Copy
Povolte si zobrazení obrázků, případně otevřte tento e-mail v prohlížeči.

Dubnový bulletin Centra paliativní péče


První jarní dny jsou tu a s nimi očekávání mnoha zajímavých akcí, které se budou v nejbližších týdnech konat. Některé z nich najdete v pozvánkách níže, na tomto místě si jen dovolím oznámit, že v květnu se pouštíme opět na cesty s kampaní Konec dobrý, všechno dobré a postupně navštívíme všechny mimopražské lékařské fakulty. V červnu se pak můžete těšit na velkolepý závěr celé kampaně. Zatím prozradím jen jednoho hosta - přiletí profesor Sean Morrison z New Yorku, bývalý prezident Americké akademie paliativní a hospicové péče a jeden z největších odborníků na paliativní péči vůbec. Velmi se těšíme a doufáme, že si jeho přednášku v Praze nenecháte ujít ani vy. Pro aktuální informace sledujte náš web nebo facebook.

PhDr. Martin Loučka, PhD.
ředitel Centra paliativní péče

Doporučujeme
 

Sympozium o paliativní péči
v domovech pro seniory

Většina lidí si přeje zemřít doma, důstojně, bez bolesti a v kruhu svých blízkých. Díky péči mobilních hospiců je možné toto přání alespoň některým z nás splnit. Jaké možnosti má ale starší člověk, který svá poslední léta prožívá v domově pro seniory? Je možné poskytovat paliativní péči i v tomto protředí? Dokáže domov pro seniory spolupracovat s hospicovým týmem při péči o své klienty? Odpovědi na tyto palčivé otázky budeme hledat během našeho mezinárodního semináře 26. dubna, na který vás opět zveme.


Webináře

V návaznosti na výše zmíněné sympozium budeme dubnový webinář věnovat právě problematice paliativní péče v domovech seniorů. O zkušenostech se spoluprací domova seniorů a mobilního hospice přijde 27 .4. mluvit Matěj Lejsal, ředitel Domova Sue Ryder v Praze, kde se tento model díky podpoře NF Avast v současnosti ověřuje v pilotním provozu.

V květnu se pak můžete těšit na webinář našeho ředitele Martina Loučky na téma Komplikované truchlení.

Webináře Centra paliativní péče se konají pravidelně jednou za měsíc, účast na nich je bezplatná, stačí se pouze včas přihlásit a mít připojení k internetu.


Výzkum pro praxi

V březnovém výzkumu pro praxi  přinášíme v návaznosti na webinář doktorky Szonowské  shrnutí třech vědeckých článků zaměřených na paliativní péči o pacienty s pokročilým selháním ledvinných funkcí a na problematiku zahajování či ukončování dlouhodobé dialyzační léčby. Dočtete se v něm o prognóze těchto pacientů a možnostech jejího stanovení, ale také o prožívání a porozumění nemoci z pohledu samotných pacientů a jejich blízkých.
 

O tom, co přináší práce v hospici


Sestry domácího hospice Cesta domů Bc. Kateřiny Bransburg jsme se v interview pro kampaň Konec dobrý ptali třeba na to, jak se dostala k práci v hospici nebo co dělá její práci zajímavou.

 

 

Aktuality z ČR i ze světa

 

Další kolo Spolu až do konce

Nadační fond AVAST připravuje grantovou výzvu pro nemocnice, které chtějí rozvíjet paliativní péči v rámci svých služeb. Bližší podrobnosti již brzy na webu NF AVAST. O výzvě vás budeme speciálně informovat.

 

Doktorát v zahraničí

Pokud přemýšlíte o studiu PhD a chtěli byste vyjet do zahraničí, právě byly vypsány doktorandské pozice v rámci mezinárodního projektu INDUCT, který se věnuje využití moderních technologií v péči o pacienty s demencí. Pozice jsou vypsány na několika prestižních univerzitách v Evropě a celá projekt spadá pod program Marie Sklodowska Curie Actions, což je záruka velmi dobrých platových i vzdělávacích podmínek.
 

Dětská knížka o ztrátě a naději v životě

Dětský hospic Plamienok vydal obrázkovou knihu pro děti Dobrodružstvá Ajky a Grofa v krajine sopiek. Kniha o ztrátě, strachu a radostech malé dívky je psána z perspektivy transpersonální psychologie, která nemusí každému čtenáři vyhovovat. Knih na toto téma však není mnoho a příběh Ajky a jejího labradora Grofa jistě stojí za pozornost.
 

Nejnovější data o postojích veřejnostia zdravotníků k umírání a smrti

Na webu data.umirani.cz byly zvěřejněny výsledky nového průzkumu agentury STEM/MARK a Cesty domů. Aktuální průzkum na téma dříve vyslovených přání a jejich roli ve zdravotnictví je na webu propojen s výsledky předchozích šetření. Tato stránka tak představuje unikátní soubor dat o názorech a zkušenostech veřejnosti a zdravotníků o tom, jak se v ČR umírá.
 

Seriál o perinatální paliativní péči

Na blogu Evropské asociace paliativní péče běží seriál příspěvků o perinatání paliativní péči. Ač se s úmrtím miminka v ČR vyrovnává několik set rodin ročně a perinatální paliativní péče nabízí v těchto situacích významnou podporu, v mnoha nemocnicích zůstává tento koncept velkou neznámou.
 

Posadit a zakouřit

Víte, že jeden kmen na Filipínách má ve zvyku zesnulého obléci do nejlepších šatů, posadit do křesla a do úst mu dát zapálenou cigaretu? O tomto a dalších fascinujících pohřebních rituálech se dočtete na anglickém blogu společnosti TED.

Pozvánky na vzdělávací akce

Burza práce

Pokud máte zájem uveřejnit nabídku své organizace,
napište nám odkaz na inzerát na e-mail office@paliativnicentrum.cz

 
Copyright © 2016 Centrum paliativní péče

Upravit, co všechno mi posíláte. 

Odhlásit ze všech e-mailů od Centra paliativní péče.

 

Email Marketing Powered by MailChimp
 
Centrum usiluje o systematické rozvíjení paliativní péče v České republice.

http://paliativnicentrum.cz

Sledujte nás na Facebooku nebo na Twitteru.