza práce


Pokud máte zájem uveřejnit nabídku vaší organizace,
napište nám odkaz na inzerát na e-mail office@paliativnicentrum.cz

 
Copyright © 2016 Centrum paliativní péče

Upravit, co všechno mi posíláte. 

Odhlásit ze všech e-mailů od Centra paliativní péče.

 

Email Marketing Powered by Mailchimp
 
Centrum usiluje o systematické rozvíjení paliativní péče v České republice.

http://paliativnicentrum.cz

Sledujte nás na Facebooku nebo na Twitteru.