Copy
Povolte si zobrazení obrázků, případně otevřte tento e-mail v prohlížeči.

Listopadový bulletin Centra paliativní péče

V posledních týdnech lidé jásali nebo truchlili nad překvapivými výsledky voleb v USA. U nás došlo minulý týden k méně dramatické výměně vrcholných politiků, ale pro paliativní péči se jednalo o moment velmi důležitý. Nový ministr zdravotnictví totiž dostal při svém prvním setkání s prezidentem republiky úkol, aby připravil zákon o hospicích. I když do konce volebního období zůstává pouze několik měsíců, je tak pravděpodobné, že pro paliativní komunitu budou velmi napínavé. Zvláštní normu, upravující paliativní péči, má řada států v Evropě. I u nás by takový zákon mohl hodně pomoci, ale také hodně uškodit. Nezbývá než doufat, že vše dopadne dobře a ministerstvo připraví dokument, který paliativní péči v České republice posune na další, lépe zorganizovanou úroveň.

Aktuality z ČR i ze světa

Online experiment pro profesionály

Kolegové z australského Melbourne organizují zajímavý online experiment pro paliativní profesionály, který se zaměřuje na klinické rozhodování v krizových situacích. Projekt je v současnosti otevřen respondentům z celého světa na tomto odkazu.

Průvodce smrtelníka

Nakladatelství Paseka vydalo knihu Průvodce smrtelníka, kterou napsal Ondřej Nezbeda. V knize popisuje své zkušenosti z péče o umírající, věnuje se řadě důležitých témat a v knize také nabízí rozhovory s několika zajímavými osobnostmi.

Panenky a plyšáci

Před dvěma týdny proběhl náš seminář o paliativní péči v domovech pro seniory. Zvláštní host sympozia, Dr Julia Kinley představila inovativní přístup k pacientům s demencí, který se jmenuje Namaste. Tato metoda využívá mimo jiné panenky a plyšové zvířata, která mají pro rozrušené klienty často překvapivě uklidňující efekt.

Do it yourself

Možná jste četli o tom, že Robert Fulghum si již před časem koupil místo pro svůj hrob a rád tam chodí posedět a přemýšlet. Podobně realistická konfrontace s vlastní smrtelností zřejmě opravdu pozvedá na duchu, senioři na Novém Zélandě se proto pustili do výroby vlastních rakví. Při výrobě, které se věnují ve zvláštních klubech Kiwi Coffin, mají možnost zažít nezvyklou zábavu i mluvit s ostatními o důležitých věcech.

Doporučené postupy pro tvorbu nových služeb paliativní péče

Světová zdravotnická organizace vydala doporučené postupy pro tvorbu nových služeb paliativní péče, od domácího hospicové programu po nemocniční oddělení. Dokument je v anglickém znění ke stažení na stránkách WHO, překlad do češtiny připravujeme.

Odborná stanoviska k paliativní péči

V posledních týdnech byly vydána nová odborná stanoviska k paliativní péči, a to od americké společnosti klinické onkologie a také od Evropské neurologické akademie. Oba dokumenty zdůrazňují význam integrace paliativních principů do péče o pacienty s těmito diagnózami.

Doporučujeme

Webináře

Ve středu 14. 12. se můžete těšit na poslední webinář tohoto roku věnovaný Chevra kadiša a předsmrtným a posmrtným rituálům v judaismu. Webinář připravuje rituální správce židovského hřbitova v Praze Chaim Kočí.

Webináře Centra paliativní péče se konají pravidelně jednou za měsíc, účast na nich je bezplatná, stačí se pouze včas přihlásit a mít připojení k internetu.
 

Výzkum pro praxi

V listopadovém Výzkumu pro praxi se v návaznosti na říjnový webinář věnujeme dětské paliativní péči. První příspěvek je zabývá otázkou, zda dětské pacienty informovat o prognóze a překážkami, které brání otevřené komunikaci s dětmi o tomto tématu. Druhý příspěvek shrnuje poznatky z velké studie z USA a Kanady, která zmapovala charakteristiky dětí, které podstoupily konzultaci s paliativním týmem v nemocnici, a o co v těchto konzultacích šlo.

Pozvánky na vzdělávací akce

Burza práce

Pokud máte zájem uveřejnit nabídku své organizace,
napište nám odkaz na inzerát na e-mail office@paliativnicentrum.cz

 
Copyright © 2016 Centrum paliativní péče

Upravit, co všechno mi posíláte. 

Odhlásit ze všech e-mailů od Centra paliativní péče.

 

Email Marketing Powered by Mailchimp
 
Centrum usiluje o systematické rozvíjení paliativní péče v České republice.

http://paliativnicentrum.cz

Sledujte nás na Facebooku nebo na Twitteru.